Składniki roślinne, które wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu
Materiał partnera: Optima
Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej, a także złe nawyki żywieniowe zwiększają ryzyko wystąpienia hipercholesterolemii, która może prowadzić do niebezpiecznej miażdżycy. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób przy pomocy odpowiedniej diety skutecznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Czym jest cholesterol?
Cholesterol to tłuszczowy związek chemiczny niezbędny do życia. Występuje w błonach komórkowych wszystkich kręgowców i wraz z fosfolipidami jest odpowiedzialny za tworzenie błony komórkowej, która jest niezbędna do właściwego rozwoju człowieka. Cholesterol jest potrzebny do prawidłowego działania układu nerwowego, odpowiada za tworzenie hormonów steroidowych oraz syntezę witaminy D3 .
Cholesterol częściowo powstaje w naszym organizmie – głównie w wątrobie, a częściowo jest dostarczany wraz z pożywieniem. To substancja tłuszczowa, nierozpuszczalna w wodzie, dlatego nie może być samodzielnie transportowany we krwi. Jego transport odbywa się za pomocą lipoprotein (białek połączonych z tłuszczami), które podzielone są na frakcje LDL oraz HDL, dla większości znanych pod nazwą złego i dobrego cholesterolu.
Cholesterol LDL – to frakcja lipoprotein o niskiej gęstości (ang. low-density lipoprotein), która transportuje cholesterol z wątroby do komórek. Jeśli w organizmie znajduje się nadwyżka cholesterolu, zaczyna się on gromadzić w ścianach tętnic prowadząc do zmian miażdżycowych, a w następstwie do wystąpienia miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.
Cholesterol HDL – to frakcja lipoprotein o wysokiej gęstości (ang. high-density lipoprotein), która posiada działanie odwrotne do frakcji LDL. Transportuje nadmiar cholesterolu do wątroby, w której ulega on przemianie w kwasy żółciowe i w takiej postaci jest transportowany do jelit. Lipoproteiny HDL w dużym stężeniu zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia .
Jak obniżyć cholesterol?
Zanim dowiemy się, jak obniżyć cholesterol, powinniśmy przede wszystkim poznać czynniki wpływające na jego podwyższone stężenie we krwi. Są to:
- spożywanie produktów wysoko przetworzonych,
- dieta bogata w tłuszcze zwierzęce,
- niskie spożycie warzyw i owoców,
- brak aktywności fizycznej,
- spożywanie produktów z dużą ilością cukru i soli,
- palenie papierosów.
W obniżaniu poziomu cholesterolu stosuje się leczenie farmakologiczne, jednak tak naprawdę to zmiana stylu życia oraz diety ma w tej kwestii decydujący wpływ. W tej sytuacji warto ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa i zastąpić je mięsem ryb, które jest bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3. W diecie obniżającej poziom cholesterolu we krwi bardzo ważną rolę odgrywa spożycie produktów pochodzenia roślinnego.
Jak obniżyć cholesterol za pomocą składników roślinnych?
Istnieje kilka składników roślinnych, których spożywanie pomoże obniżyć nam cholesterol. Są to:
- błonnik pokarmowy obecny w płatkach owsianych, jęczmiennych, suszonych owocach, cytrusach, jabłkach, nasionach roślin strączkowych;
- sterole roślinne, w tym: sitosterol, kampesterol, stigmasterol występujące w olejach roślinnych, warzywach, owocach, nasionach zbóż oraz roślinach strączkowych oraz dodawane do żywności funkcjonalnej – margaryn do smarowania czy jogurtów;
- monakolinę K występującą w fermentowanym czerwonym ryżu;
- jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe występujące w awocado, olejach jadalnych: słonecznikowym, kukurydzianym, z kiełków pszenicy, oliwie z oliwek oraz orzechach .
Bibliografia:
- K. Kropiwiec, M. Babicz, Z. Całyniuk, Zawartość cholesterolu w surowcach i produktach pochodzenia zwierzęcego, w: Przegląd wybranych zagadnień z zakresu przemysłu spożywczego, red. M. Czapla, K. Kropiwiec, Lublin 2016, s. 75.
- G. Kobus, H. Bachórzewska-Gajewska, I. Kinalska, Dieta niskocholesterolowa, w: Przegląd Kardiodiabetologiczny, nr 4, 2009, s. 115-116.
Materiał partnera: Optima
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.