Dr n. med. Marek Derkacz

O autorze

Dr n. med. Marek Derkacz

Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.

Salus aegroti suprema lex?

Każda śmierć pacjenta wynikająca z braku środków, czy oszczędności jest dla nas lekarzy nie do zaakceptowania!

Współczesna medycyna coraz częściej stawia pracowników ochrony zdrowia przed dylematami, które szczególnie dla lekarzy mogą być bardzo trudne. Zwłaszcza, że zasada „Salus aegroti suprema lex”, czyli „Dobro chorego najwyższym prawem” powinna obowiązywać każdego z nas. Nadchodzące trudne czasy związane z coraz bardziej niedofinansowaną ochroną zdrowia i starzeniem się społeczeństwa, niosą ze sobą perspektywę wielkich dylematów. Choć jak twierdzą etycy: „Lekarz nie ponosi odpowiedzialności za śmierć osób, którym nie potrafi pomóc z powodu braku środków medycznych”, to każda śmierć pacjenta wynikająca z braku środków, czy oszczędności jest dla nas nie do zaakceptowania.

Polecane wideo:

 W takich przypadkach winny jest niewydolny system, ale system przecież tworzą ludzie… Dlatego wydaje się, że również na nas spoczywa obowiązek działań mających na celu przywrócenie mu bardziej ludzkiej twarzy. Bo, czy kryterium wieku lub zaawansowania choroby dla nas lekarzy może decydować o wartości życia człowieka? Czy mamy prawo to oceniać, bo ekonomiści coraz częściej próbują tak właśnie tłumaczyć narzucane nam decyzje?

W rzeczywistości wartość życia człowieka można ostatecznie rozpoznać poprzez doświadczenie istnienia, a nie logiczne wywody. Wszyscy powinniśmy nauczyć się postrzegać innych, jako osoby w równej mierze jak my naznaczone godnością. Wyobraźmy sobie, że sami kiedyś będziemy starzy i schorowani. Czego wówczas oczekiwalibyśmy od systemu? Na pewno nie jego bezduszności. A może najwyższa pora podjąć działania, które skutecznie poruszą serca oraz umysły polityków i wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniami mającymi na celu wzrost finansowania systemu ochrony zdrowia tak, aby „system” w przyszłości choć w części sprostał naszym oczekiwaniom? Pytanie tylko, jak dotrzeć do rozsądku polityków?

 Wszyscy doskonale wiemy, że podstawowym zadaniem każdego państwa powinno być zapewnienie swoim obywatelom takiego poziomu opieki zdrowotnej, który zabezpieczy przynajmniej ich podstawowe potrzeby zdrowotne, a także w każdym nagłym przypadku zagrożenia ich życia pozwoli skutecznie je chronić. Nie ma na świecie kraju, w którym służba zdrowia działałaby idealnie i wszyscy pacjenci byliby zadowoleni z jej funkcjonowania. Każde państwo boryka się z jakimiś problemami w zakresie ochrony zdrowia.

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów działającego systemu ubezpieczeń zdrowotnych w naszym kraju jest zbyt duże racjonowanie usług zdrowotnych poprzez wprowadzane w wielu przypadkach wielomiesięczne kolejki. Wbrew pozorom nie tylko w Polsce czeka się często zbyt długo na specjalistyczną wizytę, czy przyjęcie do szpitala. Można powiedzieć, że wymieniony problem ma charakter globalny, a różnice w jego natężeniu wynikają z podejścia polityków do ochrony zdrowia. W różnych państwach, ochronie zdrowia przypisywana jest różna hierarchia wartości. A to bezpośrednio przekłada się na jej efektywność oraz poziom satysfakcji pacjentów.

Kilka lat temu mający siedzibę w Londynie Instytut Adama Smitha oszacował, iż ludzie znajdujący się na listach oczekujących w kolejkach do państwowej służby zdrowia, zanim zostaną poddani leczeniu, będą łącznie oczekiwać milion lat dłużej, niż lekarze uważają to za możliwe do zaakceptowania! Z kolei w brytyjskiej gazecie The Observer można było przeczytać, że opóźnienia w leczeniu raka okrężnicy są tak duże, że 20% przypadków uznanych za możliwe do wyleczenia w momencie postawienia rozpoznania, jest już nieuleczalnych w chwili rozpoczęcia terapii.

Niestety, nikt w Polsce do tej pory nie oszacował liczby pacjentów, którzy umierają czekając w kolejkach na leczenie. Wszystko, co złe w ochronie zdrowia, wynika przede wszystkim z wad i niedoskonałości systemu, który w żadnym państwie nie jest w stanie zapewnić wszystkim opieki na oczekiwanym przez nich poziomie i w najbardziej odpowiednim dla nich czasie. Można jednak dostrzec pewną prawidłowość. Czym większe nakłady na ochronę zdrowia, tym z reguły system bardziej bezpieczny dla pacjentów.

W Polsce od lat borykamy się z niedostatecznym finansowaniem ochrony zdrowia, znacznie poniżej średniej dla wszystkich krajów Unii Europejskiej. Żyjemy w czasach narastającego kryzysu, który przybiera coraz bardziej niepokojące rozmiary, stanowiąc zarazem coraz większe wyzwanie dla polityków odpowiedzialnych za ochronę zdrowia. Niestety zarówno liczba lekarzy i pielęgniarek przypadające na 1000 mieszkańców, jak i publiczne nakłady na ochronę zdrowia w naszym kraju wyrażone odsetkiem PKB, są jednymi z najniższych w Europie.

Tak więc, warto publicznie zadać pytanie  - Jak ważni w polityce państwa są ludzie  chorzy, których coraz częściej niedofinansowany i coraz mniej etyczny  system spycha poza margines - na skraj lęku, bezradności i  samotności w walce z chorobą?

Dr n. med. Marek Derkacz, 9 miesięcy temu

Niezbędnik pacjenta

Komentarze (1)
~Zenon 22
~Zenon 22 9 miesięcy temu

Fajnie się to czyta. Niestety od 25 lat nasza służba zdrowia, ktora miała ulec wyraźnym przemianom tych przemian nie przechodzi. Co wiecej zmuszani jesteśmy do szukania dróg alternatywnych,prywatnych bo na państwową służbę zdrowia z każdym rokiem coraz mniej można liczyć. Politykom nie zależy na zdrowi obywateli , taka jest prawda. Tzw BIG FARMA rządzi. Liczy się pieniądz, nie efekty leczenia. Ubiegłoroczna umowa podpisana między Polską a USA odnośnie leków pokazuje tylko JAK BARDZO NASZEMU PAŃSTWU NIE ZALEŻY NA OBYWATELACH- przykład. 60 tys to koszt leku na żółtaczkę typu C , ten sam lek w Indiach kosztuje 600 dolarów ale nam go kupić nie wolno. Przykład drugi- borelioza. Powikłania i sposób "leczenia" wskazują bardziej na chęć wybicia obywateli niż chęć niesienia pomocy. Umowa CETA tylko wzmocni pozycję Big Farmy w naszym kraju.."JESTEŚ TYM CO JESZ!" Więc powtarzam, ładnie się to czyta ale raczej traktuje tę wypowiedź jako czystą teorię. Nie my, pacjenci moźemy cokolwiek zmienić ale WY lekarze wiec jesli chcecie zmian- ZMIENIAJCIE ! Zacznijcie od walki o zdrową żywność, zdrową wodę i zdrowe środowisko

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Niezbędnik pacjenta
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Niezbędnik pacjenta
Niezbędnik pacjenta

Wykorzystywanie tabletów w medycynie

Wykorzystywanie tabletów w medycynie

W wielu klinikach, poradniach i szpitalach na świecie wprowadzane są do użytku systemy teleinformatyczne zastępujące bardzo często dotychczas stosowane notatki papierowe.

Niezbędnik pacjenta

Wykorzystanie nanotechnologii

Wykorzystanie nanotechnologii

Nanotechnologię stosowaną w medycynie do naprawiania mikroskopijnych uszkodzeń istotnych narządów i organów wymyślili dawno temu pisarze science fiction. Jednak to, co wówczas było tylko fantazją przyszłości, w naszych czasach jest już po prostu kierunkiem...

Niezbędnik pacjenta

Czy wiesz, kiedy możesz wezwać pogotowie?

Czy wiesz, kiedy możesz wezwać pogotowie?

Nagminne nadużycia Piaseczno. Dyspozytor odbiera dramatyczne wołanie o pomoc. Pacjent przechodzi zawał serca, przestaje oddychać, bliscy podejmują akcję reanimacyjną. Karetka błyskawicznie dociera na miejsce. Okazuje się, że ratownicy pokonali ponad 20...

Niezbędnik pacjenta

Opieka nad seniorami w Polsce a w Holandii

Opieka nad seniorami w Polsce a w Holandii Odtwórz wideo

Opieka na osobami starszymi w Polsce bardzo różni się od tej w Holandii. Jest to spowodowane małymi nakładami finansowymi na placówki, które opiekują się seniorami oraz brakiem świadomości społeczeństwa jak ważna jest opieka długoterminowa.

Niezbędnik pacjenta

Leczenie poza granicami kraju

Leczenie poza granicami kraju

Leczenie za granicą Poza granicami kraju również można podjąć leczenie. Warto wiedzieć, jakie pacjent ma prawa i czym powienien kierować się w przypadku choroby za granicą.

Niezbędnik pacjenta

Gala Anioły Farmacji i Anioły Medycyny

Gala Anioły Farmacji i Anioły Medycyny Odtwórz wideo

Gala Anioły Medycyny i Farmacji 2015 Zapraszamy do obejrzenia filmowej relacji z Gali - Aniołów Farmacji i Aniołów Medycyny za rok 2015. Jest to już IV edycja, która odbyła się 10 lutego 2016 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Niezbędnik pacjenta

Krew - jej nigdy nie będzie za dużo

Krew - jej nigdy nie będzie za dużo Odtwórz wideo

Oddawanie krwi - dlaczego warto? Krew jest jedynym składnikiem, którego nie można zastąpić w sztuczny sposób. Więcej na ten temat mówią Jolanta Antoniewicz-Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi oraz lek. med. Joanna Wojewoda, kierownik Działu Krwiodawców...

Niezbędnik pacjenta

Co się dzieje w organizmie, gdy rzucimy palenie?

Co się dzieje w organizmie, gdy rzucimy palenie?

Skutki rzucenia nałogu Palimy coraz mniej, ale nadal za dużo. Tymczasem tytoń to zgubny nawyk, który prowadzi do raka płuc, chorób układu sercowo-naczyniowego, powoduje miażdżycę czy udar mózgu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się...

Niezbędnik pacjenta

Najlepiej sprzedający się podręcznik biologii na świecie

Najlepiej sprzedający się podręcznik biologii na świecie

Biologia Campbella Druga polska edycja fenomenalnego podręcznika biologii opracowanego przez zespół słynnych biologów amerykańskich. Perfekcyjna kompozycja materiału, mnóstwo doskonałych ilustracji, rzetelne opracowanie i przystępny język, to niezaprzeczalne...