Trwa ładowanie...

Środek na zaburzenia rytmu dobowego w leczeniu depresji

Avatar placeholder
27.05.2014 20:31
Środek na zaburzenia rytmu dobowego w leczeniu depresji
Środek na zaburzenia rytmu dobowego w leczeniu depresji

Badania wskazują, iż stosowana przy zaburzeniach rytmu dobowego pochodna melatoniny może okazać się skuteczna w leczeniu depresji...

spis treści

1. Działanie antydepresantów

Farmaceutyki stosowane w leczeniu depresji określane są mianem antydepresantów. Ich działanie polega na podnoszeniu poziomu neuroprzekaźnika – serotoniny. Substancja ta ma ogromny wpływ na nasz nastrój. Niestety, osoby cierpiące na depresję i stosujące tego typu leki często skarżą się na związane z nimi efekty uboczne, w tym na utratę popędu seksualnego.

2. Działanie leku na zaburzenia rytmu dobowego

Stosowana w zaburzeniach rytmu dobowego pochodna melatoniny ma zdolność do wiązania receptorów melatoniny i blokowania receptorów serotoniny w mózgu. Dzięki temu poprawia nastrój i zapewnia zdrowy sen. Naukowcy podejrzewają, iż sprawdza się ona u chorych na depresję, gdyż osoby cierpiące na tą chorobę często mają zaburzony system dobowy. Rozregulowany zegar wewnętrzny sprawia, że dolegliwości związane z depresją są bardziej dotkliwe. Dużą zaletą pochodnej melatoniny jest również fakt, iż jej stosowaniu towarzyszy mniej działań niepożądanych niż w przypadku standardowych antydepresantów. Lek ten dostępny jest już w krajach Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych i Australii, a naukowcy twierdzą, iż może on stanowić alternatywę dla innych leków na depresję.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze