Ochrona stawów

Ochrona stawów to zagadnienie bardzo ważne, ponieważ coraz więcej osób skarży się na dolegliwości z nimi związane. Spowodowane jest to przede wszystkim siedzącym, wygodnym trybem życia. Choroby w głównej mierze polegają na ścieraniu się chrząstki stawowej, w wyniku czego staw nie pracuje prawidłowo i pojawia się ból. Najlepiej temu zapobiegać,  stosując profilaktyczną ochronę. Gdy jednak pojawi się ból, warto wiedzieć, jak się go pozbyć.

Dlaczego chrząstka stawowa się zużywa?

Wpływ na chrząstkę ma nie tylko wiek człowieka, ale także patologie w budowie anatomicznej, choroby autoimmunologiczne, nadwaga, brak ruchu czy niedobory żywieniowe prowadzące do zaburzeń w jej strukturze. Wszystkie te czynniki sprawiają, że w hydroelastycznej chrząstce dochodzi do odwodnienia, przez co nie może już chronić kości - dochodzi wówczas do zmian. Do uszkodzenia chrząstki stawowej prowadzą również urazy stawu.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Choroba zwyrodnieniowa stawów zaczyna się od chrząstki stawowej. Ta część jest miękka i elastyczna, ponieważ pełni funkcję amortyzatora pomiędzy kośćmi. Dzięki niej nie ocierają się o siebie. A teraz wyobraźmy sobie, co się dzieje, kiedy ta miękka przegroda zaczyna się ścierać. Staw przestaje wtedy prawidłowo funkcjonować. Jego zniekształcenie powoduje, że zaczynamy mieć trudności z poruszaniem się.

Jak chronić nasze stawy?

Jak należy leczyć stawy? Często zadajemy sobie to pytanie, gdy dolegają nam bóle stawowe. Aby były one bezpieczne, ważne są:

 • dużo ruchu, szczególnie przez wykonywanie odpowiednich ćwiczeń na stawy,
 • utrzymywanie prawidłowej wagi,
 • zbilansowana dieta – powinna być bogata w wapń, witaminy D i B oraz bioflawonoidy,
 • nie mniej istotne są glukozaminy, chondroityny i kolagen, dzięki którym chrząstka się nie niszczy. Najlepiej jest przyjmować te składniki w postaci specjalnie przygotowanych preparatów, suplementów diety,
 • glukozamina – po 40. roku życia organizm traci zdolność jej wytwarzania i konieczna jest suplementacja. Jest to bardzo potrzebne, ponieważ stanowi ona składnik niezbędny do budowy chrząstki stawowej,
 • chondroityna – wypełnia przestrzenie międzykomórkowe tkanek łącznych. Aby stawy były wytrzymałe i sprawne, należy uzupełniać jej niedobory,
 • witamina C – chroni stawy, ułatwiając przyswajanie glukozaminy i chondroityny. Podczas stanów zapalnych ilość witaminy C zmniejsza się nawet o 80 proc.,
 • kolagen – buduje tkankę łączną i ścięgna, decyduje o wytrzymałości i odporności stawów. Jego włókna są sprężyste i bardzo odporne na obciążenia. Niektóre z chorób zwyrodnieniowych powstają w wyniku autoagresji. Kolagen przeciwdziała atakowaniu przez organizm własnych komórek.

Zmiany zwyrodnieniowe w układzie kostno-stawowym to nie przelewki. Najpierw pojawiają się bóle, trzaski, sztywność i w końcu nie możemy już poruszać się jak dawniej. Dolegliwości (np. artroza) sprawiają, że bardzo cierpimy, a w końcu stajemy się inwalidami.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Prawda znana nie od dziś, ale kto z nas się do niej stosuje? Najczęściej przypominamy sobie o naszym ciele dopiero, kiedy zaczyna boleć. Tak właśnie jest w przypadku schorzeń związanych ze stawami. Powoli, po cichu unieruchamiają nas, doprowadzając do inwalidztwa. Warto więc pomyśleć o nich już dziś i zacząć je chronić.

Martyna Kosienkowska, Marta Bednarska, 9 miesięcy temu

Bibliografia

 • Brzosko M., Samborski W., Reumatologia praktyczna, Wolters Kluwer, Kraków 2011, ISBN 978-83-264-1376-6
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Szulc A. (red.), Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2823-X

Źródła zewnętrzne

Zwyrodnienie stawu biodrowego

Komentarze (4)
~ajkika
~ajkika ponad rok temu

@~kaisa: ja nigdy nie miałam i nie mam nadwagi /170 wzrostu ,55 kg wagi/ .Od kilku lat cierpię z powodu kręgosłupa / przepłuklina/ i od 2 lat /artroza stawu biedrowego/ . W takiej sytuacji co POWINNAM STOSOWAĆ?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zwyrodnienie stawu biodrowego - charakterystyka, przyczyny, objawy, jak postępować
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zwyrodnienie stawu biodrowego - charakterystyka, przyczyny, objawy, jak postępować
Ortopedia i reumatologia

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów

w ten sposób zesztywnieniu stawów. Ochrona stawów To bardzo ważne, aby podczas uprawiania sportu (np. jazda na rolkach, jazda na łyżwach, gra w tenisa), nosić usztywniające ochraniacze. Dzięki nim zmniejszone...

Cera dojrzała

Ochrona cery przed słońcem

Ochrona cery przed słońcem

Jednym ze sposobów na zmarszczki jest używanie odpowiednich kremów z filtrami podczas letnich kąpieli słonecznych.

Urologia i nefrologia

Ochrona skóry przy nietrzymaniu moczu

Ochrona skóry przy nietrzymaniu moczu

Uszkodzenia skóry przy nietrzymaniu moczu Osoby z nietrzymaniem moczu czesto borykają się również z uszkodzeniami skórnymi, np. zapaleniem skóry. Wróć do artykułu i dowiedz się więcej.

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Opalanie

Właściwa ochrona przed słońcem

Właściwa ochrona przed słońcem

Kosmetyki na opalanie Aby odpowiednio zadbać o swoją skórę w lecie, warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Podczas zakupu należy sprawdzić, czy dany preparat posiada odpowiednio wysoki filtr UV.

Łuszczycowe zapalenie stawów - objawy, diagnoza, leczenie

Łuszczycowe zapalenie stawów - zdjęcia

Łuszczycowe zapalenie stawów - zdjęcia

Jest to zapalenie stawów, któremu towarzyszą różne rodzaje łuszczyc. Zmiany skórne i stawowe występują równocześnie.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów - przyczyny i objawy, zapobieganie i leczenie

Kontrola skuteczności terapii RZS (WIDEO)

Kontrola skuteczności terapii RZS (WIDEO) Odtwórz wideo

Kontrola skuteczności terapii RZS Reumatoidalne zapalenie stawów występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jest to choroba przewlekła (...) stawów, która obejmuje m.in. nadgarstki, stopy i ręce. Objawom towarzyszy...