Skuteczność antydepresantów może wzrosnąć dzięki zastosowaniu leku na artretyzm

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Loyola w Chicago wykazały, że lek na zapalenie stawów o nazwie Celebrex zwiększył skuteczność leków przeciwdepresyjnych u pacjentów z ciężką postacią depresji, choć lek ten nie jest skuteczny w samodzielnym leczeniu depresji.

Badania przedstawiono w ubiegłym miesiącu podczas Międzynarodowego Kongresu Psychiatrii i Neurologii. Naukowcy przebadali 55 osób dorosłych w wieku od 18 do 65 lat z dwubiegunowym zaburzeniem przez okres ośmiu tygodni.

Medical Xpress informował, że wszyscy pacjenci przechodzili obecnie fazę depresyjną choroby, a przyjmowane przez nich leki przeciwdepresyjne nie działały.

Jak ogłosiło Medical XPress w ślepej próbie, 31 pacjentów otrzymało dodatkowo lek Celebrex do przyjmowanego przeciwdepresyjnego leku Lexapro, podczas gdy pozostałe 24 osoby otrzymały lek Lexapro i placebo. W pierwszej grupie, 78 proc. pacjentów doświadczyło 50 proc. redukcji w ich skali depresji. Tymczasem 63 proc. tych, którzy wzięli również lek na stawy, poinformowali, że ich depresja zupełnie znikła.

Celebrex zazwyczaj leczy ból, zaczerwienienie, obrzęk i stan zapalny w artretyzmie, a także może pomóc opanować ostry ból i skurcze menstruacyjne. Według Medical Xpress obserwacje te potwierdzają hipotezę, że zapalenie odgrywa krytyczną rolę w depresji.

Zmniejszenie stanu zapalnego dzięki zastosowaniu leków, takich jak na przykład Celebrex "odwraca oporność na leczenie i zwiększa ogólną reakcję przeciwdepresyjną" - powiedział główny badacz i psychiatra dr Angelo Halaris w badaniu.

"Takie działanie, jeżeli wprowadzone jest stosunkowo wcześnie w przebiegu choroby, może zahamować neuronowy postęp przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej".

W Polsce jest zarejestrowanych ponad 20 leków przeciwdepresyjnych. Każdy z nich ma jakieś negatywne skutki uboczne, należy jednak pamiętać, że nie u każdej osoby, ponieważ zależy to od indywidualnej wrażliwości na znajdujące się z nich substancje.

Wielu Polaków od razu odmawia przyjmowania leków przeciwdepresyjnych z powodu licznych negatywnych opinii, które można znaleźć w internecie, szukając informacji i opinii o proponowanym leku. Lekarze jednak uspokajają. Z zasady osoby, u których leki zadziałały, nie informują o tym, tylko wracają do normalnego życia, pracy, rodziny.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) opracowała listę...

Ludzie obawiają się przyjmowania leków przeciwdepresyjnych z różnych przyczyn. Najczęściej boją się tego, że antydepresanty będą nimi kierować i wpłyną na ich osobowość. Ludzie wierzą również, że leki te osłabiają ich libido. Choć po części jest to prawdą, to można to łatwo wyregulować i nie jest to aż tak często spotykane wśród chorych.

Często obawy są związane z ryzykiem uzależnienia od leków. Lekarze tłumaczą jednak, że jeśli pacjent stosuje leki zgodnie z zaleceniami i nie zwiększa samodzielnie dawki, nie ma takiego zagrożenia. Jeśli natomiast chodzi o antydepresanty w ciąży, można leki z tej grupy przyjmować od 4 miesiąca ciąży bez szkody dla zdrowia dziecka.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...