Skuteczność antydepresantów może wzrosnąć dzięki zastosowaniu leku na artretyzm

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Loyola w Chicago wykazały, że lek na zapalenie stawów o nazwie Celebrex zwiększył skuteczność leków przeciwdepresyjnych u pacjentów z ciężką postacią depresji, choć lek ten nie jest skuteczny w samodzielnym leczeniu depresji.

Badania przedstawiono w ubiegłym miesiącu podczas Międzynarodowego Kongresu Psychiatrii i Neurologii. Naukowcy przebadali 55 osób dorosłych w wieku od 18 do 65 lat z dwubiegunowym zaburzeniem przez okres ośmiu tygodni.

Medical Xpress informował, że wszyscy pacjenci przechodzili obecnie fazę depresyjną choroby, a przyjmowane przez nich leki przeciwdepresyjne nie działały.

Jak ogłosiło Medical XPress w ślepej próbie, 31 pacjentów otrzymało dodatkowo lek Celebrex do przyjmowanego przeciwdepresyjnego leku Lexapro, podczas gdy pozostałe 24 osoby otrzymały lek Lexapro i placebo. W pierwszej grupie, 78 proc. pacjentów doświadczyło 50 proc. redukcji w ich skali depresji. Tymczasem 63 proc. tych, którzy wzięli również lek na stawy, poinformowali, że ich depresja zupełnie znikła.

Celebrex zazwyczaj leczy ból, zaczerwienienie, obrzęk i stan zapalny w artretyzmie, a także może pomóc opanować ostry ból i skurcze menstruacyjne. Według Medical Xpress obserwacje te potwierdzają hipotezę, że zapalenie odgrywa krytyczną rolę w depresji.

Zmniejszenie stanu zapalnego dzięki zastosowaniu leków, takich jak na przykład Celebrex "odwraca oporność na leczenie i zwiększa ogólną reakcję przeciwdepresyjną" - powiedział główny badacz i psychiatra dr Angelo Halaris w badaniu.

"Takie działanie, jeżeli wprowadzone jest stosunkowo wcześnie w przebiegu choroby, może zahamować neuronowy postęp przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej".

W Polsce jest zarejestrowanych ponad 20 leków przeciwdepresyjnych. Każdy z nich ma jakieś negatywne skutki uboczne, należy jednak pamiętać, że nie u każdej osoby, ponieważ zależy to od indywidualnej wrażliwości na znajdujące się z nich substancje.

Wielu Polaków od razu odmawia przyjmowania leków przeciwdepresyjnych z powodu licznych negatywnych opinii, które można znaleźć w internecie, szukając informacji i opinii o proponowanym leku. Lekarze jednak uspokajają. Z zasady osoby, u których leki zadziałały, nie informują o tym, tylko wracają do normalnego życia, pracy, rodziny.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) opracowała listę...

Ludzie obawiają się przyjmowania leków przeciwdepresyjnych z różnych przyczyn. Najczęściej boją się tego, że antydepresanty będą nimi kierować i wpłyną na ich osobowość. Ludzie wierzą również, że leki te osłabiają ich libido. Choć po części jest to prawdą, to można to łatwo wyregulować i nie jest to aż tak często spotykane wśród chorych.

Często obawy są związane z ryzykiem uzależnienia od leków. Lekarze tłumaczą jednak, że jeśli pacjent stosuje leki zgodnie z zaleceniami i nie zwiększa samodzielnie dawki, nie ma takiego zagrożenia. Jeśli natomiast chodzi o antydepresanty w ciąży, można leki z tej grupy przyjmować od 4 miesiąca ciąży bez szkody dla zdrowia dziecka.

Marta Pawlak, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Nowa terapia dla pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc

Pembrolizumab może stać się nową opcją w leczeniu pierwszej linii u pacjentów z zaawansowanym rakiem płuc i wysoką ekspresją PD-L1, w zależności od wyników fazy III testów. Jest to wniosek badań, które zaprezentowane zostały na Kongresie ESMO w Kopenhadze...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek raka z chorobami serca

Nowe badania sugerują związek wieku w którym zdiagnozowano chorobę nowotworową z możliwym przewidzeniem wystąpienia chorób serca. Według autorów, osoby zdiagnozowane w młodszym wieku mogą być narażone na większe ryzyko zdarzeń sercowych w ciągu swojego...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...