Denga zaatakowała Singapur. Pandemia koronawirusa sprzyja chorobie
Lekarze z Singapuru zauważyli największy od 7 lat wzrost zachorowań na Dengę. Ich zdaniem rozwojowi tej choroby może sprzyjać długie przebywanie w domu, kiedy powietrze jest gorące i wilgotne.
1. Epidemia Dengi
Denga znowu atakuje. Według lokalnych władz w Singapurze chorych może być nawet 10 tysięcy osób. Potwierdzono także 12 zgonów. Lekarze obawiają się powtórki scenariusza sprzed 12 lat, kiedy w Singapurze zachorowało 22 tysiące osób. Choroba powodowana jest przez wirusy przenoszone przez komary. Dlatego owady krążące po domach w wilgotnym powietrzu, są śmiertelnym zagrożeniem.
"Cieplejsze powietrze połączone z opadami deszczu, które towarzyszą nam od początku roku, sprawiają, że komary mają świetne warunki do rozmnażania. Co więcej, domowa kwarantanna spowodowana pandemią COVID-19 tylko pogarsza tę sytuację. Osoby, które zostają w domu, w tych warunkach, stają się bardzo łatwymi dostarczycielami posiłków dla komarów" – mówi w rozmowie z brytyjskim Telegraph prof. Luo Dahai z Nanyang Techological University w Singapurze.
Lokalne władze walczą, by zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby. Zalecają, by osoby pozostające w domu stosowały dodatkowe zabezpieczenia przeciwko komarom. W najczarniejszym scenariuszu, zachorowania na dengę i koronawirusa nałożą się na siebie, co może spowodować przeciążenie szpitali.
2. Denga – jak można się zarazić?
Denga to gorączka z grupy krwotocznych. Choroby te charakteryzują się skazą krwotoczną. Pierwsze objawy choroby można zaobserwować po 3-14 dniach od zarażenia. Denga może objawić się w trzech postaciach.
Pierwsza postać dengi charakteryzuje się ostrym stanem podgorączkowym, wysypką plamisto-grudkową oraz nieżytem górnych dróg oddechowych.
Druga postać dengi objawia się gorączką, bólami głowy, bólami stawów, mięśni i powiększonymi węzłami chłonnymi. Po około dwóch dniach pojawia się plamisto-grudkowa wysypka, która obejmuje ręce, nogi, kończyny i tułów.
Trzecia postać dengi objawia się wymiotami, bólem brzucha, powiększoną wątrobą i skazami krwotocznymi. W tej postaci gorączki denga może dojść do śpiączki.
Główną przyczyną gorączki denga są wirusy z grupy Flaviviridae. Wirus przedostaje się do organizmu w wyniku ukąszenia przez komary egipskie. Chorobą nie można zarazić się od drugiego człowieka. Tych komarów nie ma w Polsce, ale powinniśmy uważać podczas podróży.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]|Na czym dokładnie polega kwarantanna w przypadku koronawirusa? Ekpert wyjaśnia [WIDEO]"]
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.