Trwa ładowanie...

Ranigast wycofany z aptek. Zobacz, jakie produkty zniknęły z półek

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu produktów leczniczych Ranigast. Powodem wycofania jest zanieczyszczenie NDMA. Sprawdź, czy nie masz wadliwych serii w apteczce.

1. Wycofanie Ranigastu

GIF zdecydował o wycofaniu z obrotu niektórych serii produktów leczniczych Ranigast, podmiotem odpowiedzialnym jest Polpharma S.A.

Wycofanie dotyczy tabletek powlekanych Ranigast 150 mg, tabletek musujących Ranigast Fast 150 mg, tabletek powlekanych Ranigast Max 150 mg (w opakowaniach po 10 i 20 tabletek), roztworu do infuzji Ranigast 0,5 mg/ml i tabletek powlekanych 75 mg Ranigast Pro.

Zobacz film: "Przyczyny wrzodów układu pokarmowego"

Powodem wycofania jest wykrycie zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w niektórych produktach leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) umieściła NDMA w grupie substancji, która może powodować występowanie nowotworów u człowieka.

Wycofane serie leków wraz z datami ważności sprawdzisz TUTAJ.

Podane decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności.

Zawsze informujemy na bieżąco o sytuacji, aby pacjenci mogli zrezygnować z korzystania z zakwestionowanych preparatów leczniczych. W razie wątpliwości, z którą serią mamy do czynienia, można skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Zażywanie leków, których substancje czynne mają niewłaściwe proporcje lub w których stwierdzono jakiekolwiek niezgodności z normami czy obecność zanieczyszczeń, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Zobacz także: to nie pierwsze wycofanie leków z Ranitidinum.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza