Trwa ładowanie...

Przeanalizowali 5 milionów przespanych nocy. Odkryli pewną zależność

Avatar placeholder
Bianka Koralewska 23.06.2024 16:00
To jak śpisz, wiele mówi o twoim zdrowiu. Zaskakujące badanie
To jak śpisz, wiele mówi o twoim zdrowiu. Zaskakujące badanie (Getty Images)

Co o naszym zdrowiu może powiedzieć sposób, w jaki śpimy? Okazuje się, że całkiem sporo. Badaczom udało się zdefiniować pięć fenotypów snu i powiązać z każdym z nich m.in. ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

spis treści

1. To jak śpisz, wiele mówi o twoim zdrowiu

Naukowcy przeanalizowali dane z pięciu milionów nocy przespanych przez około 33 tys. osób. Udało im się to dzięki zastosowaniu ultranowoczesnej technologii. Uczestnicy badania spali bowiem z monitorami snu w postaci inteligentnego pierścienia, który mierzy temperaturę i może sprawdzać inne parametry życiowe. Sprawdzali, czy uczestnicy cierpią na przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca i bezdech senny, czy też na choroby infekcyjne jak COVID-19 bądź grypa.

- Odkryliśmy, że niewielkie zmiany w jakości snu pomogły nam zidentyfikować zagrożenia dla zdrowia. Te drobne zmiany nie byłyby widoczne podczas przeciętnej nocy ani w kwestionariuszu, więc naprawdę pokazują, jak urządzenia do noszenia pomagają nam wykryć zagrożenia, które w innym przypadku zostałyby przeoczone - przekonuje Benjamin Smarr z Jacobs School of Engineering i Halicioglu Data Science Institute na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

2. 5 fenotypów snu. Z którym się identyfikujesz?

Zobacz film: "Rak piersi"
Badacze zidentyfikowali pięć fenotypów snu
Badacze zidentyfikowali pięć fenotypów snu (Getty Images)

Badacze na łamach "Digital Medicine" identyfikują pięć głównych fenotypów snu:

  • fenotyp 1 - określany "normalnym" snem typowy dla osób, które w ciągu tygodnia sypiają średnio około przez osiem godzin dziennie,
  • fenotyp 2 - to ci, którzy nieprzerwanie przesypiają tylko pierwszą połowę nocy,
  • fenotyp 3 - reprezentatywny dla ludzi, którzy sypiają nieprzerwanie, ale co najmniej raz w tygodniu doświadczają problemów ze snem,
  • fenotyp 4 - to ludzie, którzy przeważnie śpią nieprzerwanie, jednak w niektóre noce często się wybudzają,
  • fenotyp 5 - określa osoby, które sypiają w ciągu nocy krótko i jakość ich snu jest zła.

- Odkryliśmy, że niewielkie różnice w sposobie występowania zakłóceń snu mogą nam wiele powiedzieć. Nawet jeśli takie przypadki są rzadkie, wymowna jest także ich częstotliwość. Zatem nie chodzi tylko o to, czy śpisz dobrze, czy nie – najważniejsze informacje kryją się za wzorcami snu na przestrzeni czasu - przekonuje drugi z autorów badań, Edward Wang.

Warto dodać, że na przestrzeni ostatnich lat naukowcy wielokrotnie dowiedli, że nawet pozornie mało znaczące zaburzenia snu mogą być skorelowane ze zdrowiem - zarówno ujawniać problemy zdrowotne, jak i się do nich przyczyniać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze