Trwa ładowanie...

Skuteczność antydepresantów może wzrosnąć dzięki zastosowaniu leku na artretyzm

Avatar placeholder
30.11.2016 13:19
Skuteczność antydepresantów może wzrosnąć dzięki zastosowaniu leku na artretyzm
Skuteczność antydepresantów może wzrosnąć dzięki zastosowaniu leku na artretyzm

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Loyola w Chicago wykazały, że lek na zapalenie stawów o nazwie Celebrex zwiększył skuteczność leków przeciwdepresyjnych u pacjentów z ciężką postacią depresji, choć lek ten nie jest skuteczny w samodzielnym leczeniu depresji.

Badania przedstawiono w ubiegłym miesiącu podczas Międzynarodowego Kongresu Psychiatrii i Neurologii. Naukowcy przebadali 55 osób dorosłych w wieku od 18 do 65 lat z dwubiegunowym zaburzeniem przez okres ośmiu tygodni.

Medical Xpress informował, że wszyscy pacjenci przechodzili obecnie fazę depresyjną choroby, a przyjmowane przez nich leki przeciwdepresyjne nie działały.

Osoby chore na depresję często nie reagują na leki i rezygnują z leczenia na własną rękę
Osoby chore na depresję często nie reagują na leki i rezygnują z leczenia na własną rękę (Shutterstock)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Jak ogłosiło Medical XPress w ślepej próbie, 31 pacjentów otrzymało dodatkowo lek Celebrex do przyjmowanego przeciwdepresyjnego leku Lexapro, podczas gdy pozostałe 24 osoby otrzymały lek Lexapro i placebo. W pierwszej grupie, 78 proc. pacjentów doświadczyło 50 proc. redukcji w ich skali depresji. Tymczasem 63 proc. tych, którzy wzięli również lek na stawy, poinformowali, że ich depresja zupełnie znikła.

Celebrex zazwyczaj leczy ból, zaczerwienienie, obrzęk i stan zapalny w artretyzmie, a także może pomóc opanować ostry ból i skurcze menstruacyjne. Według Medical Xpress obserwacje te potwierdzają hipotezę, że zapalenie odgrywa krytyczną rolę w depresji.

Zmniejszenie stanu zapalnego dzięki zastosowaniu leków, takich jak na przykład Celebrex "odwraca oporność na leczenie i zwiększa ogólną reakcję przeciwdepresyjną" - powiedział główny badacz i psychiatra dr Angelo Halaris w badaniu.

ZOBACZ TAKŻE:

"Takie działanie, jeżeli wprowadzone jest stosunkowo wcześnie w przebiegu choroby, może zahamować neuronowy postęp przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej".

W Polsce jest zarejestrowanych ponad 20 leków przeciwdepresyjnych. Każdy z nich ma jakieś negatywne skutki uboczne, należy jednak pamiętać, że nie u każdej osoby, ponieważ zależy to od indywidualnej wrażliwości na znajdujące się z nich substancje.

Wielu Polaków od razu odmawia przyjmowania leków przeciwdepresyjnych z powodu licznych negatywnych opinii, które można znaleźć w internecie, szukając informacji i opinii o proponowanym leku. Lekarze jednak uspokajają. Z zasady osoby, u których leki zadziałały, nie informują o tym, tylko wracają do normalnego życia, pracy, rodziny.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię

Ludzie obawiają się przyjmowania leków przeciwdepresyjnych z różnych przyczyn. Najczęściej boją się tego, że antydepresanty będą nimi kierować i wpłyną na ich osobowość. Ludzie wierzą również, że leki te osłabiają ich libido. Choć po części jest to prawdą, to można to łatwo wyregulować i nie jest to aż tak często spotykane wśród chorych.

Często obawy są związane z ryzykiem uzależnienia od leków. Lekarze tłumaczą jednak, że jeśli pacjent stosuje leki zgodnie z zaleceniami i nie zwiększa samodzielnie dawki, nie ma takiego zagrożenia. Jeśli natomiast chodzi o antydepresanty w ciąży, można leki z tej grupy przyjmować od 4 miesiąca ciąży bez szkody dla zdrowia dziecka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze