Trwa ładowanie...

Ważne zmiany dla pacjentów od 20 lipca. Receptę zrealizujesz na nowych zasadach

 Katarzyna Prus
10.07.2024 07:41
Ważne zmiany dla pacjentów od 20 lipca.
Ważne zmiany dla pacjentów od 20 lipca. (East News)

Pod koniec przyszłego tygodnia zaczną obowiązywać zmiany dotyczące realizacji recept. Farmaceuci i pacjenci będą mogli skorzystać z nowych możliwości.

spis treści

1. Zmiany w receptach

Nowe przepisy dotyczące zasad realizacji recept w aptekach zaczną obowiązywać już od 20 lipca w sytuacjach, kiedy na recepcie błędnie określono dawkowanie leku lub w ogóle go nie wskazano.

Farmaceuta, który będzie realizował taką receptę będzie miał większe możliwości decyzyjne.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Chodzi o przypadki "gdy na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny, błędny lub niezgodny z art. 96a ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, postaci jednostki dawkowania produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, osoba wydająca będzie mogła określić tę postać na podstawie posiadanej wiedzy" – wskazuje MZ.

Zmiany dotyczące realizacji recept wchodzą w życie 20 lipca
Zmiany dotyczące realizacji recept wchodzą w życie 20 lipca (Getty Images)

Ponadto w takiej sytuacji farmaceuta mógł wydać większą ilość opakowań leku. Do tej pory pacjent mógł otrzymać do dwóch najmniejszych opakowań leku. Po zmianach, które wprowadza rozporządzenie ministra zdrowia będzie ich dwa razy więcej.

2. Te recepty zostają bez zmian

MZ przewidziało też zmiany w realizacjach recept na leki recepturowe oraz wyroby medyczne przeznaczone do diagnostyki in vitro.

Jeśli na recepcie lekarz przepisze więcej niż cztery najmniejsze opakowania, farmaceuta wydaje całość, nawet jeśli nie ma sposobu dawkowania. Warunkiem jest określenie częstotliwości stosowania.

Trzeba mieć świadomość, że zmiany nie dotyczą wszystkich recept. Te na leki zawierajace środki odurzające lub psychotropowe będą realizowane na starych zasadach.

W takich przypadkach musi być precyzyjnie określony sposób dawkowania. Musi to być zgodnie z przepisami o przeciwdziałaniu narkomanii.

W przypadku niespełnienia tego wymogu, nie można wydać na podstawie recepty jakiejkolwiek ilości produktu leczniczego zawierającego ten środek lub substancję.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze