Ochrona stawów
Ochrona stawów to zagadnienie bardzo ważne, ponieważ coraz więcej osób skarży się na dolegliwości z nimi związane. Spowodowane jest to przede wszystkim siedzącym, wygodnym trybem życia. Choroby w głównej mierze polegają na ścieraniu się chrząstki stawowej, w wyniku czego staw nie pracuje prawidłowo i pojawia się ból. Najlepiej temu zapobiegać, stosując profilaktyczną ochronę. Gdy jednak pojawi się ból, warto wiedzieć, jak się go pozbyć.
1. Dlaczego chrząstka stawowa się zużywa?
Wpływ na chrząstkę ma nie tylko wiek człowieka, ale także patologie w budowie anatomicznej, choroby autoimmunologiczne, nadwaga, brak ruchu czy niedobory żywieniowe prowadzące do zaburzeń w jej strukturze. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w hydroelastycznej chrząstce dochodzi do odwodnienia, przez co nie może już chronić kości - dochodzi wówczas do zmian. Do uszkodzenia chrząstki stawowej prowadzą również urazy stawu.
[Choroba zwyrodnieniowa stawów]https://portal.abczdrowie.pl/choroby-zwyrodnieniowe) zaczyna się od chrząstki stawowej. Ta część jest miękka i elastyczna, ponieważ pełni funkcję amortyzatora pomiędzy kośćmi. Dzięki niej nie ocierają się o siebie. A teraz wyobraźmy sobie, co się dzieje, kiedy ta miękka przegroda zaczyna się ścierać. Staw przestaje wtedy prawidłowo funkcjonować. Jego zniekształcenie powoduje, że zaczynamy mieć trudności z poruszaniem się.
2. Jak chronić nasze stawy?
Jak należy leczyć stawy? Często zadajemy sobie to pytanie, gdy dolegają nam bóle stawowe. Aby były one bezpieczne, ważne są:
- dużo ruchu, szczególnie przez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na stawy,
- utrzymywanie prawidłowej wagi,
- zbilansowana dieta – powinna być bogata w wapń, witaminy D i B oraz bioflawonoidy,
- nie mniej istotne są glukozaminy, chondroityny i kolagen, dzięki którym chrząstka się nie niszczy. Najlepiej jest przyjmować te składniki w postaci specjalnie przygotowanych preparatów, suplementów diety,
- glukozamina – po 40. roku życia organizm traci zdolność jej wytwarzania i konieczna jest suplementacja. Jest to bardzo potrzebne, ponieważ stanowi ona składnik niezbędny do budowy chrząstki stawowej,
- chondroityna – wypełnia przestrzenie międzykomórkowe tkanek łącznych. Aby stawy były wytrzymałe i sprawne, należy uzupełniać jej niedobory,
- witamina C – chroni stawy, ułatwiając przyswajanie glukozaminy i chondroityny. Podczas stanów zapalnych ilość witaminy C zmniejsza się nawet o 80 proc.,
- kolagen – buduje tkankę łączną i ścięgna, decyduje o wytrzymałości i odporności stawów. Jego włókna są sprężyste i bardzo odporne na obciążenia. Niektóre z chorób zwyrodnieniowych powstają w wyniku autoagresji. Kolagen przeciwdziała atakowaniu przez organizm własnych komórek.
Zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostno-stawowym to nie przelewki. Najpierw pojawiają się bóle, trzaski, sztywność i w końcu nie możemy już poruszać się jak dawniej. Dolegliwości (np. artroza) sprawiają, że bardzo cierpimy, a w końcu stajemy się inwalidami.
Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Prawda znana nie od dziś, ale kto z nas się do niej stosuje? Najczęściej przypominamy sobie o naszym ciele dopiero, kiedy zaczyna boleć. Tak właśnie jest w przypadku schorzeń związanych ze stawami. Powoli, po cichu unieruchamiają nas, doprowadzając do inwalidztwa. Warto więc pomyśleć o nich już dziś i zacząć je chronić.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.