Trwa ładowanie...

Innowacje w ortopedii i terapii osteoporozy - 11.01.2013

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 20.03.2015 13:08
Innowacje w ortopedii i terapii osteoporozy - 11.01.2013
Innowacje w ortopedii i terapii osteoporozy - 11.01.2013

Osteoporoza jest chorobą dotykającą coraz większego odsetka społeczeństwa w naszym kraju, a złamania przez nią wywołane stanowią najczęstszą przyczynę niepełnosprawności. Problemem dla chorych nie jest jednak brak odpowiednich metod leczenia, ale ich ograniczona dostępność w naszym kraju. O problemie tym dyskutować będą eksperci podczas odbywającego się 11 stycznia seminarium edukacyjnego poświęconego osteoporozie.

1. Statystyki zachorowalności na osteoporozę

Szacunkowe dane dotyczące zachorowalności na osteoporozę są coraz bardziej niepokojące. Uznaje się, że w Polsce dotyka ona 400 tys. mężczyzn oraz 2,4 mln kobiet. Prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy zwiększa się wraz z wiekiem i dotyczy 8% mężczyzn i 30% kobiet po 50 roku życia. Statystyczna, 50-letnia Polka ma aż 40% szansę złamania kończyny. Ma to duży związek z menopauzą, która powyższe wskaźniki dodatkowo zwiększa. Dane te są alarmujące zwłaszcza w zestawieniu ich z procesem starzenia społeczeństwa. Prognozuje się, że w roku 2035 problem osteoporozy może dotknąć aż 3,5 mln osób w Polsce.

2. Nowoczesne sposoby leczenia osteoporozy

Sytuacja osób cierpiących na osteoporozę jest utrudniona panującymi w polskiej służbie zdrowia zasadami. Chorzy nie mają dostępu do refundacji skutecznych w leczeniu osteoporozy leków, lub też kryteria refundacyjne są bardzo wąskie, utrudniając tym samym stosowanie nowoczesnych farmaceutyków. Polska zajmuje obecnie pierwsze miejsce wśród państw Europy, w których dostępność do najskuteczniejszych form leczenia osteoporozy jest utrudniona przez panujące przepisy. Problematyczne dla pacjentów może być nawet wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych, potwierdzających zachorowanie na osteoporozę.

Osoby chore na osteoporozę mają dużo większe tendencje do różnego rodzaju urazów kości i stawów, które wymagają specjalistycznego leczenia. Ortopedia jest jednak tą dziedziną medycyny, w której czas oczekiwania na różnego rodzaju zabiegi należy do najdłuższych. Za przykład może posłużyć w tym miejscu, należący do pilnych, zabieg endoplastyki stawu kolanowego, na który czekać należy ok 3 lat. Duże koszty prywatnego skorzystania z tego typu usług medycznych sprawiają, że dostępność leczenia staje się poważnie ograniczona. Ograniczenia pojawiają się również po zakończeniu leczenia szpitalnego, kiedy chory nie ma możliwośći skorzystania z odpowiednich form rehabilitacji.

3. Dostępność leczenia osteoporozy w Polsce - seminarium edukacyjne

11 stycznia 2013 roku w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN odbędzie się XII Seminarium "Innowacje w ortopedii i terapii osteoporozy - ocena dostępności w Polsce". Organizowane przez Fundację Watch Health Care spotkanie poświęcone będzie dyskusji na temat nowoczesnych metod leczenia osteoporozy oraz możliwości korzystania z nich przez pacjentów w naszym kraju. Podczas konferencji odbędą się prelekcje zaproszonych gości oraz debata pomiędzy uczestnikami spotkania. W skład Komitetu Naukowego Seminarium wejdą doświadczeni specjaliści w zakresie ortopedii, traumatologii, chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz etyki - prof. dr hab. n. med. Paweł Małdyk, prof. dr hab. n. med. Edward Czerwiński, prof. dr hab. n. med. Andrzej Górecki, prof. dr hab. n. med. Wojciech Marczyński oraz prof. Zbigniew Szawarski. Udział w seminarium jest bezpłatny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze