Zmiany dla pacjentów już w maju. Lekarz nie przepisze tych leków
Niektóre zmiany w zakresie zleceń lekarskich obowiązują już od kilku miesięcy. W maju wejdą w życie modyfikacje dotyczące recepty rocznej. Okazuje się, że lekarz nie będzie mógł wypisać niektórych recept. Co się zmieni?
1. Te zmiany już obowiązują
Listopad minionego roku przyniósł wprowadzenie nowych regulacji dotyczących recept, co zaowocowało kilkoma istotnymi zmianami.
Przede wszystkim zaczął obowiązywać zakaz wystawiania recept papierowych na leki z kategorii dostępności "Rpw", czyli produkty zawierające substancje psychotropowe lub odurzające.
Pojawiły się też ograniczenia w zakresie możliwości wydawania innych leków - zawierających składniki odurzające lub psychotropowe z apteki. Wyjątek stanowi jedynie recepta wystawiona przez lekarza weterynarii.
2. Większy nadzór
Uzasadnienie dla tej zmiany znalazło się w nowelizacji ustawy refundacyjnej. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia zlikwidowanie papierowych recept pozytywnie wpływa na usprawnienie nadzoru nad przepisywaniem leków odurzających i psychotropowych. Wystawianie zleceń w postaci elektronicznej znacznie ogranicza też skalę naruszeń prawa.
"W proponowanej modyfikacji art. 95b u.p.f. (art. 2 pkt 11 projektu) proponuje się unormowanie jako jedynej możliwej do wystawienia postaci elektronicznej recepty, na której są przepisywane produkty lecznicze zawierające określone środki odurzające lub substancje psychotropowe. Taka postać recepty usprawnia proces nadzoru nad preskrypcją i pozwala w wyższym stopniu zapobiegać albo wykrywać ewentualne nadużycia w powyższym zakresie. Zmiana ta jest podyktowana również tym, że względem recept o ww. kategorii dostępności istnieje szczególne ryzyko nadużyć, w tym nadmiernego lub bezpodstawnego (nieuzasadnionego względami medycznymi) ich wystawiania" - czytamy.
3. Co czeka nas od maja?
Od 1 marca 2024 roku nastąpiła zmiana w procesie realizacji rocznych e-recept. Od tego momentu system informatyczny P1 automatycznie oblicza ilość leków, środków spożywczych lub wyrobów medycznych przepisanych na receptach rocznych. 8 maja upływa okres przejściowy dotyczący realizacji recept rocznych.
"Po tym terminie planowane jest uruchomienie w systemie informatycznym reguł odrzucających próby zapisu e-recepty wystawionej według dotychczasowego schematu dawkowania" - ostrzega Ministerstwo Zdrowia.
"Od dnia 9 maja 2024 r. oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane - przez ich dostawców - do nowych wymagań, a personel medyczny korzystający z tych rodzajów oprogramowania powinien być przygotowany do stosowania się do tych wymagań" - opublikowano w najnowszym komunikacie.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.