Rewolucja w leczeniu raka płuc. Nowa terapia zachwyca lekarzy
Nowa kombinacja farmakoterapii ukierunkowanej na raka płuc pozwala zatrzymać postęp choroby nawet o 40 proc. dłużej niż dotychczasowe terapie.
1. Rewolucja w leczeniu raka płuc
Rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie, który każdego roku zabija około 1,8 miliona osób. Choroba ta, zwłaszcza w zaawansowanych stadiach, charakteryzuje się niskimi wskaźnikami przeżywalności. Jednak nowa terapia łącząca dwa leki - amivantamab oraz lazertinib - daje nadzieję pacjentom i lekarzom na dłuższą kontrolę nad chorobą.
Według badań (należy jednak podkreślić, że sponsorowanych przez firmę farmaceutyczną Janssen), pacjenci, którzy otrzymali kombinację tych leków, przeżywali średnio 23,7 miesiąca bez progresji choroby. Dla porównania, osoby leczone standardowym lekiem - osimertinibem, przeżywały średnio 16,6 miesiąca bez postępu raka.
2. Złota era badań nad nowotworami
Eksperci określają obecny okres jako "złotą erę" badań nad nowotworami, w której głębsze zrozumienie biologii raka pozwala na opracowanie bardziej skutecznych metod leczenia. Dr Martin Forster, główny badacz brytyjskiego zespołu i onkolog z University College Hospital, podkreślił, że wyniki tej terapii są wyjątkowe.
- To niesamowite widzieć, że nowa kombinacja leków zapewnia dłuższą kontrolę nad rakiem niż osimertinib, który sam w sobie był przełomowym lekiem zaledwie kilka lat temu - powiedział Forster cytowany przez New York Post.
Zobacz też: Tak płuca wołają o pomoc. Alarmujące objawy mogą zwiastować raka
Próba kliniczna fazy trzeciej przeprowadzona w latach 2020-2022, objęła ponad 1000 pacjentów w zaawansowanym stadium niedrobnokomórkowego raka płuca (NSCLC). Pacjenci byli losowo przydzielani do grup otrzymujących nową kombinację leków lub standardową terapię.
Dr Raffaele Califano, onkolog zaangażowany w badanie, wyjaśnił, że połączenie dwóch leków, które blokują rozwój raka na różne sposoby, znacznie poprawia wskaźniki przeżycia wolnego od progresji choroby.
3. Nadzieja dla przyszłych pokoleń
Zatwierdzenie nowej terapii przez FDA w sierpniu jest krokiem milowym w walce z rakiem płuc. Naukowcy nie tylko poszukują nowych sposobów leczenia, ale także rozważają działania profilaktyczne, takie jak kampanie mające na celu ograniczenie sprzedaży papierosów młodemu pokoleniu.
Szacuje się, że takie działania mogłyby uratować 1,2 miliona osób przed śmiercią z powodu raka płuc w ciągu następnych 70 lat.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.