Trwa ładowanie...

Próchnica butelkowa – charakterystyka, zapobieganie

Próchnica butelkowa to schorzenie, które dotyczy tylko dzieci pijących z butelki czy niekapiącego kubka. Zęby mleczne atakowane są przez bakterie, które przyczyniają się do szybkiego psucia zębów. Jej powstawanie uzależnione jest od częstego picia w nocy oraz od kilku innych czynników. Czy próchnicę butelkową da się wyleczyć? I jakie są jej objawy?

spis treści

1. Próchnica butelkowa – charakterystyka

Próchnica butelkowa powstaje tylko i wyłącznie ze sposobu karmienie niemowlaka. Polega na powstawaniu ciemnych plamek w okolicach górnych siekaczy, a nieleczona szybko rozprzestrzenia się na kolejne zęby. W dzisiejszych czasach coraz więcej niemowląt cierpi na próchnicę butelkową, za której powstawanie odpowiedzialni są rodzice.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Często małe dzieci budząc się w nocy domagają się czegoś do picia. Rodzice, aby ułatwić sobie życie, wlewają niemowlętom do kubka-niekapka (kubek z którego nie wylewa się płyn) napoje, które dzieci popijają w nocy, tym samym rodzice nie muszą wstawać w nocy. Niestety większość dorosłych zamiast zwykłej, zdrowej, niegazowanej wody, wlewa dzieciom słodzone napoje, które zawierają nadmiar cukrów prostych, które są bardzo niebezpieczne dla dzieci. W związku z tym, iż większość maluchów uwielbia wszystko co słodkie, to z chęcią sięgają po kubek w czasie snu. Niestety w nocy ślinianki pracują słabiej, a w jamie ustnej jest o wiele mniej śliny, co wiąże się z tym, że słodki płyn odkłada się w ustach dzieci. Bakterie z łatwością osiadają na zębach, tworząc próchnicę.

Próchnica butelkowa może zaatakować zęby dzieci, które dokarmiane są piersią, jednak w mniejszym stopniu niż te dopajane słodkimi, sztucznymi napojami.

Domowe sposoby na bolący ząb
Domowe sposoby na bolący ząb

Ból zęba pojawia się niespodziewanie. Najczęściej jest skutkiem stanu zapalnego powstającego przy zębach

zobacz galerię

2. Próchnica butelkowa – zapobieganie

Nie każde dziecko skazane jest na próchnicę butelkową, jednak tylko te maluchy, których rodzice nie znają się na właściwej pielęgnacji jamy ustnej. Jeżeli dorośli będą postępować właściwie, to ząbki ich dzieci będą świeciły przykładem. Oto kilka rad, za pomocą których można zapobiec próchnicy butelkowej:

  • Nowonarodzone dziecko nie posiada w swojej jamie ustnej żadnych bakterii, dlatego warto ten stan utrzymać jak najdłużej. Nie powinno się całować dziecka w usta, oblizywać jego rzeczy i podawać mu z powrotem, a tym bardziej nie powinni tego robić inni dorośli.

  • Należy regularnie przemywać bezzębną jamę ustną maluszkowi, namoczonym gazikiem. Pierwsze ząbki powinno się pielęgnować w podobny sposób.

  • Nie ucz dziecka słodkiego smaku. Nie powinno się dodawać dziecko do napojów cukru, glukozy czy soczku. Sama woda mineralna będzie najodpowiedniejsza i należy o tym pamiętać i nie dawać sobie wmówić czegoś innego. Cukier spowoduje próchnicę, cukrzycę i otyłość.

  • Spanie z kubkiem, to nienajlepszy pomysł. Dziecko nauczy się przesypiać całe noce nie popijając, a jeżeli domaga się w nocy picia, to należy wstać i podać mu wodę.

Musisz to wiedzieć

Nawet z tak malutkimi dziećmi warto wybrać się na wizytę u dentysty. Lekarz obejrzy ząbki i wytłumaczy jak należy postępować, by zapobiegać ich psuciu się. Jako rodzic należy zrobić wszystko, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom poprawne zasady higieny jamy ustnej oraz spożywania posiłków. Dieta naprawdę może zdziałać cuda w walce o piękny i zdrowy uśmiech.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza