Rehabilitacja Krzysztofa Głowackiego przynosi efekty

Krzysztof Głowacki 17 września stracił pas mistrza świata WBO w czasie gali Polsat Boxing Night. W trakcie walki doszło do odnowienia kontuzji prawego łokcia i pięściarz musiał opuścić ring.

"Jest duży progres. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Nie pamiętam takiego zgięcia łokcia od ładnych paru lat" - poinformował na Facebooku Krzysztof Głowacki.

Polecane wideo:

Do kontuzji łokcia doszło w 2015 roku w czasie zwycięskiej walki z Marco Huckiem o mistrzostwo świata federacji WBO. Wygrana jednak dużo kosztowała Głowackiego. Już przed walką miał pęknięty nadgarstek, a po walce okazało się, że ma zmiażdżone kości w łokciu.

Kości zostały skruszone i trzeba było usunąć odłamki i je oszlifować. Pierwszy zabieg odbył się 6 września 2015 roku w jednej z prywatnych warszawskich klinik.

Po 6 tygodniach od zabiegu pięściarz rozpoczął rehabilitację. Dzięki skutecznemu leczeniu wrócił na ring i 17 września stoczył kolejną walkę w obronie tytułu mistrzowskiego. Jego przeciwnikiem był Ołeksandr Usyk.

Po 12 rundach i przegranej walce okazało się, że odnowiła się zeszłoroczna kontuzja Głowackiego. Zabieg miał miejsce 20 października, a skutki rehabilitacji są niezwykle szybkie.

"Jest duży progres. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Nie pamiętam takiego zgięcia łokcia od ładnych paru lat" - pisał na Facebooku Krzysztof Głowacki pod zdjęciem z Jakubem Smolskim, który ponownie prowadzi rehabilitację pięściarza.

Staw łokciowy ma bardzo skomplikowaną budowę. W jego skład wchodzą trzy połączenia stawowe: ramienno-łokciowy, ramienno-promieniowy i promieniowo-łokciowy bliższy.

W wyniku różnego rodzaju złamań i zwichnięć dochodzi do bolesnych urazów stawu. Ich pierwszym objawem jest ból, stan zapalny i obrzęk stawu. Dolegliwości ograniczają naturalną ruchomość stawu oraz dłoni.

Z urazami stawu łokciowego najczęściej trafia się na ostry dyżur, gdzie po diagnozie kwalifikuje się uraz albo do zabiegu chirurgicznego, albo do unieruchomienia. W wyniku urazów dochodzi do ograniczenia ruchomości stawu, np. nie można zgiąć ręki w stawie jak w przypadku Głowackiego. W takim wypadku pomaga rehabilitacja.

Przy okazji urazów łokcia stosuje się również leczenie dolegliwości nieurazowych. Leczenie takie polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na początku, gdy w stawie panuje stan zapalny lekarze zalecają również nieprzeciążanie stawu, odpoczynek i wspomaganie stawu, np. opaską uciskową.

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często dopiero po tym, jak ich kondycja i samopoczucie...

Różne zabiegi fizykoterapeutyczne na każdym etapie leczenia przynoszą ulgę w bólu. Najskuteczniejsze w walce z bólem jest pole magnetyczne, laseroterapia i ultradźwięki, a w ostrym stanie zapalnym zaleca się stosowanie krioterapii.

W leczenie stawu pomagają również ćwiczenia z terapeutą, polegające na rozciąganiu i stymulacji nerwowo-mięśniowej. Systematyczne ćwiczenia wzmacniają mięśnie. Z kolei terapia manualna odblokowuje staw i przywraca mu fizjologiczną biochemię. Dodatkowo może również zastosować kinesiotaping, polegający na oklejaniu stawu elastycznymi taśmami, które odciążają i stabilizują staw.

Marta Pawlak, 6 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Bezdech senny może zwiększyć ryzyko powikłań pooperacyjnych

Naukowcy informują, że niektórzy pacjenci powinni być przebadani pod kątem potencjalnych zaburzeń jeszcze przed operacją. Bezdech senny może zwiększyć ryzyko dwóch poważnych komplikacji pozabiegowych. Pacjent, u którego jeszcze przed operacją zweryfikuje...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Zmarł wokalista Dead or Live - Pete Burns

Nie żyje wokalista grupy "Dead or Live" Pete Burns. Gwiazdor zmarł w niedzielę z powodu rozległego ataku serca. Miał 57 lat. O śmierci poinformował jego agent w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnym profilu internetowym Burnsa na Twiterze. Przyjaciele...

Newsy

Sen może pomóc w zmniejszeniu objawów zespołu stresu pourazowego

Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Sleep", sen w ciągu pierwszych 24 godzin po traumatycznym wydarzeniu może pomóc ludziom skuteczniej przetwarzać je w pamięci, a tym samym zminimalizować objawy zespołu stresu pourazowego. Zespół stresu pourazowego...

Newsy

Co naprawdę określa zapotrzebowanie organizmu na wodę i jedzenie?

Naukowcy z Uniwersytetu w Izraelu postanowili zbadać działanie regionów mózgu odpowiedzialnych za regulację przyjmowania wody i pokarmów. Badacze przyjrzeli się neuronom, które wydzielają neurohormony w odpowiedzi na przyjmowanie płynów i pokarmów. Co...

Newsy

Pacjenci z depresją są mniej wrażliwi na chemioterapię

Pobudzające białko mózgu odgrywa ważną rolę w tym, jak dobrze ludzie reagują na chemioterapię, ogłosili naukowcy na kongresie ESMO Asia 2016 w Singapurze. Kluczowy neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego Badania wykazały, że u pacjentów cierpiący...