Remisja cukrzycy dotyczy aż 5 procent chorych. Badacze są jednak dalecy od optymizmu
Nowe badania wskazują, że cukrzyca typu 2 to nie wyrok. Remisja jest możliwa i to stosunkowo niewielkim kosztem. Jest jednak jeden haczyk.
1. Epidemia cukrzycy
Szacuje się, że liczba zachorowań na cukrzycę typu 2 będzie rosnąć systematycznie. Powodem tego jest starzejące się społeczeństwo, epidemia nadwagi i otyłości, a także siedzący tryb życia. Oczywiście istotny jest także czynnik genetyczny, który warunkuje w wielu przypadkach wystąpienie tej choroby metabolicznej u danej osoby.
Jednak to właśnie styl życia jest czynnikiem, na który mamy wpływ. Niegdyś nazywana cukrzycą starczą, dziś cukrzyca typu 2 dotyczy coraz młodszych osób. W 2018 r. w Polsce co 11 dorosły miał cukrzycę – to aż 2,9 mln osób. I mowa tylko o pacjentach zdiagnozowanych, a przecież wiele osób ma stan przedcukrzycowy lub cukrzycę, nie mając jej świadomości.
W 2019 roku na całym świecie diagnozę cukrzycy otrzymały ponad 422 miliony osób. Zdaniem ekspertów do 2045 r. ta liczba wzrośnie do 700 milionów.
To oznacza, że choroba jest problemem, na który nie sposób przymykać oczu.
2. Cukrzycy wzięci pod lupę
W czasopiśmie "PLOS Medicine" pojawiły się zaskakujące wyniki badań. Naukowcy chcieli sprawdzić, w jaki sposób dochodzi do remisji cukrzycy. W tym celu zbadali potężną bazę danych osób - Scottish Care Information – Diabetes Collaboration (SCI-DC) - które miały potwierdzoną cukrzycę typu 2.
Pod lupę wzięli dane 162 000 osób w wieku powyżej 30 lat. Spośród nich 7710 uczestników badania, czyli około 5 proc., miało remisję cukrzycy typu 2.
Remisję potwierdzano na podstawie badania hemoglobiny glikowanej (HbA1C). To badanie mające na celu monitorowanie postępu leczenia cukrzycy poprzez wskazanie średniej wartości glikemii w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
3. Kogo dotyczyła remisja?
Następnie badacze pogrupowali pacjentów, o których można powiedzieć, że poziom glikemii w ciągu całego roku był na tyle zadowalający, by można było mówić o cofnięciu się choroby.
Były to zwykle osoby starsze, które nigdy nie przyjmowały żadnych leków obniżających poziom glukozy, miały niższy poziom cukru we krwi w momencie rozpoznania lub schudły od czasu rozpoznania cukrzycy, czy to poprzez dietę, czy operację bariatryczną.
Jednocześnie naukowcy przyznali, że operacje bariatryczne to rzadkość, z kolei kluczem do sukcesu w tej materii jest styl życia pacjentów.
Badacze podkreślają, że w tym przypadku istotną rolę może odegrać edukacja jako element profilaktyki cukrzycy typu 2.
To może być ważne zwłaszcza dlatego, że remisja cukrzycy typu 2 nie jest stanem trwałym. Ten fakt niestety potwierdziły dalsze obserwacje - spośród uczestników, którzy osiągnęli remisję, prawie połowa grupy kontrolnej powróciła do cukrzycy typu 2 w ciągu roku, podobnie jak jedna trzecia grupy, która otrzymała intensywną edukację dotyczącą stylu życia.
4. Profilaktyka cukrzycy
By uniknąć czy osiągnąć remisję w cukrzycy typu 2 nie wystarczy schudnąć, czy wyeliminować białe pieczywo. To długi proces, wymagający zmiany diety i stylu życia na dobre – a nie tylko na chwilę.
W jaki sposób wyeliminować zagrożenie?
- aktywność fizyczna – regularna, dostosowana do naszych możliwości, wieku i ewentualnych schorzeń
- ograniczenie cukru w diecie – w tym także ograniczenie produktów wysoko przetworzonych
- wyeliminowanie słodkich napojów z diety
- wybór produktów o niskim indeksie glikemicznym
- kontrolowanie poziomu glikemii
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.