Trwa ładowanie...

Ryan Reynolds przegrał zakład. Nie uwierzysz, co musiał zrobić

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 15.09.2022 19:30
Ryan Reynolds poddał się kolonoskopii, a teraz zachęca do niej innych
Ryan Reynolds poddał się kolonoskopii, a teraz zachęca do niej innych (Instagram)

Ratuje życie, ale pacjenci niechętnie się jej poddają. Przeważa wstyd i obawa o ból, mimo że lekarze od dawna apelują, że dzięki kolonoskopii można uniknąć raka albo wykryć chorobę na wczesnym etapie. W promocję takiej profilaktyki zaangażował się aktor Ryan Reynolds, który na własnej skórze przekonał się, jak ważne jest to badanie.

spis treści

1. Znany aktor zachęca do kolonoskopii

Ryan Reynolds, kanadyjski producent i aktor znany między innymi z ról w filmach "Deadpool", "Pogrzebany", "Narzeczony mimo woli" czy "Wieczny student" poddał się kolonoskopii, a teraz zachęca do tego innych. 46-latek umówił się na badanie, bo przegrał zakład. Relację z wizyty w szpitalu opublikował w mediach społecznościowych.

Ryan Reynolds w szpitalu przed badaniem
Ryan Reynolds w szpitalu przed badaniem (instagram)
Zobacz film: "Dowiedziała się, że ma raka. Teraz uświadamia innych"

Reynolds założył się z aktorem Robem McElhenney. Ryan twierdził, że jego przyjaciel nie nauczy się mówić po walijsku (aktorzy są współwłaścicielami walijskiego klubu piłkarskiego Wrexham AFC). Przegrał jednak zakład i musiał zrobić sobie kolonoskopię, a w szpitalu towarzyszyły mu kamery.

2. Badanie może uratować życie

Aktor, który pierwszy raz poddał się temu badaniu, nie przypuszczał, że mogło uratować mu życie. Na nagraniu, którym podzielił się w sieci, można zobaczyć jak lekarz tłumaczy mu na czym polega kolonoskopia, a potem omawia z nim wyniki.

Podczas badania wykryto w jelicie polip, który został od razu usunięty. - Prawdopodobnie to uratowało ci życie - podkreślił lekarz. Tłumaczył, że dzięki kolonoskopii udało się wychwycić zmianę, która mogła doprowadzić do raka jelita grubego, jeśli nie zostałaby w porę wykryta.

Kolonoskopia powinna być wykonywana profilaktycznie już po 45. roku życia (a jeśli w rodzinie były przypadki nowotworów - to nawet wcześniej). Dzięki niej można uniknąć zachorowania albo wykryć chorobę na wczesnym etapie, kiedy szanse na skuteczne leczenie są znacznie większe.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze