Rehabilitacja Krzysztofa Głowackiego przynosi efekty

Krzysztof Głowacki 17 września stracił pas mistrza świata WBO w czasie gali Polsat Boxing Night. W trakcie walki doszło do odnowienia kontuzji prawego łokcia i pięściarz musiał opuścić ring.

"Jest duży progres. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Nie pamiętam takiego zgięcia łokcia od ładnych paru lat" - poinformował na Facebooku Krzysztof Głowacki.

Do kontuzji łokcia doszło w 2015 roku w czasie zwycięskiej walki z Marco Huckiem o mistrzostwo świata federacji WBO. Wygrana jednak dużo kosztowała Głowackiego. Już przed walką miał pęknięty nadgarstek, a po walce okazało się, że ma zmiażdżone kości w łokciu.

Kości zostały skruszone i trzeba było usunąć odłamki i je oszlifować. Pierwszy zabieg odbył się 6 września 2015 roku w jednej z prywatnych warszawskich klinik.

Po 6 tygodniach od zabiegu pięściarz rozpoczął rehabilitację. Dzięki skutecznemu leczeniu wrócił na ring i 17 września stoczył kolejną walkę w obronie tytułu mistrzowskiego. Jego przeciwnikiem był Ołeksandr Usyk.

Po 12 rundach i przegranej walce okazało się, że odnowiła się zeszłoroczna kontuzja Głowackiego. Zabieg miał miejsce 20 października, a skutki rehabilitacji są niezwykle szybkie.

"Jest duży progres. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Nie pamiętam takiego zgięcia łokcia od ładnych paru lat" - pisał na Facebooku Krzysztof Głowacki pod zdjęciem z Jakubem Smolskim, który ponownie prowadzi rehabilitację pięściarza.

Staw łokciowy ma bardzo skomplikowaną budowę. W jego skład wchodzą trzy połączenia stawowe: ramienno-łokciowy, ramienno-promieniowy i promieniowo-łokciowy bliższy.

W wyniku różnego rodzaju złamań i zwichnięć dochodzi do bolesnych urazów stawu. Ich pierwszym objawem jest ból, stan zapalny i obrzęk stawu. Dolegliwości ograniczają naturalną ruchomość stawu oraz dłoni.

Z urazami stawu łokciowego najczęściej trafia się na ostry dyżur, gdzie po diagnozie kwalifikuje się uraz albo do zabiegu chirurgicznego, albo do unieruchomienia. W wyniku urazów dochodzi do ograniczenia ruchomości stawu, np. nie można zgiąć ręki w stawie jak w przypadku Głowackiego. W takim wypadku pomaga rehabilitacja.

Przy okazji urazów łokcia stosuje się również leczenie dolegliwości nieurazowych. Leczenie takie polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na początku, gdy w stawie panuje stan zapalny lekarze zalecają również nieprzeciążanie stawu, odpoczynek i wspomaganie stawu, np. opaską uciskową.

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często dopiero po tym, jak ich kondycja i samopoczucie...

Różne zabiegi fizykoterapeutyczne na każdym etapie leczenia przynoszą ulgę w bólu. Najskuteczniejsze w walce z bólem jest pole magnetyczne, laseroterapia i ultradźwięki, a w ostrym stanie zapalnym zaleca się stosowanie krioterapii.

W leczenie stawu pomagają również ćwiczenia z terapeutą, polegające na rozciąganiu i stymulacji nerwowo-mięśniowej. Systematyczne ćwiczenia wzmacniają mięśnie. Z kolei terapia manualna odblokowuje staw i przywraca mu fizjologiczną biochemię. Dodatkowo może również zastosować kinesiotaping, polegający na oklejaniu stawu elastycznymi taśmami, które odciążają i stabilizują staw.

Marta Pawlak, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...