Trwa ładowanie...

Przyjmujesz leki na stałe? Ważne zmiany czekają cię od 1 listopada

 Patrycja Pupiec
24.08.2023 19:03
Duże zmiany dla pacjentów chorujących przewlekle. Nie warto zwlekać z wykupieniem recepty
Duże zmiany dla pacjentów chorujących przewlekle. Nie warto zwlekać z wykupieniem recepty (Getty Images)

Po protestach środowiska medycznego były minister zdrowia Adam Niedzielski zrezygnował z pomysłu zlikwidowania recept rocznych dla pacjentów, którzy chorują przewlekle. Mimo to sejm przegłosował w ostatnim czasie duże zmiany, które niedługo wejdą w życie i mogą rozczarować szczególnie osoby, które przyjmują leki na stałe.

spis treści

1. Zmiany dla pacjentów korzystających z rocznych recept

Zmiany w wystawianiu recept dotknęły w ostatnim czasie każdego, kto przyjmuje leki. Nałożone na lekarzy limity w wystawianiu e-recept, ograniczenia na leki psychotropowe, czy wycofanie recepty rocznej - to tematy, które szerokim echem poruszano w mediach w ostatnim czasie.

Do wprowadzonych zmian zastrzeżenia mieli zarówno pacjenci, lekarze i farmaceuci. Pod naciskiem środowiska medycznego, resort wycofał się z niektórych rozwiązań.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Tak było w przypadku recepty rocznej. Choć nowelizacja ustawy refundacyjnej zakładała rezygnację z tego rozwiązania, zostało one przywrócone, ale z pewnymi ograniczeniami.

Dotychczas chory, który leczy się przewlekle, mógł wykupić jednorazowo leki na 180 dni. Obecnie (nowelizacja ustawy o refundacji leków została podpisana przez prezydenta - przyp. red.) pacjent będzie mógł zrealizować receptę na maksymalnie 4 miesiące, czyli 120 dni. Dla chorego, który przyjmuje lek na stałe, to konieczność udania się do apteki minimum trzykrotnie w ciągu roku.

2. Farmaceuci mają zastrzeżenia

"W przypadku, gdy na recepcie przepisano ilość większą niż do 120-dniowego stosowania, kolejną ilość produktu leczniczego niezbędną do następnego 120-dniowego okresu stosowania pacjent może otrzymać po upływie 3/4 okresu, na który zrealizował receptę - przepis wchodzi w życie 1 listopada 2023 roku" - wskazano w art. 96a ustawy o prawie farmaceutycznym.

Rozwiązanie zaproponowane przez sejm może wpłynąć także na pracę aptek, bowiem farmaceutów również czekają zmiany. Pracownicy aptek podnoszą, że niektórym aptekom utrudni to wykonywanie pracy.

Recepty roczne będą musiały być dzielone na trzy moduły, a nie każdy system komputerowy potrafi prawidłowo wyliczyć dawkę leku, np. tych stosowanych w ampułkach, w czym farmaceuci widzą ryzyko komplikacji pracy oraz znaczącego utrudnienia chorym dostępu do ciągłości terapii.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl] (https://dziejesie.wp.pl/)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze