Polańczyk. Bieszczadzkie uzdrowisko słynie z wód mineralnych!
Polańczyk to jeden z najpopularniejszych bieszczadzkich kurortów, wyróżniający się malowniczą lokalizacją nad Jeziorem Solińskim. Atutem jest jego spokojny charakter, ponieważ nawet w szczycie sezonu największą grupę turystów stanowią tam rodziny z dziećmi oraz kuracjusze.
1. Uzdrowisko Polańczyk
Miejscowość otaczają lasy iglaste, dzięki czemu oddycha się tam powietrzem przesyconym olejkami eterycznymi, pochodzącymi z drzew. Klimat oraz obecność wód mineralnych czynią z Polańczyka zarówno popularny kurort, ale i chętnie wybierane przez kuracjuszy uzdrowisko.
Przed drugą wojną światową była to spokojna wioska, zamieszkiwana przez ludność ukraińską i rusińską. Po 1945 r. dawnych mieszkańców wysiedlono – ich historię można poznać w pobliskim Myczkowie, gdzie utworzono Muzeum Kultury Bojków. Kolejne zmiany to powstanie Jeziora Solińskiego. Sztuczny zalew powstawał w latach 1961-1968, zmieniając krajobraz całej okolicy.
Na półwyspie położonym po wschodniej stronie Polańczyka, otoczonym wodami jeziora, zbudowano domy wczasowe i sanatoria. Kuracjusze przyjeżdżają tu od końca lat 70. XX wieku, jednak oficjalny status uzdrowiska zyskał dopiero w 1999 r.
Dzięki odkryciu źródeł wód mineralnych "Polańczanka" i "Solinianka" możliwe jest przeprowadzanie terapii balneologicznych, choć to oczywiście niejedyne metody lecznicze, które oferuje uzdrowisko Polańczyk. Z miejscowej bazy zabiegowej korzystają osoby cierpiące na:
- choroby ortopedyczno-urazowe,
- choroby reumatyczne,
- kardiologiczne i nadciśnienie,
- górnych i dolnych dróg oddechowych oraz endokrynologiczne.
2. Turystyczne atrakcje kurortu
Najbardziej rozbudowana oferta noclegów w Bieszczadach dostępna jest właśnie w okolicy Jeziora Solińskiego. To nie tylko sanatoria czy ośrodki wypoczynkowe, ale również bardziej kameralne apartamenty, domki a nawet gospodarstwa agroturystyczne. Powstały dla turystów, którzy chętnie wypoczywają w Polańczyku.
Wabik stanowi oczywiście Jezioro Solińskie. Rozległy akwen pełni nie tylko funkcje retencyjne, ale przede wszystkim stanowi miejsce rekreacji dla wszystkich przyjezdnych. Niezwykle lubianą część Polańczyka stanowi cypel, gdzie zlokalizowana jest plaża i wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Kolejny obowiązkowy punkt – rejs statkiem po Solinie. W Polańczyku jest kilka przystani, z których wypływają statki spacerowe, więc można wypróbować wiele ofert. To nie tylko szansa na podziwianie fantastycznych widoków, ale także wysłuchanie interesujących historii o regionie i zamieszkujących go ludziach. Bywa, że kto raz przyjechał w Bieszczady, ten nie może stąd wyjechać - niektórzy zostają tu już na stałe, wybierając życie blisko natury.
3. Polańczyk dla aktywnych
Wypoczynek w Polańczyku to przede wszystkim ciągły ruch. W miejscowości jest wiele tras spacerowych, a jedna z nich prowadzi aż do Soliny. Po co jechać tam samochodem i później szukać miejsca parkingowego, skoro wędrówka zajmie nieco więcej niż godzinę?
Latem leśna ścieżka spacerowa jest całkiem chętnie uczęszczana, można ją potraktować jako rozgrzewkę przed trudniejszymi szlakami Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W okolicy zapory w Solinie również jest spory ruch. Przy krótkim deptaku prowadzącym do atrakcji można kupić pamiątki z pobytu w Bieszczadach. Spacer po koronie zapory to kolejny punkt obowiązkowy każdego pobytu nad jeziorem, można go zakończyć kawą wypitą w kawiarni sąsiadującej z przystanią.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.