Poród - przełom w życiu kobiety
Każda przyszła mama obawia się porodu, w szczególności gdy na świat przychodzi jej pierwsze dziecko. Jak przygotować się do tego wydarzenia, by narodziny dziecka stały się najpiękniejszym momentem w życiu matki wyjaśnia lek. Anna Lisiewicz z Kliniki Vesuna.
1. Ćwiczenie mięśni dna miednicy
Głównym zadaniem mięśni dna miednicy jest podtrzymywanie narządów wewnętrznych, przede wszystkim pęcherza moczowego, macicy oraz odbytnicy. Regularne ćwiczenia znacznie ułatwiają i przyspieszają poród, zmniejszają ryzyko pęknięcia krocza w trakcie porodu naturalnego, wypadania macicy, pomagają również w szybszym powrocie do formy. Co więcej, wyćwiczone mięśnie dna miednicy zmniejszają ryzyko wysiłkowego nietrzymania moczu oraz nietrzymania gazów i stolca.
2. W jaki sposób odpowiednio je trenować metodą dr Kegla?
Należy napinać i unosić jedynie mięśnie dna miednicy, jednocześnie rozluźniając mięśnie brzucha, ud oraz pośladków. Podczas ćwiczeń nie wstrzymujemy oddechu. Napięcie mięśni należy wykonywać w trakcie trwającego wydechu, z kolei pomiędzy skurczami wykonujemy wdech. Równie ważna jest też umiejętność właściwego i pełnego ich rozluźniania. Rozkurcz w trakcie ćwiczeń powinien trwać dwa razy dłużej niż skurcz.
By ćwiczenia przyniosły oczekiwane efekty, należy pamiętać o systematyczności oraz ich prawidłowym wykonywaniu. Tylko odpowiednie powtarzanie ćwiczeń gwarantuje wyżej przedstawione korzyści, dlatego warto zasięgnąć porady lub ćwiczyć pod okiem specjalisty - fizjoterapeuty.
3. Zalecane szczepienia przed i w trakcie ciąży
Choć kobiety przygotowujące się do porodu często o tym nie wiedzą, to mogą, a nawet powinny szczepić się w trakcie ciąży, a najlepiej jeszcze przed planowanym poczęciem. Szczepienia zalecane dla zwiększenia bezpieczeństwa kobiety i jej dziecka mają chronić przed grypą, krztuścem, tężcem oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu B.
Przeciwwskazane dla kobiet w ciąży są z kolei szczepionki, wykorzystujące żywe drobnoustroje. W trakcie ciąży nie można więc przyjmować szczepionek przeciwko chorobom zakaźnym tj. odra, świnka, różyczka, ospa wietrzna, a także gruźlica. Jeśli kobieta nie przebyła wcześniej tych chorób, warto poddać się szczepieniu już na etapie planowania ciąży.
4. Jakie są korzyści, wynikające z przyjmowania szczepień przed i w trakcie ciąży?
Zalety szczepień na wyżej wymienione choroby są ogromne. Dzięki przezłożyskowemu transportowi swoistych przeciwciał po szczepieniu chronimy bowiem także nienarodzonego maluszka. Bardzo często u kobiet ciężarnych obserwuje się ciężki przebieg grypy, co może skutkować poronieniem lub porodem przedwczesnym.
Dla noworodka bardzo niebezpieczny jest też krztusiec, który może doprowadzić nawet do jego śmieci, dlatego warto pomyśleć o szczepieniach najlepiej jeszcze przed planowaniem ciąży. W przypadku wątpliwości zawsze warto zapytać swojego lekarza prowadzącego o poradę.
5. Regularne USG ginekologiczne
USG to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w trakcie ciąży. Pozwala sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Często pomaga także określić przewidywany termin porodu, szczególnie w przypadku kiedy pacjentka miesiączkuje nieregularnie lub kiedy nie pamięta daty ostatniej miesiączki. Badanie ultrasonograficzne wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które aparat przetwarza w obraz wyświetlany na ekranie monitora. Jest bezbolesne oraz całkowicie bezpieczne zarówno dla matki, jak i rozwijającego się płodu.
6. Jak często powinno się wykonywać USG w trakcie ciąży?
Wszystko zależy od zaleceń lekarza prowadzącego. W prawidłowo rozwijającej się ciąży takie badanie powinno się odbywać 3-4 razy. Co ważne, każde z badań dostarcza innych informacji, dlatego mimo wykonania wcześniejszych USG zaleca się przeprowadzenie wszystkich zalecanych w ciąży badań ultrasonograficznych.
Wskazaniem do częstszych badań są choroby przewlekłe, tj. cukrzyca, astma czy nadciśnienie tętnicze oraz niepokojące dolegliwości m.in. krwawienie z dróg rodnych, silne bóle brzucha, a także inne nieprawidłowości stwierdzone przez lekarza w trakcie wizyty.
Najnowocześniejsze, dostępne obecnie na rynku USG 4D, pozwala obserwować dziecko w czasie rzeczywistym. Przyszli rodzice mają okazję śledzić jakie ruchy wykonuje dziecko w momencie badania, jego mimikę, zachowanie oraz pracę serca. Pomaga we wczesnym wykryciu wad wrodzonych płodu, w tym wad genetycznych, nieprawidłowości w budowie serca czy innych narządów, tj. np. rozszczep wargi czy kręgosłupa.
7. Techniki relaksacyjne i odpowiednie oddychanie
Poród to przełomowy i jeden z najpiękniejszych momentów w życiu kobiety. Niepokój odczuwany przez rodzącą kobietę jest czymś całkowicie naturalnym. W walce z nim pomagają odpowiednie techniki relaksacyjne, których najskuteczniej można nauczyć się pod okiem specjalistów, m.in. w szkołach rodzenia. Nieocenioną rolę ma też wsparcie ze strony wykwalifikowanego personelu, a przede wszystkim najbliższej osoby-partnera, który może uczestniczyć wspólnie z rodzącą w tym ważnym momencie.
8. W jaki sposób powinno oddychać się w trakcie porodu?
Najlepsze efekty daje oddychanie przeponą, w trakcie którego nabieramy powietrze nosem i wolno wypuszczamy ustami, jednocześnie unosząc górną część brzucha. Oddech powinno się jednocześnie synchronizować ze skurczami porodowymi.
Rodzącej kobiecie odpowiednie, spokojne i długie wydechy pozwalają zmniejszyć odczuwanie bólu i usprawnią poród. W łagodzeniu dolegliwości podczas skurczy pomocny będzie również masaż kręgosłupa, szczególnie odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Siłę, tempo i rodzaj masażu należy dostosować do potrzeb rodzącej, która najlepiej wie, jakie ruchy najbardziej jej pomagają.
Rodząca kobieta ma również możliwość skorzystania z metod łagodzenia bólu dostępnych w szpitalach, m.in. znieczulenia zewnątrzoponowego, specjalnego gazu znieczulającego oraz imersji wodnych w formie ciepłej kąpieli czy pod prysznicem.
Techniki relaksacyjne z odpowiednio przygotowanymi mięśniami dna miednicy przyśpieszą i ułatwią poród siłami natury. Oprócz korzyści w trakcie porodu odpowiednie oddychanie jest też sposobem walki ze stresem, co z pewnością będzie też przydatne po urodzeniu dziecka, kiedy świeżo upieczona mama staje przed nowymi wyzwaniami. Każda kobieta potrzebuje bowiem czasu, by nauczyć się rozumieć nowo narodzone dziecko oraz doceniać i cieszyć się z uroków macierzyństwa.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.