Trwa ładowanie...

Praca w nocy zwiększa ryzyko raka (WIDEO)

Zobacz film: "Praca w nocy zwiększa ryzyko raka"

Pracujesz na nocne zmiany? Postaraj się to ograniczyć. Okazuje się, że taki tryb życia może znacząco wpłynąć na zdrowie. Jak to możliwe? Naukowcy z Chin przeprowadzil badania, które sugerują, że praca w nocy zwiększa ryzyko wystąpienia aż 11 typów nowotworów.

Najczęściej występującym rakiem, jest nowotwór skóry i piersi. Więcej w wideo. Pracujesz nocą? To zwiększa ryzyko raka, jeśli pracujesz na nocne zmiany, lepiej z nich zrezygnuj.

Analizy naukowców z Chin wskazują, że panie, które pracują nocą, mogą częściej chorować na raka. Ten typ pracy zwiększa ryzyko wystąpienia aż jedenaście nowotworów. Mowa między innymi o raku piersi i skóry.

Analizę wcześniejszych badań wykonał dr Xueleii Ma z zespołem. Przyjrzał się on nie tylko metaanalizom na temat związku pracy w nocy z rakiem piersi. Zespół wykorzystał dane około 115 tysięcy przypadków nowotworów oraz cztery milionów uczestników badań.

Przychodzili oni z Ameryki Północnej, Europy, Australii i Azji. W analizach zwracano uwagę na związek pomiędzy częstą pracą w nocy a ryzykiem onkologicznym. Co się okazało?

Nocna praca zwiększa ryzyko zachorowania na raka skóry o 41 procent, a raka piersi o 32 procent. Panie są też o osiemnaście procent bardziej narażone na nowotwór przewodu pokarmowego.

Większe ryzyko występuje u pań w Ameryce Północnej i w Europie. Może mieć to związek z wyższym poziomem estrogenów u kobiet na tych kontynentach. Jeszcze bardziej narażone są pielęgniarki.

Praca nocą zwiększa u nich ryzyko raka piersi o pięćdziesiąt osiem procent przewodu pokarmowego o 35 procent, a raka płuc o 28 procent.

Co więcej, ryzyko zachorowania rośnie wraz ze stażem pracy. Rocznie jest to około 3,3 procent. Mo zaznacza, że potrzebuje pogłębić badania, by zweryfikować wyniki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.