Trwa ładowanie...

Śmiercionośne bakterie wykryli w odświeżaczu powietrza. Epidemiolodzy nie kryli zaskoczenia

 Karolina Rozmus
26.10.2021 19:59
Śmiercionośne bakterie wykryli w odświeżaczu powietrza. Epidemiolodzy nie kryli zaskoczenia
Śmiercionośne bakterie wykryli w odświeżaczu powietrza. Epidemiolodzy nie kryli zaskoczenia (Getty Images)

Choroba tropikalna wywoływana przez bakterię występującą w określonych rejonach Azji i Australii ma ciężki przebieg i wysoką śmiertelność. Leczenie znacząco podnosi szansę przeżycia, ale trudno podejrzewać melioidiozę, gdy się mieszka w USA i nie podróżuje do egzotycznych miejsc.

spis treści

1. Tajemnicza choroba – objawy melioidozy

Zachorowania na melioidozę odnotowano w ubiegłym roku w Kansas, Minnesocie i Teksasie – w stanach, które nie kojarzą się z tropikami. Pierwszy pacjent, mieszkający w Kansas, zmarł w marcu po zakażeniu bakterią Burkholderia pseudomallei.

Śmiertelność w przypadku infekcji wynosi od 20 do nawet 90 proc. Leczenie znacznie obniża ryzyko zgonu, jednak trudno podejrzewać rzadką infekcję w krajach o umiarkowanym klimacie czy wśród osób, które nie podróżują w egzotyczne miejsca. A mieszkańcy których rejonów dobrze znają melioidozę? Przede wszystkim Tajlandii, Malezji, Singapuru i północnej Australii.

Objawy choroby są niespecyficzne - dopiero szczegółowe badania mogą potwierdzić melioidozę:

Zobacz film: "Choroby tropikalne [Kontrowersje]"
  • dreszcze i nocne poty,
  • gorączka,
  • bóle mięśniowe,
  • bóle głowy,
  • dezorientacja,
  • kaszel, a nawet duszności,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • zasinienie skóry,
  • objawy gastryczne – biegunka, bóle brzucha, powiększenie wątroby.

Czas inkubacji patogenu w organizmie to 1-2 dni, ale bakteria może trwać również w postaci uśpionej, by zaatakować przy spadku odporności.

Chorzy Amerykanie zostali przeanalizowani pod kątem ewentualnych podróży czy kontaktu z osobami mogącymi podróżować do krajów tropikalnych. CDC wydało alarm zdrowotny, jednak znalezienie powiązania pomiędzy chorymi z różnych stanów, a także źródła choroby zajęło im ponad rok.

W międzyczasie dwie spośród czterech osób zmarły na mielioidozę.

2. Zaskakujące wyjaśnienie

Dr Jennifer McQuiston, epidemiolog z CDC, tak mówiła o poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o przyczynę zakażenia rzadkim patogenem: "Zespoły przyjrzały się produktom do higieny osobistej, balsamom, mydłom, artykułom spożywczym, witaminom".

Dodała, że ponieważ Burkholderia pseudomallei rozwija się w wilgotnym środowisku, zespoły badawcze przeanalizowały pod kątem występowania bakterii nawet płyny do dezynfekcji rąk.

Śledztwo nic nie wykazało, więc naukowcy ponownie wrócili do domu pierwszej z ofiar choroby. Ostatecznie pobrali również próbkę odświeżacza powietrza. Wyniki testu PCR były szokujące – spray zawierający olejki eteryczne z lawendy i rumianku oraz kamienie szlachetne. Był wyprodukowany w Indiach i sprzedawany w amerykańskiej sieci sklepów. To on zawierał groźną bakterię.

Badacze jeszcze nie wiedzą, który składnik produktu był skażony. Przypuszczają, że mogą to być kamienie szlachetne znajdujące się w butelce, a wilgotne środowisko mogło sprzyjać namnażaniu się patogenu.

3. To nie pierwszy przypadek

Niedawno o chorobie Whitmora mówiło się z powodu Amerykanki z jeszcze jednego amerykańskiego stanu – Maryland. Jej przypadek został opisany w "Emerging Infectious Diseases".

W 2019 roku 56-letnia kobieta zgłosiła się do szpitala z gorączką, kaszlem i bólami w klatce piersiowej.

Badania potwierdziły melioidozę, mimo że kobieta nie podróżowała do tropikalnych krajów. W jej przypadku to nie odświeżacz spowodował chorobę, ale czyszczenie akwarium. Jak się okazało, kobieta zaraziła się chorobą od egzotycznych rybek.

Leczenie nie było proste – antybiotykoterapia łącznie trwała około 12 tygodni. Melioidoza może mieć bowiem charakter nawrotowy, a leczenie jej i ewentualne problemy związane z tym zależą od postaci infekcji.

  • Przewlekła – infekcja rozwija się przez wiele lat, często niezauważona lub mylona z innymi chorobami.
  • Płucna – bakterie dostają się do organizmu drogą oddechową i powodują m.in. zapalenie płuc.
  • Skórna – powoduje owrzodzenia skóry – bakterie przedostają się poprzez uszkodzenia naskórka (rany, skaleczenia).
  • Posocznicowa – najtrudniejsza, związana z zakażeniem krwi – często kończy się śmiercią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze