Przez powszechny nawyk można stracić wzrok. Chirurg ostrzega
Pozornie niegroźny nawyk może doprowadzić do poważnych problemów z oczami. Choć często pocieramy je odruchowo, warto mieć to pod kontrolą. Lekarz ostrzega, że grozi nawet utratą wzroku.
1. Nawyk groźny dla oczu
Choć pocieranie oczu nie kojarzy się z poważnym zagrożeniem, warto mieć świadomość, że może być niebezpieczne i doprowadzić nawet do utraty wzroku.
Powszechny odruch może być reakcją na zmęczenie, ale też wynikać z podrażnień związanych np. z alergią , zespołem suchego oka czy stanem zapalnym powiek. Może przynieść ulgę, ale niesie ze sobą ryzyko.
Mark Wilkins, okulista i chirurg ostrzega, że regularne pocieranie oczu może prowadzić do infekcji, przewlekłych stanów zapalnych, a nawet trwałego uszkodzenia wzroku.
"Oczywiście, dopóki twoje ręce są czyste i nie robisz tego zbyt często, nic złego się nie stanie" - podkreśla dr Wilkins cytowany przez serwis express.co.uk.
Problem w tym, że oczy pocieramy często automatycznie, często nie zdając sobie z tego sprawy. O infekcję może być więc łatwiej niż sądzimy.
2. Od zapalenia spojówek do utraty wzroku
Podczas pocierania oka, mogą do niego z łatwością wniknąć bakterie czy wirusy, które mamy na dłoniach. W efekcie może dojść np. do zapalenia spojówek. Choć zaczyna się ono niewinnie, może prowadzić do bardzo groźnych powikłań.
- Skutki eskalacji zapalenia spojówek mogą być fatalne. Jeśli dojdzie do przeniesienia infekcji na rogówkę, to może dojść do uszkodzenia rogówki, powstania zbliznowaceń lub jej perforacji. Skutkiem może być nawet nieodwracalna utrata wzroku - ostrzegał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Robert Rejdak, kierownik Kliniki Okulistyki SPSK1 w Lublinie, prezes Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich.
Częste pocieranie oczu może także sprzyjać rozwojowi innego poważnego problemu, jakim jest stożek rogówki.
"U pacjentów ze stożkiem rogówki może rozwinąć się astygmatyzm, który wymaga okularów lub twardych soczewek kontaktowych w celu korekcji wzroku. Ten stan można zatrzymać, ale nie odwrócić" - ostrzega dr Wilkins.
Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą.
"Jeśli masz nawyk pocierania oczu, regularnie odwiedzaj okulistę. Będą w stanie ocenić ewentualne szkody tarcia, a także ustalić pierwotną przyczynę problemu" - zaznacza ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.