Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Czy można leczyć osteoporozę?

Avatar placeholder
21.07.2021 12:04
Czy można leczyć osteoporozę?
Czy można leczyć osteoporozę?

Osteoporoza należy do chorób przewlekłych, które ujawniają się powyżej 40. roku życia oraz na starość. To ona powoduje, że nasze kości powoli tracą wapń i są podatne na częste złamania. Osteoporoza bardzo często rozwija się bezobjawowo, a ujawnia się dopiero gdy jest w zaawansowanym stadium. W jej leczeniu niezwykle ważna jest profilaktyka, dieta i cierpliwość.

spis treści

1. Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to inaczej zrzeszotnienie kości. Prowadzi ona do osłabienia kośćca, przez co zwiększa podatność na złamania. Wiek oraz stan zdrowia wpływają na ilość i gęstość tkanki kostnej. Na osteoporozę najbardziej narażone są kobiety w okresie menopauzy oraz mężczyźni, u których spadł poziom testosteronu. Inne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na osteoporozę to złamania kości, dieta uboga w wapń i witaminę D3, siedzący i mało aktywny tryb życia, palenie papierosów, picie w nadmiernych ilościach kawy, herbaty i coca-coli, nadużywanie alkoholu.

2. W jaki sposób leczyć osteoporozę?

  • Dieta bogata w wapń i witaminę D3
Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Dieta w osteoporozie powinna być bogata w wapń i witaminę D3. Wapń dostarczymy jeżeli do codziennego jadłospisu włączymy mleko i przetwory mleczne (jogurty, kefiry, sery żółte, sery białe), natkę pietruszki, orzechy laskowe, a także śledzie w oleju. Kobiety, które weszły w okres przekwitania powinny przyjmować suplementy diety, które pozwolą uzupełnić wapń i witaminę D3. Dzięki temu zmniejszy się tempo ubytku masy kostnej. Witamina D3 tworzy się w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych.

U osób starszych, które rzadko wychodzą z domu, stwierdza się niedobór tej witaminy. Dlatego tez wskazane jest by na starość przeprowadzać suplementację witaminą D3.

  • Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają zwiększyć aktywność osteoblastów, czyli komórek kościotwórczych. Dzięki temu następuje szybsze odnowienie masy kostnej oraz zwolnienie i ograniczenie procesu ubytku kości niezależnie od wieku. Ćwiczenia pobudzają również układ krwionośny. Największe efekty można uzyskać wykonując ćwiczenia z obciążeniem oraz kombinowane. Dużo korzyści przyniosą tez marsze i spacery. Aktywność fizyczna to podstawowa profilaktyka osteoporozy.

  • Ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu

Osoby, które nadużywają różnego rodzaju używek znajdują się w grupie osób szczególnie narażonych na osteoporozę.

3. Zapobieganie złamaniom

Starość to okres, w którym bardzo łatwo o złamania. Dlatego usuńmy wszystkie przedmioty, które mogą spowodować potknięcia lub upadki. W tym celu zlikwidujmy chodniki, dywany, progi itp.

Przeprowadzają ja kobiety w okresie menopauzy. Terapia polega na uzupełnianiu estrogenów, które zapobiegają i leczą osteoporozę.

  • Terapia bifosfonianami

Bifosfoniany to leki, które spowalniają proces zmniejszania gęstości kości.

  • Kalcytonina

Zwiększa gęstość kości dzięki zahamowaniu działania osteoklastów. Może wywoływać objawy uboczne: wymioty, zaczerwienienie twarzy, dreszcze, objawy przypominające grypę.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Magnetoterapia
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze