Trwa ładowanie...

Pojawia się nocą i ostrzega, że mózg ma kłopoty. Niestety kobiety go ignorują

 Karolina Rozmus
01.10.2023 10:21
Czynnik ryzyka groźnej choroby. Lekarka ostrzega kobiety
Czynnik ryzyka groźnej choroby. Lekarka ostrzega kobiety (Getty Images)

Badacze odkryli, że dwie typowe dla kobiet w wieku menopauzalnym dolegliwości, mogą być powiązane z chorobą neurologiczną. Choruje na nią 44 mln osób na całym świecie, a co cztery sekundy kolejna dowiaduje się, że padła jej ofiarą.

spis treści

1. Nie tylko menopauza. Nocne poty objawem choroby

Badania zaprezentowane podczas ostatniego spotkania Towarzystwa Menopauzy wskazują, że uderzenia gorąca, które pojawiają się nocą i określane są też mianem nocnych potów, mogą wskazywać na podwyższone ryzyko choroby Alzheimera.

- Odkryliśmy, że kobiety częściej doświadczające uderzeń gorąca podczas sn,u miały wyższe markery amyloidu typowego dla alzheimera – mówi dr Rebecca Thurston, dyrektor Programu Zdrowia Biobehawioralnego Kobiet na wydziale psychiatrii Uniwersytetu w Pittsburghu. - Te biomarkery mogą dostarczyć kluczowych informacji na temat przyszłego ryzyka choroby Alzheimera u danej osoby.

Zobacz film: "Menopauza - najważniejsze informacje"
Pojawia się nocą u kobiet. Może wskazywać na ryzyko alzheimera
Pojawia się nocą u kobiet. Może wskazywać na ryzyko alzheimera (Pixabay)

Do takiego wniosku badacze doszli dzięki obserwacjom 248 kobiet w wieku od 45 do 67 lat z objawami menopauzy. Każda z nich przez 24 godziny miała na sobie urządzenie monitorujące temperaturę skóry czy pojawienie się potu. Naukowcy pobrali też próbki krwi od uczestniczek, by określić poziom beta-amyloidu. Wynik badania pokrywa się z wnioskami, do których dr Thurston doprowadziła wcześniejsza praca badawcza.

Zgodnie z nią kobiety, które częściej się pocą w nocy, mają częściej diagnozowaną nieprawidłowość w mózgu zwaną hiperintensywnością istoty białej. Ona również należy do czynników ryzyka demencji.

- To sygnał alarmowy dla wszystkich kobiet, aby upewniły się, że dbają o swoje zdrowie - mówi cytowana przez everydayhealth.com prof. Leah Millheiser ze Stanford Health Care w Palo Alto w Kalifornii.

2. Choroba Alzheimera. Epidemia chorych

Choroba Alzheimera to jeden z największych globalnych problemów zdrowotnych. Obecnie zmaga się z nią 44 mln osób na świecie, ale do 2030 chorych znacznie przybędzie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wtedy liczba chorych sięgnie już 65 mln, z kolei do 2050 roku pacjentów ze zdiagnozowanym alzheimerem może być nawet 115 mln.

Ta neurodegeneracyjna choroba skutkuje nieodwracalnymi uszkodzeniami w mózgu, które stopniowo prowadzą do całkowitej utraty sprawności i samodzielności przez pacjenta. Do dziś choroba pozostaje nieuleczalna mimo wzmożonej pracy badaczy z całego świata nad schorzeniem.

Co więcej, pierwsze objawy mogą się pojawić nawet dekadę przed diagnozą. Tylko szybkie podjęcie działania może spowolnić bieg choroby, a tym samym wpłynąć na długość i komfort życia chorego.

Do symptomów alarmujących należą m.in.:

  • zaburzenia pamięci i koncentracji,
  • stopniowe wycofywanie się z życia społecznego,
  • utrata zainteresowania bieżącym sprawami, rezygnacja z dotychczasowych aktywności i hobby,
  • zmienne nastroje, zaburzenia osobowości,
  • dezorientacja w czasie i przestrzeni,
  • zaburzenia związane z mową, rozumieniem słowa pisanego i mówionego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze