Trwa ładowanie...

System nie poradzi sobie z "silver tsunami"? Lekarze alarmują

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 17.04.2022 18:58
Konieczne jest wsparcie opieki zdrowotnej dla osób straszych
Konieczne jest wsparcie opieki zdrowotnej dla osób straszych (Getty Images)

Brakuje kompleksowej opieki dla seniorów, a starzejemy się coraz szybciej - alarmują lekarze. Według danych GUS, już ponad 25 proc. społeczeństwa to osoby starsze, a prognozy na najbliższe dekady są jeszcze bardziej pesymistyczne.

spis treści

1. System opieki zdrowotnej nie radzi sobie z "silver tsunami"

Starzejące się społeczeństwo, tzw. silver tsunami to ogromne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Lekarze już alarmują, że nie wygląda ona tak, jak powinna.

- W podstawowej opiece zdrowotnej widać jak w soczewce, jak bardzo system opieki zdrowotnej w Polsce jest nieprzygotowany do kompleksowej opieki nad seniorami i słabo radzi sobie ze skutkami starzenia się się społeczeństwa - komentuje w rozmowie WP abcZdrowie Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Zobacz film: "Seniorzy z pozytywnym wynikiem zbadani w ciągu 48 godz. Cios w lekarzy POZ"
Brakuje kompleksowej opieki dla seniorów
Brakuje kompleksowej opieki dla seniorów (Getty Images)

Większość pacjentów, którzy trafiają do POZ, to właśnie osoby po 65. roku życia. Najczęściej zgłaszają się z chorobami układu ruchu jak choroba zwyrodnieniowa stawów czy zwyrodnienia kręgosłupa, a także chorobami neurodegeneracyjnymi, do których należą między innymi choroba Alzheimera i Parkinsona.

2. Brakuje kompleksowej opieki

Tacy seniorzy często wymagają nie tylko pomocy lekarza rodzinnego, ale stałej profesjonalnej opieki w domu.

- Aktualnie taka opieka systemowa jest kiepska. Ośrodkom pomocy społecznej brakuje środków na zatrudnienie opiekunów dla samotnych osób starszych. W bardzo ograniczonym stopniu dostępni są fizjoterapeuci i psychoterapeuci, którzy zajmowaliby się tylko seniorami. A wielu seniorów ma problemy psychiczne. Brakuje też koordynatorów opieki nad osobami starszymi. Oni są pilnie potrzebni, bo za kilka lat sytuacja będzie jeszcze bardziej dramatyczna - zwraca uwagę Jacek Krajewski.

Ciężar takiej opieki często spada na rodzinę.

- Geriatrzy używają nawet określenia “sandwich”, czyli kanapka. Dotyczy ono pokolenia, które ma nastoletnie dzieci i rodziców w wieku 60-70 lat wymagających opieki. Są więc z dwóch stron przytłoczeni obowiązkami opiekuńczymi. Aktualnie system opieki zdrowotnej i socjalnej nie ma dla nich żadnego wsparcia - zaznacza lekarz.

Zwraca też uwagę, że brakuje geriatrów, a także łóżek geriatrycznych w szpitalach, bo młodzi lekarze wolą się szkolić w innych specjalizacjach.

3. Jedna czwarta Polaków to seniorzy

Tymczasem GUS w ostatnim raporcie nt. seniorów szacuje, że do 2050 ponad 40 proc. Polaków będzie miało powyżej 60 lat.

Na koniec 2020 roku było to już 25,6 proc., czyli 9,8 mln. Według prognoz GUS, do 2050 roku liczba seniorów przekroczy 13 milionów (ponad 40 proc. społeczeństwa).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze