Skład mikroflory jelitowej niemowlęcia – ważny czynnik odpowiedniego rozwoju

Dojrzewanie układu pokarmowego to złożony i długotrwały proces, trwający przez cały okres 1000 pierwszych dni życia. Rozpoczyna się na etapie życia płodowego, a jego kontynuacja trwa nawet do 3. roku życia. W tym czasie organizm maluszka wymaga specjalnej ochrony, dostosowanej do wyjątkowych potrzeb rozwijającego się organizmu.

Kształtowanie układu pokarmowego dziecka rozpoczyna się w łonie matki. Już w czasie ciąży następuje stopniowe dojrzewanie poszczególnych narządów po to, by po narodzinach mogły podjąć samodzielnie procesy trawienia pokarmu i wchłaniania składników odżywczych.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Mimo, że układ pokarmowy niemowlęcia po urodzeniu może podjąć funkcje trawienia i wchłaniania, to jednak pod względem fizjologicznym nie jest w pełni dojrzały. Na przykład w ślinie maluszka, odpowiedzialnej za początkowe procesy trawienia pożywienia, brakuje niektórych substancji antybakteryjnych. Z kolei przełyk, którym pokarm przemieszcza się do żołądka, jest nieco krótszy, ma mniejszą pojemność oraz charakteryzuje się brakiem odpowiedniego napięcia mięśnia dolnego zwieracza przełyku. Początkowo żołądek jest zbiorniczkiem o pojemności zaledwie ok. 2 ml, który w czasie pierwszego miesiąca życia urośnie do objętości ok. 40ml. W jelicie, w którym następuje wchłanianie większości składników odżywczych pochodzących z pożywienia, dojrzewająca mikroflora oraz zwiększona przepuszczalność nabłonka jelitowego sprzyjają przenikaniu alergenów do organizmu dziecka.

Pożyteczne bakterie układu pokarmowego

Ze względu na intensywny rozwój i wyjątkową wrażliwość organizmu niemowlę potrzebuje specjalnej ochrony. Przez pierwsze 6 miesięcy życia w naturalny sposób zapewnia mu ją wyłączne karmienie piersią, które, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jest najodpowiedniejszym sposobem żywienia w tym okresie. Mleko matki ma zbilansowany skład odpowiadający wymaganiom tak delikatnego organizmu. Jest łatwo przyswajalne, a także sprzyja dojrzewaniu mikroflory jelitowej, która usprawnia pracę układu pokarmowego, a tym samym wpływa na odpowiedni rozwój dziecka.

– Od momentu narodzin zachodzi stopniowa kolonizacja przewodu pokarmowego. W jelitach noworodków karmionych piersią dominują dobroczynne bifidobakterie i pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus, a ich rozwój wspierają obecne w mleku mamy oligosacharydy. W okresie wprowadzania pokarmów stałych flora bakteryjna niemowlęcia upodabnia się do mikroflory jelitowej osoby dorosłej – tłumaczy dr n. med. Agnieszka Krzywicka, ekspert BebiKlub.pl.

Optymalizacja składu mikroflory jelitowej

Skład mikroflory jelitowej u niemowląt jest różny i zależny od wielu czynników. Wpływają na to np. okoliczności przyjścia na świat, do których należy rodzaj porodu czy wiek ciążowy dziecka w chwili narodzin oraz sposób karmienia w pierwszych miesiącach życia.

Jednym z kluczowych elementów mających wpływ na zdrowie niemowlęcia jest sprawnie działający układ pokarmowy. Jego prawidłowe funkcjonowanie zapewnia dostarczenie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju innych układów organizmu, np. układu nerwowego. Ma on wpływ na samopoczucie dziecka, jego komfort emocjonalny. Dzięki właściwej pracy układu pokarmowego dziecko czuje się dobrze, co oznacza, że np. zasypia spokojnie oraz ma energię do zabawy.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozwój niemowlęcia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Gniew

Gniew

Większości rodziców zdarza się wpaść w gniew w obecności dzieci. Za każdym razem gniew rodzica jest dla dziecka trudnym doświadczeniem.

Rozwój niemowlęcia

Współodczuwanie u dziecka

Współodczuwanie u dziecka

Niemowlęta nie rozumieją słów rodziców, ale są niezwykle wrażliwe na ich nastrój i emocje.

Rozwój niemowlęcia

Młodzi rodzice

Młodzi rodzice

Wszyscy rodzice popełniają błędy. Nic w tym dziwnego - nikt nie jest doskonały. Na błędy szczególnie narażeni są świeżo upieczeni rodzice, którzy nie mają doświadczenia w zajmowaniu się dzieckiem. Nierzadko wpadają oni w panikę w sytuacjach, które doświadczeni...

Rozwój niemowlęcia

Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dziecka

Dziecko samo nie potrafi rozsądnie rozplanować wolnego czasu, dlatego muszą mu w tym pomóc rodzice. Warto m.in. kontrolować, ile czasu maluch spędza przed telewizorem.

Rozwój niemowlęcia

Maruda

Maruda

Pediatrzy tłumaczą, że marudzenie u małych dzieci nie jest świadomą strategią maluchów na wyprowadzenie rodzica z równowagi, ale wyuczonym zachowaniem. Zwykle rodzice przyczyniają się do takiego obrotu spraw poprzez ignorowanie dziecka.

Rozwój niemowlęcia

Pierwsze kroki dziecka

Pierwsze kroki dziecka

Zdarzają się sytuacje, w których dziecko po kilku próbach samodzielnego chodzenia powraca do raczkowania - nie należy się tym martwić, z czasem maluch na pewno powróci do samodzielnych wędrówek.

Rozwój niemowlęcia

Naucz dziecko mówić!

, gdy mózg dziecka gwałtownie się rozwija, twój maluch będzie stopniowo przyswajał sobie nowe wyrazy. Prawidłowy rozwój mowy u dziecka wiąże (...) wypowiedziane przez niego sylaby, zachęcasz go do mówienia, co ma duże znaczenie dla rozwoju...

Rozwój niemowlęcia

Choroby oczu u niemowląt

Wszystkie noworodki mają niebieskie oczy. Tuż po urodzeniu można czasem zaobserwować u nich zaczerwienione białka oczu i opuchnięte powieki. Jest to normalna reakcja na drażniące światło, która pojawia się po kilkumiesięcznym przebywaniu w ciemności,...

Rozwój niemowlęcia

Gaworzenie niemowlaka

dwanastu miesięcy, przechodzi ona przez różne etapy - głużenia i gaworzenia, ulegając modyfikacji i przekształceniom. Obserwowanie rozwoju mowy (...) natychmiastowe leczenie. Czym jest głużenie? Pierwszym etapem rozwoju...