Trwa ładowanie...

Rak atakuje coraz młodszych. Tych objawów nie należy ignorować

Avatar placeholder
28.03.2024 08:21
Rak nie patrzy na wiek i atakuje coraz młodszych. Tych objawów nie należy ignorować
Rak nie patrzy na wiek i atakuje coraz młodszych. Tych objawów nie należy ignorować (Getty Images)

Nowotwory to podstępne choroby, które niezauważanie mogą rozwijać się przez lata. Wczesne objawy często są bagatelizowane, szczególnie gdy pojawiają się u młodych osób. Jakich symptomów nie należy bagatelizować pod żadnym pozorem?

spis treści

1. Epidemia nowotworów

Rak coraz częściej jest diagnozowany u młodych osób. Choć niektórym się wydaje, że są za młodzi, by martwić się nowotworami, w rzeczywistości choroba nie patrzy na wiek, atakuje podstępnie i nagle.

Niedawno księżna Kate ujawniła, że zmaga się z chorobą nowotworową, a w związku z tym wyznaniem wiele osób może się zastanawiać, jakie objawy powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Zobacz film: "7 wczesnych objawów raka jajnika"

Im wcześniej rak zostanie wykryty, tym większe szanse skuteczne leczenie, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na sygnały, które wysyła nam organizm. Nawet niewinne objawy nie powinny być bagatelizowane.

2. Wczesne objawy raka

Wczesne objawy raka mogą wydawać się błahe i przypominać inne, znacznie mniej poważne schorzenia. Jednak pierwszym sygnałem alarmowym powinny być właśnie te pozornie trywialne dolegliwości.

Większości nowotworów najczęściej towarzyszy utrata lub przybieranie na wadze, które nie jest związane ze zmiany diety lub trybu życia, gorączka niespowodowana infekcją, przewlekłe zmęczenie, nocne poty oraz obrzęk węzłów chłonnych.

Konsultacja ze specjalistą jest konieczna w przypadku problemów z jelitami, układem nerwowym oraz pęcherzem i skórą. Warto też zwrócić uwagę na stan wzroku i słuchu oraz częste bóle głowy.

Kolejnym niepokojącym sygnałem są spontaniczne krwawienia oraz siniaki, które pojawiają się pozornie bez przyczyny. Większość nowotworów we wczesnym stadium nie powoduje poważnych dolegliwości ani bólu.

3. Najczęstsze nowotwory

Niektóre nowotwory są kojarzone z wiekiem powyżej 60. roku życia. Ryzyko rzeczywiście rośnie z czasem, ale zadbać o zdrowie powinny już osoby po czterdziestce, a nawet młodsze.

Jaki rak atakuje najczęściej?

  • rak piersi,
  • rak płuc,
  • rak prostaty,
  • rak jelita grubego.

Ponadto coraz częściej diagnozowany jest rak trzustki, przełyku, żołądka, tarczycy, pęcherzyka żółciowego, szyjki macicy i jądra. Osoby po 40. roku życia są też bardziej narażone na rozwój chłoniaków, mięsaków, czerniaka i nowotworów mózgu.

4. Przede wszystkim profilaktyka

Dzięki codziennym nawykom możemy znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Odpowiednia dieta, wysiłek fizyczny i stronienie od używek to absolutne podstawy, by chronić organizm przed nowotworem.

Nic jednak nie daje nam stuprocentowej gwarancji, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Regularne badania krwi pomogą kontrolować stan zdrowia i wykluczyć wiele groźnych chorób.

Warto też wykonywać samodzielne badania w poszukiwaniu guzków, zgrubień, zmian skórnych i innych niepokojących objawów. Wszelkie symptomy należy zgłosić lekarzowi, by wykluczyć zmiany nowotworowe.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze