Badania na osteoporozę

Osteoporoza to choroba, która charakteryzuje się ubytkiem masy kostnej i osłabieniem przestrzennej struktury kości. Jej bezpośrednią przyczyną jest spadek ilości wapnia w kościach. Niełatwo się zorientować, że tkanka kostna zaczyna słabnąć. O osteoporozie często dowiadujemy się dopiero w przypadku złamania. Tylko specjalistyczne badania pozwolą wcześnie wykryć osteoporozę i podjąć jej leczenie. Warto jednak dbać o dostarczanie organizmowi wapnia w celach profilaktycznych.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Objawy osteoporozy

Jak twierdzą niektórzy, starość oznacza choroby reumatyczne, bóle kręgosłupa oraz osteoporozę. Można im jednak skutecznie zapobiec. Wystarczy tylko profilaktyka chorób kostno-stawowych. Jeśli zbliżasz się do pięćdziesiątki, najwyższa pora sprawdzić stan twoich kości. Tkanka kostna zaczyna słabnąć już po trzydziestym roku życia. Z wiekiem obniża się bowiem aktywność enzymów biorących udział w metabolizmie witaminy D oraz stężenie wapnia we krwi. W rezultacie kości tracą rocznie średnio jeden procent swojej masy. Te czynniki mogą powodować ryzyko wystąpienia osteoporozy.

W przypadku osteoporozy kości stają się porowate i kruche, zmniejsza się ich wytrzymałość i nawet przy niewielkim urazie łatwo o złamania. Odwapnienie kości nie przysparza bólu, który ostrzegałby przed rozwijającą się osteoporozą. Jej charakterystycznym objawem jest natomiast niewielkie obniżanie się wzrostu.

Obniżanie wzrostu a osteoporoza

Z wiekiem, wzrost w sposób naturalny powoli się obniża, bo krążki międzykręgowe stopniowo się spłaszczają. Gdy spadek wzrostu jest większy niż pół centymetra rocznie, z dużym prawdopodobieństwem jest to konsekwencja osteoporozy. Kruche kręgi łamią się, a cały kręgosłup ulega skróceniu. Takie złamanie kręgu nie musi objawiać się bólem. Czasem pacjent dopiero w trakcie badań dowiaduje się o złym stanie swojego kręgosłupa. Złamanie jednego kręgu powoduje obniżenie wzrostu nawet o 2 cm.

Dobrym sposobem na wychwycenie pierwszych objawów osteoporozy jest pomiar wzrostu przynajmniej 3 razy w ciągu roku. Najlepiej wykonywać go rano, po wstaniu z łóżka. Warto też uważnie przyglądać się swojej sylwetce. Pojawienie się wypukłości na plecach i pochylenie ku przodowi również mogą oznaczać osteoporozę. Najbezpieczniej jest stosować wcześniej profilaktykę osteoporozy. Pomocne są ćwiczenia w osteoporozie. Osobom starszym zaleca się również stosowanie odpowiedniej diety w osteoporozie.

Diagnostyka osteoporozy

Żeby zdiagnozować osteoporozę, należy wykonać następujące badania:

Bardzo precyzyjne badanie, polegające na oznaczeniu gęstości mineralnej tkanki kostnej. W badaniu densytometrycznym wykorzystuje się promienie rentgenowskie. Jest ono bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut. Pomiar wykonuje się w kręgosłupie i szyjce kości udowej. Wynik densytometrii wskazuje, czy stan kościjest prawidłowy, czy nastąpiło obniżenie masy kostnej (osteopenia) albo czy już występuje osteoporoza.

  • Ultrasonografia

Najczęściej wykonuje się ultrasonografię kości piętowej lub paliczków dłoni. Jest to tylko badanie orientacyjne. Pozwala ocenić ryzyko złamania kości, ale nie dostarcza informacji o ich nasyceniu wapniem.

  • Analiza krwi

Pozwala wykluczyć inne choroby, które mogą odpowiadać za osteoporozę i określa metabolizm kości. We krwi oznacza się najczęściej: OB, liczbę czerwonych i liczbę białych krwinek, ich morfologię, poziom hemoglobiny, stężenie wapnia i stężenie fosforu, fosfatazy kwaśnej i fosfatazy alkalicznej oraz stężenie kreatyniny. Można też oznaczać tzw. markery kostne– substancje przedostające się do krwi podczas tworzenia się i niszczenia kości.

  • Badanie radiologiczne

Pokazuje kształt i wewnętrzną strukturę kości, pozwala wykryć złamania. Badaniem radiologicznym bada się zazwyczaj odcinek lędźwiowy i piersiowy kręgosłupa, kości udowe, kość promieniową. Radiogram uwidacznia jednak tylko duże ubytki minerałów w kościach.

Joanna Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

  • Cooper C., Harrison J., Smith R. Osteoporoza. Współpraca lekarza pierwszego kontaktu i specjalisty, Medycyna Praktyczna, Kraków 2000, ISBN 83-88092-76-6
  • McRae R. Kliniczne badanie ortopedyczne, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-44-2
  • Szulc A. (red.), Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2823-X

Źródła zewnętrzne

Diagnostyka osteoporozy

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka osteoporozy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Diagnostyka osteoporozy
Diagnostyka osteoporozy

Badanie osteoporozy

, które jest proste i tanie, pozwala zobaczyć ubytki w kości dopiero, kiedy przekroczą one 30 proc. Badania obrazowe w diagnostyce osteoporozy Badania (...) obrazowe są traktowane jako podstawowe w diagnostyce...

Żywność ekologiczna

Zdrowa żywność funkcjonalna

Zdrowa żywność funkcjonalna

Badania potwierdziły, że żywność funkcjonalna obniża ryzyko zachorowania na wiele groźnych chorób, m.in. choroby układu krążenia, nowotwory, osteoporozę, nadciśnienie, choroby kobiece, cukrzycę.

Profilaktyka osteoporozy

Wapń na choroby kości

Wapń na choroby kości

Czy warto stosować wapń na osteoporozę? Wśród różnych suplementów diety, można również znaleźć te na osteoporozę. Zawierają one w swoim składzie wapń. Czy rzeczywiście warto na to schorzenie przyjmować większe ilości...

Profilaktyka osteoporozy

Problemy z kośćmi

Problemy z kośćmi

Środki na osteoporozę Na rynku dostępnych jest mnóstwo suplementów diety. Nie brakuje również takich na osteoporozę. Suplementy te zawierają m.in. wapń i witaminę D.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Brakuje ci w diecie tłuszczów? Zobacz, jakie grożą ci konsekwencje

Brakuje ci w diecie tłuszczów? Zobacz, jakie grożą ci konsekwencje

, że skóra staje się sucha, łuszcząca, matowa. Pozbawiona jest wilgoci. Paznokcie stają się kruche. Kości są słabsze, podatne na złamania i osteoporozę (...) do problemów z prawidłowym funkcjonowaniem mózgu. Badania,...

Nabiał

5 najzdrowszych gatunków sera

5 najzdrowszych gatunków sera

na świecie, stanowi bowiem źródło wielu witamin i minerałów. Obniża też ciśnienie tętnicze krwi. Wykazały to badania. Naukowcy zaprosili do testów kilkaset (...) ) z obniżoną zawartością tłuszczu polecane są osobom cierpiącym na artretyzm...

Interakcje międzylekowe

Produkty, które zaburzają działanie leków

Produkty, które zaburzają działanie leków

leczącymi choroby układu oddechowego oraz dróg moczowych, a także z lekami na osteoporozę. Jony wapnia z żywności mogą obniżyć działanie leku nawet o 50