Trwa ładowanie...

Seria popularnego leku na uspokojenie wycofana z obrotu. Sprawdź, czy masz go w domu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ogłosił wycofanie serii leku Fenactil, wyprodukowanego przez Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa S.A.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Nieprawidłowe parametry

GIF podjął decyzję o natychmiastowym wycofaniu serii popularnego leku uspokajającego Fenactil (5mg/l) w postaci roztworu do wstrzykiwań. Wycofaniu podlega seria nr 01BA1017 z datą ważności do października 2019 roku.

Jak czytamy w decyzji, lek wycofano z powodu ''uzyskania wyniku poza specyfikacją dla parametru zawartość substancji pomocniczej wodorosiarczynu sodu w próbie stabilnościowej'' i ''nieprawidłowego parametru zabarwienia płynu w próbie stabilnościowej''.

2. Lek dostępny na receptę

Fenactil jest lekiem dostępnym na receptę. Ma działanie uspokajające, przeciwpsychotyczne i przeciwlękowe. Może być stosowany jako środek wspomagający w krótkotrwałym leczeniu stanów lękowych i pobudzenia psychoruchowego.

Wykorzystywany jest również wspomagająco w schizofrenii i innych psychozach oraz autyzmie. Może być stosowany u pacjentów z czkawką oporną na leczenie.

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatu są m.in. nadwrażliwość na składniki leku, zahamowanie czynności szpiku kostnego, niewydolność nerek lub wątroby, choroba Parkinsona, padaczka, niedoczynność tarczycy, niewydolność serca.

Decyzja GIF ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.