Trwa ładowanie...

Polacy leczą się sami. Czy to dobrze?

Polacy leczą się sami. Czy to dobrze?
Polacy leczą się sami. Czy to dobrze? (Leki / 123RF)

„Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża twojemu życiu lub zdrowiu” - słyszymy podczas emisji reklam leków. Jednak czy rzeczywiście czytamy ulotki albo kontaktujemy się w sprawie użycia preparatu z fachowcem? Okazuje się, że nie

1. Samoleczenie Polaków

Polacy leczą się sami – tak wynika z najnowszego raportu przeprowadzonego przez Fundację „ZIKO dla Zdrowia”. Bo przecież po co oczekiwać terminu wizyty u lekarza bądź stać w długiej kolejce w przychodni, skoro możemy przeczytać ulotkę lub poprosić o pomoc farmaceutę.

Niestety i tego nie robimy zbyt często, lecząc się na własną rękę, czyli po prostu przyjmując tabletkę lub dwie w chwili, kiedy uznajemy, że jej potrzebujemy.

Co więcej, jak wynika z raportu Banku DNB i Deloittle – coraz więcej wydajemy na leki. W przypadku leków bez recepty, rejestruje się ok. 15 proc. wzrost ich sprzedaży rocznie. Nic dziwnego skoro nie tylko w aptece, ale i w każdym większym sklepie, drogerii czy na stacji benzynowej możemy je kupić.

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Z danych ustalonych na zlecenie firmy Reckitt Benckiser – istnieje już ponad 300 takich pozaaptecznych placówek, gdzie sprzedaje się 500 mln środków przeciwbólowych rocznie!

Niestety, zazwyczaj w przypadku bólu po prostu sięgamy po tabletkę, nie czytając wcześniej ulotki ani nie konsultując się w tej sprawie ze specjalistą, a to może mieć bardzo negatywne skutki zdrowotne.

- Zarówno leki bez recepty, jak i suplementy diety, są związkami chemicznymi, podobnie do wszelkich pozostałych preparatów leczniczych. W związku z tym pacjent musi dokładnie zapoznać się z ich działaniem, zalecanym dawkowaniem, wskazaniami i przeciwwskazaniami - mówi dr n. med. Zbigniew Pieloch, ekspert współpracujący z Fundacją “ZIKO dla Zdrowia” i dodaje:

- Jednak uważam i jestem o tym głęboko przekonany, że najlepszy efekt farmakoterapii uzyskamy w ramach bezpośredniej, prawidłowej współpracy między pacjentem i lekarzem. Aby tak się stało, musi zmienić się dotychczasowa organizacja pracy osób związanych z medycyną, a kulejąca edukacja społeczeństwa w zakresie farmakologii musi być podniesiona zdecydowanie na wyższy poziom - dodaje.

2. Czy prowadzimy zdrowy styl życia?

To nie wszystko. Jak ustaliła Fundacja „ZIKO dla Zdrowia”, prawie 25 proc. naszych rodaków nie interesuje się zdrowym stylem życia. Wśród grup najmniej zainteresowanych kwestiami zdrowotnymi są mężczyźni o podstawowym lub zawodowym wykształceniu.

Wyniki przeprowadzonej wśród Polaków ankiety wykazały jeszcze coś: o ile młodzi ludzie nie tak często leczą się sami (13 proc.), to już seniorzy robią to nagminnie (32 proc.). Ponieważ ta grupa przyjmuje zwykle leki na stałe, istnieje duże ryzyko, że dojdzie do przedawkowania, a w konsekwencji poważnych problemów zdrowotnych.

Polacy coraz częściej decydują się na samodzielne leczenie
Polacy coraz częściej decydują się na samodzielne leczenie (123RF)

Dlaczego Polacy tak niechętnie udają się po poradę do lekarza? Najbardziej zniechęcają ich długie kolejki i oczekiwanie na wizytę. Za to jak wynika z badań European Trusted Brands Reader’s Digest 2014, farmaceutom ufa aż 78 proc. społeczeństwa w Polsce i to ich najczęściej radzimy się w kwestii doboru i stosowania lekarstw.

Jednak przecież farmaceuta nie przebada nas i nie zrobi wywiadu, który miałby na celu chociażby ustalenie czy dany lek nie wejdzie w interakcję z innym, również branym przez pacjenta.

Dlatego też specjaliści apelują, że tego typu samowola może prowadzić do poważnych konsekwencji. Zawsze dokładnie powinniśmy przeczytać ulotkę, a w przypadku poważniejszych lekarstw koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze