Trwa ładowanie...

Promyk nadziei dla daltonistów

Nowe badania przeprowadzone na małpach mogą dać daltonistom nadzieję na możliwość postrzegania kolorów tak jak reszta społeczeństwa. Naukowcy twierdzą, iż wykorzystali terapię genową, by wyeliminować ślepotę na kolor czerwony i zielony u małp bez ryzyka skutków ubocznych. Zabieg nie jest skomplikowany, aczkolwiek nie ma gwarancji, że podziała na ludzi, choć współautor badania Jay Neitz jest optymistycznie nastawiony.

spis treści

1. Ślepota barw

Zdaniem Neitza z University of Washington – wielkie wyzwanie, by znaleźć sposób na wyleczenie ślepoty barw, zostało rozwiązane, teraz jedynym problemem jest to, by móc tę technologię przekształcić, aby była bezpiecznia także dla ludzi.

Zobacz film: "Skąd biorą sie wady wzroku?"

Szacuje się, że 1 na 12 mężczyzn i 1 na 230 kobiet odziedziczyli jakąś formę daltonizmu, mają oni bowiem kłopoty z rozróżnieniem niektórych kolorów, gdyż receptory w ich oczach nie wykształciły odpowiedniej zdolności, by odróżnić pełną różnicę między nimi. 2% mężczyzn cierpi na poważny daltonizm.

2. Wpływ daltonizmu na codzienne życie

Ślepota barw może być bardzo niewygodna i kłopotliwa, prowadząc do wybierania gryzących się ze sobą kolorów w ubiorze czy niemożności prawidłowego odczytania kolorowych schematów, wykresów i map. Może być także niebezpieczna dla tych, którzy nie odróżniają czerwonego od zielonego, postrzegając je jako szary, bowiem stojąc na światłach, nie wiedzą, który kolor obecnie jest wyświetlany. Prawdziwym wyzwaniem dla daltonistów jest praca, daltonizm i prawo jazdy nie idą bowiem w parze. Ludzie, którzy nie dostrzegają różnicy między czerwonym a zielonym nie mogą być strażakami, policjantami, kierowcami, okulistami czy pilotami. Niestety nie istnieje jeszcze sposób na daltonizm, choć można nosić specjalne okulary czy soczewki kontaktowe, by lepiej rozróżniać kolory.

3. Eksperymenty na małpach

Naukowcy w nowym badaniu wstrzyknęli małpom niepotrafiącym odróżnić koloru czerwonego od zielonego brakujący gen, a on z kolei usunął wirus odpowiedzialny za tę dolegliwość. Naukowcy 20 tygodni po zabiegu zmierzyli ich umiejętność odróżniania kolorów i stwierdzili, iż nie ma śladów po daltonizmie. Badacze zaznaczają, iż muszą się jeszcze upewnić, że procedura będzie bezpieczna dla ludzi, ale są dobrej myśli. Badanie ukaże się we wrześniowym wydaniu internetowym czasopisma Nature.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza