Trwa ładowanie...

Biodroxil – skład, działanie, wskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
20.10.2023 14:54
Biodroxil ma działanie przeciwbakteryjne, bakteriobójcze na patogeny na niego wrażliwe
Biodroxil ma działanie przeciwbakteryjne, bakteriobójcze na patogeny na niego wrażliwe (Adobe Stock)

Biodroxil to lek o właściwościach bakteriobójczych. Jego substancją czynną jest cefadroksyl. Wykorzystuje się go w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, zapalenia gardła i migdałków wywołanych przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A oraz niepowikłanych zakażeń dróg moczowych, za które odpowiada Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella pneumoniae. Co trzeba wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest Biodroxil i do jakich celów jest stosowany?

Biodroxil to lek na receptę, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, bakteriobójcze na patogeny na niego wrażliwe. Jego substancja czynną jest cefadroksyl.

Wskazaniem do stosowania leku Biodroxil są zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła i migdałków podniebiennych wywołane przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A oraz niepowikłane zakażenia dróg moczowych wywołane przez Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella pneumoniae.

Lek Biodroxil jest dostępny jako:

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"
  • tabletki powlekane 1000 mg, opakowanie 12 tabletek i 20 tabletek,
  • kapsułki 500 mg, opakowanie 12 kapsułek i 20 kapsułek,
  • proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 250 mg/5 ml i 500 mg/5 ml. Opakowanie zawiera 45 g proszku do sporządzenia 60 ml zawiesiny lub 75 g proszku do sporządzenia 100 ml zawiesiny.

Inne preparaty na rynku polskim zawierające cefadroksyl to kapsułki, proszek do przygotowania zawiesiny i tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej Duracef.

2. Działanie leku Biodroxil

Cefadroksyl jest cefalosporyną I generacji. Zaliczany jest do antybiotyków beta-laktamowych, charakteryzujących się obecnością pierścienia beta-laktamowego w cząsteczce.

Mechanizm działania cefadroksylu polega na blokowaniu tak zwanej transpeptydacji, jednego z ostatnich etapów biosyntezy ściany komórkowej bakterii. Zahamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii powoduje jej osłabienie, co skutkuje zahamowaniem budowy i rozpadem. Prowadzi do śmierci patogenu.

Po podaniu doustnym cefadroksyl bardzo szybko wchłania się z przewodu pokarmowego (niezależnie od jedzenia). Biologiczny okres półtrwania wynosi około 1,5 do 2 godzin. Działanie bakteriobójcze Biodroxil jest zależne od czasu, w którym stężenie leku w miejscu zakażenia – niezbędne do zahamowania wzrostu lub zabicia drobnoustroju chorobotwórczego – utrzymuje się na odpowiednio wysokim poziomie. Istotne jest, by jednocześnie nie było to niebezpieczne dla komórek organizmu.

3. Dawkowanie leku Biodroxil

Jak stosować i dawkować lek Biodroxil? Cefadroksyl przeznaczony jest do stosowania doustnego. Należy przyjmować go zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.  

Schemat dawkowania substancji czynnej jest zależny od wieku pacjenta, a także stanu jego narządów oraz rodzaju występującego schorzenia. Przyjmuje się, że u dzieci powyżej 40 kg, młodzieży i dorosłych stosuje się dawkę:

Dawkowanie u dzieci powyżej 6 lat i masie ciała większej niż 40 kg wynosi 500 mg dwa razy na dobę, przy czym zalecana jest postać proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Lek Biodroxil nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na substancję czynną, inny antybiotyk z grupy cefalosporyn lub substancję pomocniczą obecną w leku, także ciężka reakcja alergiczna występująca w przeszłości na antybiotyki beta-laktamowe lub penicyliny.

Nie należy stosować leku w trakcie ciąży i w trakcie karmienia piersią. Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku w terapii pacjentów z upośledzoną czynnością nerek.

Ze stosowaniem leku Biodroxil wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne, jak:

Trzeba pamiętać, że niektóre działania niepożądane mogą wpłynąć na zdolność do prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Stosując Biodroxil należy brać pod uwagę możliwe interakcje z lekami, takimi jak leki moczopędne, leki przeciwzakrzepowe czy leki wykorzystywane w terapii zakażeń (np. tetracykliny, erytromycyna, chloramfenikol, sulfonamidy).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze