Problemy z libido? To może być objaw chorej wątroby
Gdy pojawiają się problemy w łóżku, najczęściej źródła problemu szukamy zaburzeniach gospodarki hormonalnej m.in. w przebiegu chorób tarczycy. Jednak przyczyn tego problemu może być więcej – od braku snu, przez depresję, aż po choroby nowotworowe. Na chorą, zaniedbywaną latami wątrobę może wskazywać też mniejszy popęd seksualny.
1. Wątroba a libido
Brytyjski system opieki zdrowotnej - National Health Service (NHS) zwraca uwagę, że chora wątroba przez długi czas nie daje żadnych objawów. Dotyczy to takich schorzeń jak alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby (ang. non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD), zapalenie wątroby czy hemochromatoza.
"Kiedy zaczynają pojawiać się objawy choroby wątroby, twoja wątroba jest już uszkodzona i pokryta bliznami. Nazywa się to marskością wątroby" – czytamy na stronie NHS.
- Powtarzające się procesy uszkodzeń i regeneracji prowadzą do tworzenia się blizn łącznotkankowych. W wątrobie odkłada się więc kolagen, który odpowiada za włóknienie wątroby, a ostatecznym tego etapem jest marskość – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. n. med. Michał Grąt z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Zdrowa tkanka wątroby zostaje wyparta przez tkankę włóknistą, następuje ograniczenie przepływu krwi przez wątrobę i organ jest niezdolny do prawidłowego funkcjonowania – dodaje.
Na tym etapie mogą się pojawić różne, niekiedy niekojarzące się z chorobami układu pokarmowego, dolegliwości. W tym także utrata libido, fusowate wymioty, ciemny stolec oraz mocz czy silny świąd skóra.
Zanim jednak do tego dojdzie, chora wątroba może wysyłać bardziej subtelne symptomy:
- przewlekłe zmęczenie i osłabienie,
- niezamierzona utrata masy ciała,
- utrata apetytu,
- zażółcenie powłok skórnych i białek oczu (żółtaczka).
2. Najczęstsza przyczyny problemów z wątrobą
Choć może się wydawać, że najgroźniejszym wrogiem wątroby jest alkohol, to wcale nie trzeba go pić, żeby nasz narząd zaczął szwankować. Wirusowe zapalenie wątroby typu A, B lub C to skutek m.in. zaniechania szczepień, braku odpowiedniej higieny na co dzień czy przygodnych kontaktów seksualnych.
Wątrobie równie mocno co alkohol czy wirusy szkodzą także leki. Polekowe uszkodzenie wątroby może dotykać osoby, które stosują przewlekle farmaceutyki lub też stosują je doraźnie, ale w dawkach wyższych niż zalecane. Wyniszczenie wątroby może być też skutkiem nadmiernej suplementacji.
Coraz częściej jednak to dieta jest głównym sprawcą niealkoholowego stłuszczenia wątroby – w grupie ryzyka są jednak nie tylko osoby otyłe, ale nawet i szczupłe, które odżywiają się nieprawidłowo.
Wysoka podaż tłuszczów, zwłaszcza tłuszczów nasyconych oraz tzw. tłuszczów trans, żywność wysokoprzetworzona, nadmiar węglowodanów prostych, w tym cukrów dodanych - oto najczęstsze grzechy prowadzące do NAFLD.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.