Trwa ładowanie...

Ponad 150 osób z "licznymi nowotworami". Śledztwo ujawniło prawdę

 Karolina Rozmus
02.04.2024 12:19
Poe Hall, budynek dydaktyczny Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej w Raleigh został zamknięty pod koniec 2023 r.
Poe Hall, budynek dydaktyczny Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej w Raleigh został zamknięty pod koniec 2023 r. (Facebook, Instagram)

Nowotwory piersi, tarczycy i chłoniaki diagnozowano u studentów, absolwentów i pracowników pewnego uniwersytetu. Śledztwo ujawniło, że w jednym z budynków występowały niepokojąco wysokie stężenia polichlorowanych bifenyli (PCB), toksycznych substancji.

spis treści

1. PCB zwiększają ryzyko raka

Poe Hall, budynek dydaktyczny Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej w Raleigh został zamknięty pod koniec 2023 r. w związku z doniesieniami o narażeniu na niepokojące poziomy polichlorowanych bifenyli (PCB). To grupa organicznych związków chemicznych, które w ubiegłym stuleciu były stosowane jako izolatory elektryczne oraz ciecze hydrauliczne w kondensatorach i transformatorach.

Wycieki z tych instalacji stanowią jedno ze źródeł skażenia środowiska przez PCB. Sam budynek Poe Hall powstał w latach 70., kiedy PCB były w powszechnym użyciu, głównie produkowane przez rolniczego giganta, Monsanto.

Zobacz film: "Toksyny, które niszczą twoją tarczycę"

Śledztwo prowadzone na uniwersytecie wykazało, że w pięciu pomieszczeniach jednego z budynków stężenie PCB było ponad 38 razy większe od limitu ustalonego przez amerykańską Agencję Ochrony Środowiska (ang. The Environmental Protection Agency, EPA). Skutkiem tego mogło być wystąpienie rozmaitych problemów zdrowotnych u 152 osób.

Jak wskazuje EPA, badania prowadzone na zwierzętach wskazują, że PCB mogą sprzyjać nowotworom i negatywnie wpływają na układ odpornościowy, rozrodczy, nerwowy i hormonalny. CDC wskazuje z kolei na toksyczne działanie na wątrobę, skórę oraz układ oddechowy. Agencja klasyfikuje polichlorowane bifenyle jako substancje "prawdopodobnie rakotwórcze" dla ludzi.

2. 35-latka zmarła na raka piersi

Wśród ofiar PCB, jak podaje Daily Mail, znajdowała się Sarah Glad, 35-latka, która zmarła na raka piersi w czwartym stadium. Według jej rodziny miało to związek z uczęszczaniem na zajęcia w Poe Hall. Nowotwór piersi został również zdiagnozowany u koleżanki Sarah, z którą kobieta studiowała na uniwersytecie w Karolinie Północnej.

Sarah Glad zmarła na raka piersi w wieku 35 lat
Sarah Glad zmarła na raka piersi w wieku 35 lat (Facebook)

Inna absolwentka uczelni, Christie Lewis, w rozmowie z Fox News przyznała, że u niej również zdiagnozowano nowotwór. Wspomina, że zaczęło się od nocnych potów, objawu, który przez długi czas bagatelizowała.

- Szczerze mówiąc, zanim powiedziałam o tym mężowi, minęły tygodnie, bo ciągle o tym zapominałam, przez to, że pojawiały się w środku nocy - relacjonuje. Kilka miesięcy później odkryła guzek na szyi. Diagnoza: nowotwór tarczycy.

Kolejną prawdopodobną ofiarą narażenia na toksyczne chemikalia była Jennifer Walter, która dekadę po ukończeniu studiów także zachorowała na nowotwór tarczycy, a kolejne pięć lat później - na mięsaka, złośliwy nowotwór wywodzący się z tkanki łącznej.

- Zdiagnozowali to wcześnie, za co jestem wdzięczna, ale ten strach nigdy nie mija. To coś, co będzie mi towarzyszyć każdego dnia przez resztę mojego życia - skomentowała w rozmowie z Fox News.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze