Rosnący problem zdrowotny USA. Kamala Harris chce go zażegnać
Po rezygnacji prezydenta Joe Bidena z wyścigu o kolejną kadencję, oczy wszystkich zwrócone są w stronę Kamali Harris, jej poglądów, programów i dotychczasowej działalności. Co zwycięstwo obecnej wiceprezydentki może oznaczać dla kwestii zdrowia Amerykanów?
1. Kamala Harris a program zdrowotny
Eksperci są zgodni: Kamala Harris jest w wielu kwestiach znacznie bardziej liberalną kandydatką niż Joe Biden. W swoim politycznym dorobku dba nie tylko kwestie zdrowia.
1.1. Aborcja i prawo reprodukcyjne
O Kamali Harris bardzo często mówi się w kontekście jej wyrazistych poglądów na prawo do aborcji, ale i opieki okołociążowej. Choć zarówno ona, jak i Joe Biden, potępili decyzję Sądu Najwyższego z 2022 r., która obaliła wyrok Roe v. Wade (stanowiący konstytucyjną ochronę prawa do aborcji do momentu, w którym płód byłby w stanie samodzielnie przetrwać poza łonem matki), przekonania Harris są w tej kwestii bardziej konsekwentne i jednoznaczne niż Bidena. Warto też wspomnieć, że obecny prezydent Stanów Zjednoczonych w przeszłości był zadeklarowanym przeciwnikiem wolnego prawa do aborcji.
Z kolei Kamala Harris podczas swojej kadencji w Senacie konsekwentnie popierała prawo do aborcji i była m.in. współautorką ustawodawstwa, które miałoby zakazać wprowadzania powszechnych ograniczeń w tej kwestii na szczeblu stanowym. Wielokrotnie podkreślała także, że będzie bronić dostępu do nowoczesnej antykoncepcji czy zabiegów IVF (in vitro).
Dla przypomnienia, wyrok Roe v. Wade umożliwiał legalne przerwanie ciąży nawet do 28 tygodnia.
1.2. Medicare for All
Program Medicare for All opiera się na wprowadzeniu systemu, w którym większość opieki medycznej byłaby opłacana przez rząd federalny, co zakończyłoby potrzebę kosztownego prywatnego ubezpieczenia.
Koszty opieki medycznej i ubezpieczenia w Stanach Zjednoczonych to rosnący problem, który w praktyce sprowadza się do ograniczenia powszechnego prawa do ochrony zdrowia, ale i zwiększania długów w szpitalach.
W dyskusji na ten temat Kamala Harris kilkukrotnie podkreślała, że Medicare for All należy nie tylko wprowadzić, ale także poszerzyć o usługi okulistyczne, stomatologiczne, psychologiczne i psychiatryczne, a także związane z nadużywaniem substancji psychoaktywnych, ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz o refundację aparatów słuchowych.
1.3. Ceny leków
W kampanii wiceprezydenckiej Kamala Harris podkreślała także, że chce walczyć o wyrównanie cen leków pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a innymi wysoce rozwiniętymi krajami (takimi jak Japonia czy Wielka Brytania).
Argumentowała, że należy całkowicie zerwać z praktyką zwiększania cen za te same środki lecznicze dla Amerykanów i wprowadzić uniwersalne regulacje, które uniemożliwiłyby firmom farmaceutycznym zawyżanie stawek ze względu na kraj.
President Biden and I believe health care should be a right — not just a privilege for those who can afford it.
— Vice President Kamala Harris (@VP) July 17, 2024
We are fighting to lower health care costs and ensure you have the care you need. pic.twitter.com/34qcvjEyoW
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Amerykanie o sukcesie polskiej kardiologii. Dzięki temu udało się zmniejszyć liczbę zgonów wśród pacjentów po zawale serca
- Burza wokół kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Amerykanie potwierdzili, że chemikalia z tych produktów przenikają do krwi przekraczając znacznie dopuszczalnie normy
- Badało go 10 specjalistów. Lekarz ujawnia stan zdrowia Joe Bidena
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.