Rehabilitacja Krzysztofa Głowackiego przynosi efekty

Krzysztof Głowacki 17 września stracił pas mistrza świata WBO w czasie gali Polsat Boxing Night. W trakcie walki doszło do odnowienia kontuzji prawego łokcia i pięściarz musiał opuścić ring.

"Jest duży progres. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Nie pamiętam takiego zgięcia łokcia od ładnych paru lat" - poinformował na Facebooku Krzysztof Głowacki.

Polecane wideo:

Do kontuzji łokcia doszło w 2015 roku w czasie zwycięskiej walki z Marco Huckiem o mistrzostwo świata federacji WBO. Wygrana jednak dużo kosztowała Głowackiego. Już przed walką miał pęknięty nadgarstek, a po walce okazało się, że ma zmiażdżone kości w łokciu.

Kości zostały skruszone i trzeba było usunąć odłamki i je oszlifować. Pierwszy zabieg odbył się 6 września 2015 roku w jednej z prywatnych warszawskich klinik.

Po 6 tygodniach od zabiegu pięściarz rozpoczął rehabilitację. Dzięki skutecznemu leczeniu wrócił na ring i 17 września stoczył kolejną walkę w obronie tytułu mistrzowskiego. Jego przeciwnikiem był Ołeksandr Usyk.

Po 12 rundach i przegranej walce okazało się, że odnowiła się zeszłoroczna kontuzja Głowackiego. Zabieg miał miejsce 20 października, a skutki rehabilitacji są niezwykle szybkie.

"Jest duży progres. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Nie pamiętam takiego zgięcia łokcia od ładnych paru lat" - pisał na Facebooku Krzysztof Głowacki pod zdjęciem z Jakubem Smolskim, który ponownie prowadzi rehabilitację pięściarza.

Staw łokciowy ma bardzo skomplikowaną budowę. W jego skład wchodzą trzy połączenia stawowe: ramienno-łokciowy, ramienno-promieniowy i promieniowo-łokciowy bliższy.

W wyniku różnego rodzaju złamań i zwichnięć dochodzi do bolesnych urazów stawu. Ich pierwszym objawem jest ból, stan zapalny i obrzęk stawu. Dolegliwości ograniczają naturalną ruchomość stawu oraz dłoni.

Z urazami stawu łokciowego najczęściej trafia się na ostry dyżur, gdzie po diagnozie kwalifikuje się uraz albo do zabiegu chirurgicznego, albo do unieruchomienia. W wyniku urazów dochodzi do ograniczenia ruchomości stawu, np. nie można zgiąć ręki w stawie jak w przypadku Głowackiego. W takim wypadku pomaga rehabilitacja.

Przy okazji urazów łokcia stosuje się również leczenie dolegliwości nieurazowych. Leczenie takie polega na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Na początku, gdy w stawie panuje stan zapalny lekarze zalecają również nieprzeciążanie stawu, odpoczynek i wspomaganie stawu, np. opaską uciskową.

Co zrobić, aby sport rzeczywiście wyszedł nam na zdrowie?

W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy rzeczywiście? Osoby aktywne fizycznie do lekarza zgłaszają się często dopiero po tym, jak ich kondycja i samopoczucie...

Różne zabiegi fizykoterapeutyczne na każdym etapie leczenia przynoszą ulgę w bólu. Najskuteczniejsze w walce z bólem jest pole magnetyczne, laseroterapia i ultradźwięki, a w ostrym stanie zapalnym zaleca się stosowanie krioterapii.

W leczenie stawu pomagają również ćwiczenia z terapeutą, polegające na rozciąganiu i stymulacji nerwowo-mięśniowej. Systematyczne ćwiczenia wzmacniają mięśnie. Z kolei terapia manualna odblokowuje staw i przywraca mu fizjologiczną biochemię. Dodatkowo może również zastosować kinesiotaping, polegający na oklejaniu stawu elastycznymi taśmami, które odciążają i stabilizują staw.

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Broda może zwiększyć atrakcyjność mężczyzny

Nowe badania sugerują, że mężczyźni mogą zrobić sobie przerwę od golarki. Naukowcy sądzą, że broda może zwiększyć ich atrakcyjność. Brodacze są bardziej atrakcyjni dla kobiet, które wolą długoterminowe związki Badacze ustalili, że kobiety częściej...

Newsy

Bezdech senny może zwiększyć ryzyko powikłań pooperacyjnych

Naukowcy informują, że niektórzy pacjenci powinni być przebadani pod kątem potencjalnych zaburzeń jeszcze przed operacją. Bezdech senny może zwiększyć ryzyko dwóch poważnych komplikacji pozabiegowych. Pacjent, u którego jeszcze przed operacją zweryfikuje...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Rewolucyjne odkrycie w dziedzinie farmakologii

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Minnesocie wraz z  firmą farmaceutyczną Dow odkryli nową metodę ułatwiającą wchłanianie leków do krwiobiegu i ich dystrybucję w organizmie. Te odkrycia mogą przyczynić się do lepszej i szybszej pracy leków ratujących życie. Uniwersytet...