Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Aleksandra Katarzyńska

Wpływ komputera na wzrok

Wpływ komputera na wzrok
Wpływ komputera na wzrok (Zdjęcie autorstwa Unsplash / CC0 1.0)

Wzrost popularności komputerów w ciągu ostatnich lat wiąże się niezaprzeczalnie z pogorszeniem ostrości wzroku, pogłębieniem wad i zwiększeniem wrażliwości oczu w społeczeństwie. Jak możemy zatrzymać postępujące pogarszanie się wzroku i nie dopuścić do powstania u nas wad wzroku?

Podstawowe przepisy związane z pracą przy komputerze, zawierające min. organizację stanowiska pracy, rozmieszczenie przestrzenne komputerów, itp. zawarte są w polskich normach oraz przepisach SANEPID-u. Zalecenia te zostały dokładnie omówione w artykule dotyczącym higieny narządu wzroku.

spis treści

1. Zasady pracy przy komputerze

Warto pamiętać o kilku dodatkowych wskazówkach, które nie są ściśle przedstawione w dokumentach SANEPID-u. W pomieszczeniu, w którym znajdują się komputery, powinno znajdować się dużo zieleni dla neutralizacji wpływu szkodliwego promieniowania i zapewnienia oczom relaksującego widoku zieleni.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Zaleca się robienie przerw w pracy przy komputerze nie rzadziej niż co dwie godziny oraz częste wietrzenie pomieszczenia, w którym znajdują się komputery. Ważne jest również, aby osoby pracujące przed komputerem w okularach korekcyjnych, zaopatrzyły się w szkła antyrefleksyjne. Tego typu szkła wykluczają bardzo męczące i szkodliwe dla oczu odbicia światła od powierzchni szkieł okularów i ekranu, zwiększając tym samym komfort widzenia.

2. Wpływ monitora na wzrok

Każdy zastanawia się, jak bardzo szkodliwy dla oczu jest sam monitor komputera, pomijając szkodliwość spowodowaną charakterem pracy.

Monitory emitują następujące typy promieniowania:

  • rentgenowskie - promienie X,
  • podczerwone – IR,
  • niskoczęstotliwościowe - VLF, ELF,
  • ultrafioletowe - UV.

Pierwsze trzy typy promieniowania emitowane są przez tylną ścianę monitora, na skutek wysokich napięć niezbędnych do zasilania lampy kineskopowej. Obecnie jednak standardem są tzw. monitory niskoradiacyjne (LOW RADIATION), w których promieniowanie to jest w dużym stopniu eliminowane. Tego typu promieniowanie jest szkodliwe praktycznie tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w bliskiej odległości za tylną ścianą monitora.

Emisja promieniowania UV jest natomiast tak niska, że nie może być szkodliwa dla zdrowia. Monitor wytwarza też pole elektrostatyczne, którego szkodliwość dla naszego zdrowia jest także niewielka.

3. Dlaczego praca przed monitorem szkodzi?

Praca przed monitorem jest źródłem kłopotów ze wzrokiem wynikających przede wszystkim z samej specyfiki tej pracy. Powoduje ona, iż wzrok użytkownika skupiony jest przez szereg godzin w stałej odległości, co prowadzi to do zwiotczenia mięśni gałki ocznej, a co za tym idzie – do problemów z akomodacją i powoduje pogorszenie wzroku. Jest to powód, dla którego zaleca się robienie krótkich, ale dość częstych przerw w pracy przy komputerze.

Innym, również dość ważnym aspektem pracy przy komputerze, jest sprawa nawilżania rogówki oka. Normalnie rogówka nawilżana jest w wyniku rozprowadzenia wydzieliny łzowej po jej powierzchni w procesie mrugania. Skupiając wzrok na monitorze, rzadko mrugamy, co skutkuje wysuszaniem dolnej części oka. Jest to najbardziej dotkliwe u osób mających zespół suchego oka, chcących nosić soczewki kontaktowe. Warto więc podczas przerw w pracy mrugać wielokrotnie.

4. Jak pomóc zmęczonym oczom?

Oczy zmęczone zbyt długim patrzeniem w monitor można odciążyć i odprężyć krótkimi ćwiczeniami, jak np. otwieranie oczu, wodzenie oczami, tzw. miękkie spojrzenie, czyli odwracanie wzroku od ekranu i patrzenie daleko przed siebie. Istnieje również ćwiczenie nazywane jogą oczu. Aby wykonać to ćwiczenie oczu usiądź prosto i patrz przed siebie. Poruszaj wyłącznie oczami. Popatrz w górę i w dół, w prawo, w lewo oraz na ukos we wszystkich kierunkach. Obracaj oczami w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a potem w drugą stronę.

Ćwiczenie wykonaj najpierw z otwartymi, a potem zamkniętymi oczami. Na koniec zakryj oczy dłońmi, by odpoczęły.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Środowisko a oczy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze