Trwa ładowanie...

"Sprzyja nietoperzom". Jedne z największych gatunków opanowały miasto

Avatar placeholder
22.08.2024 10:38
Nietoperze w Warszawie. Czy są groźne?
Nietoperze w Warszawie. Czy są groźne? (Getty Images)

Studenci i wykładowcy z SGGW znaleźli aż 220 nietoperzy pochodzących z sześciu różnych gatunków w kilku warszawskich parkach. To jednak zaledwie mały odsetek całej populacji na terenie Warszawy.

spis treści

1. Warszawskie nietoperze. Gdzie można je znaleźć?

Wśród badanych przez SGGW ogrodów znalazły się Park Dolinka Służewska, Park Arkadia, Park Kazimierzowski i Park Skaryszewski. Studenci wytropili tam łącznie ponad 200 osobników - choć, jak można sobie wyobrazić, grupa badawcza z czterech warszawskich parków to zaledwie odsetek całej populacji stołecznych nietoperzy.

Ponad połowa wszystkich znalezionych nietoperzy zamieszkiwała Park Skaryszewski, który był też największym miejskim ogrodem poddanym analizie przez studentów SGGW. Młodzi naukowcy zauważyli także, że nawet 95 proc. wszystkich nietoperzy z tego obszaru to przedstawiciele gatunku borowiec wielki – jednego z największych w Polsce. W drugiej kolejności, najliczniejszą populację nietoperzy zaobserwowano w Dolince Służewskiej.

Zobacz film: "Kogo najchętniej atakują komary?"

- To dość wyjątkowy park, niemal cały utrzymywany w naturalny sposób. Wykaszane są jedynie niewielkie jego części, nie jest też oświetlony. To sprzyja nietoperzom. Spośród gatunków odnotowaliśmy tam karlika drobnego, który wybiera właśnie takie zacienione miejsca i w miastach nie jest tak często spotykany - wyjaśniła redakcji TVP3 Warszawa Katarzyna Grabska, studentka SGGW.

Poza powyższymi gatunkami, w warszawskich parkach stwierdzono także obecność mroczków późnych i karlików malutkich.

2. Czy nietoperze są groźne?

Nietoperze niezwykle rzadko atakują ludzi, są z natury nieagresywne i nie uważa się ich za groźne dla człowieka. Chociaż istnieją trzy gatunki, które faktycznie żywią się krwią ssaków, nie występują one w Polsce i mają niewielu przedstawicieli.

Głównym zagrożeniem, które może nas spotkać ze strony nietoperza, jest ugryzienie przy próbie kontaktu, pomocy czy zabezpieczenia znalezionego zwierzęcia. Nie powinno nas to jednak powstrzymywać przed pomocą znalezionemu nietoperzowi – warto jednak zawsze robić to w rękawiczkach lub przez inny materiał, a najlepiej zadzwonić po odpowiednie służby.

**Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, a tym bardziej ugryzienie, powinny zostać zgłoszone lekarzowi i mogą wymagać przyjęcia profilaktycznej szczepionki na wściekliznę.

Należy jednak podkreślić, że, zdaniem prof. Tomasza Dzieciątkowskiego, wirusologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, "spośród dwudziestu siedmiu gatunków nietoperzy w Polsce, wściekliznę potwierdzono jedynie u trzech, a wśród przebadanych zwierząt podejrzanych o tę chorobę zakażonych wirusem wścieklizny było mniej niż 5 proc.".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze