Objaw zauważysz na twarzy. Pojawia się, gdy zbyt często sięgasz po alkohol
Zgubny wpływ alkoholu na zdrowie, nawet przy niewielkim jego spożyciu, potwierdziły liczne badania naukowe. Mimo to, niektórzy bagatelizują konsekwencje i często pozwalają sobie na kieliszek wina lub butelkę piwa po ciężkim dniu w pracy. Ciałem nie można jednak długo manipulować, a nadużywanie alkoholu może prowadzić do niepokojących objawów i rozmaitych problemów zdrowotnych. W jakim momencie powinniśmy zaniepokoić się naszymi nawykami związanymi z alkoholem?
1. Jak rozpoznać, że spożywasz zbyt dużo alkoholu?
Przychodzi moment, gdy musimy zastanowić się, czy przypadkiem nie pijemy za dużo. Przede wszystkim, naukowcy ostrzegają przed szkodliwością nawet najmniejszych ilości alkoholu. Przykładem jest tutaj badanie przeprowadzone przez zespół naukowy z University of Oxford.
Badanie, opublikowane na łamach "PLOS Medicine" i przeprowadzone na grupie ponad 20 tys. respondentów, wykazało, iż spożycie ledwie siedmiu standardowych porcji alkoholu w ciągu tygodnia (gdzie jedna jednostka to mała butelka piwa), może mieć niekorzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu.
Niespodzianką może być, że już takie umiarkowane picie wiąże się z podniesionym poziomem żelaza w mózgu. Takie zjawisko jest łączone z wyższym ryzykiem wystąpienia takich schorzeń jak np. choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona.
Wiadomości takiego rodzaju napływają nieustannie. Wiadomo, że alkohol potrafi szkodzić sercu oraz przyczynia się do powstawania nowotworów. Niestety, wielu Polaków, mniej lub bardziej świadomie, ignoruje te informacje, sądząc, że umiarkowane picie alkoholu jest bezpieczne, o ile jest kontrolowane.
Nie jest to jednak takie proste, ponieważ wspomniana kontrola bywa często iluzoryczna. Ciało zaczyna dawać znać, że ma dość, wysyłając rozmaite sygnały ostrzegawcze. Te objawy mogą manifestować się na naszej skórze, w zachowaniu, ale również w innych nieoczywistych aspektach naszego zdrowia.
2. Problemy ze skórą i nadwagą
Znaki nadmiernego spożywania alkoholu najłatwiej dostrzec po zmianach na twarzy. Niezdrowe nawyki alkoholowe mogą prowadzić do problemów skórnych: cerę cechuje szarość, matowość oraz zauważalne odwodnienie - alkohol przyczyniają się do utraty wody przez organizm. Sińce pod oczami, opuchlizna, przekrwienie oczu oraz ich wysuszenie można uznać za typowe skutki przesadzania z alkoholem.
Kolejnym dowodem na nadużywanie alkoholu są zmiany wagi. Alkohol ma dużą wartość energetyczną - nawet regularne picie bez istotnych zmian w sposobie odżywiania może prowadzić do przyrostu masy ciała.
Poniżej przedstawiamy ilość kalorii zawartą w różnych rodzajach alkoholu:
- piwo w ilości pół litra - 250 kcal,
- wino czerwone wytrawne (jedna lampka) - 50 kcal; wino słodkie posiada już trzykrotnie więcej kalorii - 150 kcal,
- czysta wódka (kieliszek) - 110 kcal; wódka ze smakiem - 130 kcal,
- whisky (100 ml) - 240 kcal.
3. Negatywne oddziaływanie na układ pokarmowy i wątrobę
Układ pokarmowy może doświadczać konsekwencji częstego spożywania alkoholu. Objawami nadmiernej konsumpcji mogą być nagłe, niespodziewane bóle brzucha, niejasne przypadki biegunki czy inne dysfunkcje trawienne, takie jak wzdęcia czy zgaga.
Zdrowie wątroby również może być poważnie osłabione przez alkohol. Biegunka tłuszczowa, która może pojawić się jako wynik nieprawidłowej pracy wątroby, może towarzyszyć nawet przez wiele tygodni. Typowymi objawami są nieprzyjemny, acetonowy zapach, jasny kolor stolca oraz jego tłusty wygląd (obecność tłuszczu w stolcu). Pojawiają się też bóle brzucha, wzdęcia, nudności i wymioty.
4. Ubytek zdolności koncentracji i przewlekłe zmęczenie
Kłopoty z skupieniem się, podupadły nastrój, drażliwość - te symptomy również mogą sugerować, że poziom alkoholu jest zbyt wysoki, co dla niektórych może okazać się zaskakujące.
Naruszając integralność komórek nerwowych, alkohol prowadzi do zaniku zdolności poznawczych. Z tego wynikają problemy z koncentracją, a nawet z pamięcią, które mogą być zwiastowane przez ciągłe uczucie zmęczenia i spadek nastroju. Wiele osób przypisuje to zbyt dużej ilości zobowiązań czy nadmiernemu nakładowi pracy. Częstym czynnikiem jest jednak alkohol, który zaskakująco ma nas relaksować po trudnym dniu. Poczucie odpoczynku i poprawy nastroju mogą jednak być mylące i niezwykle zdradliwe.
Pojawiające się regularnie w stanie trzeźwości uczucia rozdrażnienia, nastroje depresyjne, uczucie znużenia oraz powracająca myśl o konieczności powtórnego sięgnięcia po alkohol, stanowią czasem pierwsze wskazówki w stronę rozwoju uzależnienia.
5. Zaburzenie jakości snu i nawracające infekcje
Stan permanentnego znużenia może mieć również związek z pogorszeniem jakości snu, szczególnie jeśli alkohol pijemy bezpośrednio przed pójściem spać. Sen w takim przypadku bywa niespokojny i przerywany. Zamiast wstawać rano pełnym witalności i energii, budzimy się wciąż zmęczeni.
Spożywanie alkoholu może też znacząco zaszkodzić naszemu układowi odpornościowemu. Ludzie, którzy regularnie spożywają alkohol, są znacznie bardziej podatni na infekcje. Ich organizm jest mniej odporne na wirusy oraz bakterie. Wielokrotnie powtarzające się infekcje są dodatkowym znakiem, że warto zastanowić się nad ograniczeniem lub całkowitym zaniechaniem alkoholu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.