Trwa ładowanie...

Nietypowe objawy cichego zabójcy. Lekarz wymienia 4 alarmujące dolegliwości

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 07.08.2023 12:45
Tak może objawiać się cukrzyca. Nie lekceważ
Tak może objawiać się cukrzyca. Nie lekceważ (Getty Images)

Według szacunków w Polsce na cukrzycę choruje ponad trzy miliony osób. Nawet jedna czwarta chorych nie wie, że ją ma, choć objawy choroby są powszechnie znane. Niekiedy jednak cukrzyca może manifestować się przez nietypowe, pozornie błahe dolegliwości.

spis treści

1. Coraz więcej chorych. Cukrzyca chorobą cywilizacyjną

Raport Narodowego Funduszu Zdrowia "Cukier, otyłość – konsekwencje" wskazuje, że do 2025 roku liczba Polaków chorujących na cukrzycę może wzrosnąć o milion, a w 2030 roku w systemie będzie 4,2 mln zdiagnozowanych Polaków diabetyków. Dużym problemem poza rosnącą liczbą cukrzyków, jest niemały odsetek tych, którzy chorują, nie mając o tym pojęcia. Wszystko dlatego, że cukrzyca typu 2 rozwija się po cichu, długo nie dając nasilonych objawów, które mogłyby obudzić czujność pacjenta.

Cukrzyca typu 2 zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych
Cukrzyca typu 2 zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych (Pixabay)
Zobacz film: "Początkowe objawy cukrzycy"

Tymczasem nieleczona jest bardzo groźna – do ostrych powikłań zalicza się m.in. śmiertelnie niebezpieczną kwasicę i śpiączkę ketonową. Przewlekłe powikłania z kolei obejmują uszkodzenia w obrębie naczyń krwionośnych, które z biegiem czasu mogą przyczyniać się do incydentów sercowo-naczyniowych tj. jak zawał serca czy udar mózgu.

Do typowych objawów tej choroby cywilizacyjnej należą:

  • przybieranie na wadze,
  • zwiększone uczucie pragnienia i napady głodu,
  • wahania nastroju,
  • wielomocz.

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi na czczo powinno mieścić się w zakresie 70-99 mg/dl. Gdy wynosi 100-125 mg/dl, mówi się o nietolerancji glukozy, natomiast o cukrzycy mówi się, gdy sięga 126 mg/dl.

2. Mniej znane objawy

Niekiedy choroba może nie dawać typowych objawów.

- Mniej powszechne objawy obejmują uczucie zmęczenia, utratę wagi, słabe gojenie się ran, nawracające lub długotrwałe infekcje, takie jak pleśniawki i czyraki - wylicza lekarz rodzinny dr Steve Laitner w rozmowie z Express.co.uk.

Dodaje, że wśród innych objawów wymienia się także zaburzenia widzenia oraz uczucie mrowienia w obrębie dłoni lub stóp.

- Wiele osób, u których rozwija się cukrzyca, ma również inne długoterminowe schorzenia – dodaje, wyjaśniając, że diabetycy mogą zmagać się z wysokim ciśnieniem krwi, chorobami serca czy problemami z nerkami. Dr Laitner podkreśla, że cukrzyca może się też lepiej maskować wśród chorych, którzy zmagają się z innymi chorobami przewlekłymi.

Czujność na objawy powinni zachować także pacjenci z podwyższonej grupy ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2, to jest osoby z chorobą otyłościową czy nadwagą, czynnikami genetycznymi, a także prowadzące siedzący tryb życia z małym udziałem aktywności fizycznej. Do innych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 należy wiek powyżej 45. roku życia, dyslipidemia czy nadciśnienie tętnicze.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze