Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Stany otępienne po COVID-19. Za 15 lat wciąż będziemy płacili cenę pandemii (WIDEO)

Coraz częściej mówi się o długoterminowych skutkach zakażenia SARS-CoV-2, takich, które mogą dotykać m.in. układu nerwowego.

Potwierdził to gość programu WP "Newsroom", dr Tomasz Karauda, pulmonolog z oddziału covidowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Barlickiego w Łodzi.

- Wiemy o tym, że koronawirus ma tendencję do zajmowania układu nerwowego. Wiemy o mgle mózgowej, o zmęczeniu – przyznaje lekarz.

- Ale wiemy też o badaniach, m.in. na Uniwersytecie w Kolorado i w Londynie, a także w polskich ośrodkach, które wskazują na to, że zakażenie koronawirusem – nawet jeżeli nie wylądowałeś w szpitalu, ale zmagałeś się z powikłaniami neurologicznymi: zaburzeniami koncentracji, mgłą mózgową, zmęczeniem – może się przekładać na wcześnie występujące objawy demencji - wyjaśnia ekspert.

Pulmunolog tłumaczy, że za kilkanaście lat ocenimy skutki powikłań ze strony koronawirusa.

- Naukowcy są zgodni, że ok. 2035 roku będziemy mogli obserwować tych 40-parolatków, czy będzie się to przekładało na występujący wcześniej zespół otępienny.

Problem, zdaniem gościa programu WP "Newsroom", może dotyczyć milionów osób.

- I to są te przykre, straszne wnioski z tej choroby, którą wciąż jeszcze poznajemy. Te powikłania mogą dotyczyć milionów osób jeszcze lata po pandemii, o której, mam nadzieję, z czasem zapomnimy.

Więcej dowiesz się, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza