Badania na osteoporozę
Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej i osłabieniem przestrzennej struktury kości. Jej bezpośrednią przyczyną jest spadek ilości wapnia w kościach. Niełatwo się zorientować, że tkanka kostna zaczyna słabnąć. O osteoporozie często dowiadujemy się dopiero w przypadku złamania. Tylko specjalistyczne badania pozwolą wcześnie wykryć osteoporozę i podjąć jej leczenie. Warto jednak dbać o dostarczanie organizmowi wapnia w celach profilaktycznych.
1. Objawy osteoporozy
Jak twierdzą niektórzy, starość oznacza choroby reumatyczne, bóle kręgosłupa oraz osteoporozę. Można im jednak skutecznie zapobiec. Wystarczy tylko profilaktyka chorób kostno-stawowych. Jeśli zbliżasz się do pięćdziesiątki, najwyższa pora sprawdzić stan twoich kości. Tkanka kostna zaczyna słabnąć już po trzydziestym roku życia. Z wiekiem obniża się bowiem aktywność enzymów biorących udział w metabolizmie witaminy D oraz stężenie wapnia we krwi. W rezultacie kości tracą rocznie średnio jeden procent swojej masy. Te czynniki mogą powodować ryzyko wystąpienia osteoporozy.
W przypadku osteoporozy kości stają się porowate i kruche, zmniejsza się ich wytrzymałość i nawet przy niewielkim urazie łatwo o złamania. Odwapnienie kości nie przysparza bólu, który ostrzegałby przed rozwijającą się osteoporozą. Jej charakterystycznym objawem jest natomiast niewielkie obniżanie się wzrostu.
2. Obniżanie wzrostu a osteoporoza
Z wiekiem, wzrost w sposób naturalny powoli się obniża, bo krążki międzykręgowe stopniowo się spłaszczają. Gdy spadek wzrostu jest większy niż pół centymetra rocznie, z dużym prawdopodobieństwem jest to konsekwencja osteoporozy. Kruche kręgi łamią się, a cały kręgosłup ulega skróceniu. Takie złamanie kręgu nie musi objawiać się bólem. Czasem pacjent dopiero w trakcie badań dowiaduje się o złym stanie swojego kręgosłupa. Złamanie jednego kręgu powoduje obniżenie wzrostu nawet o 2 cm.
Dobrym sposobem na wychwycenie pierwszych objawów osteoporozy jest pomiar wzrostu przynajmniej 3 razy w ciągu roku. Najlepiej wykonywać go rano, po wstaniu z łóżka. Warto też uważnie przyglądać się swojej sylwetce. Pojawienie się wypukłości na plecach i pochylenie ku przodowi również mogą oznaczać osteoporozę. Najbezpieczniej jest stosować wcześniej profilaktykę osteoporozy. Pomocne są ćwiczenia w osteoporozie. Osobom starszym zaleca się również stosowanie odpowiedniej diety w osteoporozie.
3. Diagnostyka osteoporozy
Żeby zdiagnozować osteoporozę, należy wykonać następujące badania:
Bardzo precyzyjne badanie, polegające na oznaczeniu gęstości mineralnej tkanki kostnej. W badaniu densytometrycznym wykorzystuje się promienie rentgenowskie. Jest ono bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Pomiar wykonuje się w kręgosłupie i szyjce kości udowej. Wynik densytometrii wskazuje, czy stan kościjest prawidłowy, czy nastąpiło obniżenie masy kostnej (osteopenia) albo czy już występuje osteoporoza.
- Ultrasonografia
Najczęściej wykonuje się ultrasonografię kości piętowej lub paliczków dłoni. Jest to tylko badanie orientacyjne. Pozwala ocenić ryzyko złamania kości, ale nie dostarcza informacji o ich nasyceniu wapniem.
- Analiza krwi
Pozwala wykluczyć inne choroby, które mogą odpowiadać za osteoporozę i określa metabolizm kości. We krwi oznacza się najczęściej: OB, liczbę czerwonych i liczbę białych krwinek, ich morfologię, poziom hemoglobiny, stężenie wapnia i stężenie fosforu, fosfatazy kwaśnej i fosfatazy alkalicznej oraz stężenie kreatyniny. Można też oznaczać tzw. markery kostne– substancje przedostające się do krwi podczas tworzenia się i niszczenia kości.
- Badanie radiologiczne
Pokazuje kształt i wewnętrzną strukturę kości, pozwala wykryć złamania. Badaniem radiologicznym bada się zazwyczaj odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa, kości udowe, kość promieniową. Radiogram uwidacznia jednak tylko duże ubytki minerałów w kościach.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.