Trwa ładowanie...

Czy można leczyć osteoporozę?

Osteoporoza należy do chorób przewlekłych, które ujawniają się powyżej 40. roku życia oraz na starość. To ona powoduje, że nasze kości powoli tracą wapń i są podatne na częste złamania. Osteoporoza bardzo często rozwija się bezobjawowo, a ujawnia się dopiero gdy jest w zaawansowanym stadium. W jej leczeniu niezwykle ważna jest profilaktyka, dieta i cierpliwość.

spis treści

1. Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to inaczej zrzeszotnienie kości. Prowadzi ona do osłabienia kośćca, przez co zwiększa podatność na złamania. Wiek oraz stan zdrowia wpływają na ilość i gęstość tkanki kostnej. Na osteoporozę najbardziej narażone są kobiety w okresie menopauzy oraz mężczyźni, u których spadł poziom testosteronu. Inne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na osteoporozę to złamania kości, dieta uboga w wapń i witaminę D3, siedzący i mało aktywny tryb życia, palenie papierosów, picie w nadmiernych ilościach kawy, herbaty i coca-coli, nadużywanie alkoholu.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. W jaki sposób leczyć osteoporozę?

  • Dieta bogata w wapń i witaminę D3

Dieta w osteoporozie powinna być bogata w wapń i witaminę D3. Wapń dostarczymy jeżeli do codziennego jadłospisu włączymy mleko i przetwory mleczne (jogurty, kefiry, sery żółte, sery białe), natkę pietruszki, orzechy laskowe, a także śledzie w oleju. Kobiety, które weszły w okres przekwitania powinny przyjmować suplementy diety, które pozwolą uzupełnić wapń i witaminę D3. Dzięki temu zmniejszy się tempo ubytku masy kostnej. Witamina D3 tworzy się w naszym organizmie pod wpływem promieni słonecznych.

U osób starszych, które rzadko wychodzą z domu, stwierdza się niedobór tej witaminy. Dlatego tez wskazane jest by na starość przeprowadzać suplementację witaminą D3.

  • Aktywność fizyczna

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają zwiększyć aktywność osteoblastów, czyli komórek kościotwórczych. Dzięki temu następuje szybsze odnowienie masy kostnej oraz zwolnienie i ograniczenie procesu ubytku kości niezależnie od wieku. Ćwiczenia pobudzają również układ krwionośny. Największe efekty można uzyskać wykonując ćwiczenia z obciążeniem oraz kombinowane. Dużo korzyści przyniosą tez marsze i spacery. Aktywność fizyczna to podstawowa profilaktyka osteoporozy.

  • Ograniczenie palenia papierosów i picia alkoholu

Osoby, które nadużywają różnego rodzaju używek znajdują się w grupie osób szczególnie narażonych na osteoporozę.

3. Zapobieganie złamaniom

Starość to okres, w którym bardzo łatwo o złamania. Dlatego usuńmy wszystkie przedmioty, które mogą spowodować potknięcia lub upadki. W tym celu zlikwidujmy chodniki, dywany, progi itp.

Przeprowadzają ja kobiety w okresie menopauzy. Terapia polega na uzupełnianiu estrogenów, które zapobiegają i leczą osteoporozę.

  • Terapia bifosfonianami

Bifosfoniany to leki, które spowalniają proces zmniejszania gęstości kości.

  • Kalcytonina

Zwiększa gęstość kości dzięki zahamowaniu działania osteoklastów. Może wywoływać objawy uboczne: wymioty, zaczerwienienie twarzy, dreszcze, objawy przypominające grypę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Następny artykuł: Magnetoterapia
Czy można leczyć osteoporozę?
Czy można leczyć osteoporozę?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza