Polski wynalazek do walki z rakiem piersi (WIDEO)
-To urządzenie jest na razie prototypem. A jak będzie wyglądał docelowy braster?
-Przede wszystkim nie będzie żadnego kabla. Kamera, która się tutaj mieści, będzie kamerą bezprzewodową i będzie się bezprzewodowo łączyła zarówno z aplikacją do rejestracji badania, wspomagającą rejestrację badania, jak i z bazą danych, do której badanie zostanie przesłane i gdzie będzie oceniane.
-A później uzyskane zdjęcia możemy zobaczyć na komputerze albo na tablecie. I co właściwie z nich wynika?
-Tak. Piersi można potraktować jak identyfikator.
-Jak linie papilarne?
-Jak linie papilarne. Tu jest piękny obraz, widać naczynia wokół brodawki oraz odbiegające od niej, tak jak z obrazka anatomicznego w atlasie anatomicznym.
-No dobrze, ale tutaj mamy obraz dwóch zdrowych piersi. A jak wyglądają obrazy piersi, na których coś jest nie tak?
-Zobaczmy. To, co przede wszystkim rzuca się w oczy to asymetria. Pierś, w której rozwija się nowotwór jest cieplejsza. Zmiana nowotworowa ma wyższy metabolizm, także cała pierś ma wyższe ocieplenie niż normalnie.
Rosnący guz już od samego początku objawia się wzrostem temperatury tkankowej o co najmniej 0,7 stopnia Celsjusza.
-Panie prezesie, jakie testy ma już za sobą braster?
-No szereg testów klinicznych. Badania przeprowadzone na sześciuset kobietach. I to badanie potwierdziło sensowność i efektwność tej metody. Około 90-procentową wykrywaność raka nasze urządzenie będzie miało.
Już za rok tester braster ma być dostępny między innymi w drogeriach.
-Nie będzie to urządzenie ekskluzywne, będzie to dostępne dla każdej kobiety.
-Niektóre z was mogą powiedzieć: mnie to nie dotyczy, nigdy nie chorowałam. Jednak blisko jedna trzecia wszystkich nowotworów u kobiet to właśnie rak piersi. Wykorzystanie testera brastera może w znaczny sposób przyczynić się do wykrywania i walki z tą chorobą.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.