Trwa ładowanie...

Kogo atakuje mgła mózgowa? Zaskakujące odkrycie

Jedno z polskich badań wskazuje na zaskakującą tendencję. Osoby z niskim BMI częściej zmagają się z mgłą mózgową po przejściu COVID
Jedno z polskich badań wskazuje na zaskakującą tendencję. Osoby z niskim BMI częściej zmagają się z mgłą mózgową po przejściu COVID (Getty Images)

Zaskakujące obserwacje dotyczące ozdrowieńców. Wśród pacjentów z BMI poniżej 20 mgła mózgowa występowała u co czwartej osoby po COVID-19. Tak wynika z badań dra Michała Chudzika, który od półtora roku prowadzi obserwacje chorych zmagających się z odległymi powikłaniami po przejściu zakażenia koronawirusem.

spis treści

1. Wskaźnik BMI - jak wpływa na przebieg COVID?

Diabetolog prof. Grzegorz Dzida przypomina, że otyłość od początku pandemii była uznawana za jeden z kluczowych czynników zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

- Dodajmy, że za kryterium otyłości jest uznawane BMI powyżej 30. Zauważaliśmy, że wśród osób ciężko przechodzących COVID-19 były przede wszystkim osoby otyłe, głównie otyli mężczyźni. Najprawdopodobniej wynikało to m.in. z gorszej wentylacji ze względu na to, że klatka piersiowa u tych osób nie jest w stanie tak dobrze się rozprężać, do tego przepona jest wysoko. Te osoby, które ważyły 120-130 kg, w ciężkim stanie musiały być obracane na łóżku, żeby ich płuca dobrze się wentylowały, część czasu leżeli na plecach, część na brzuchu - mówi prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zobacz film: "Dr Michał Chudzik o powikłaniach kardiologicznych po COVID-19"

- Ta tendencja jest nadal zauważalna. Wiem od doktoranta, który pracuje w Seattle na oddziale covidowym, że również teraz wśród osób hospitalizowanych w ciężkim stanie przeważają osoby niezaszczepione, a wśród nich osoby otyłe - dodaje lekarz.

Poziom BMI może wpływać na ryzyko wystąpienia mgły mózgowej po przejściu COVID-19
Poziom BMI może wpływać na ryzyko wystąpienia mgły mózgowej po przejściu COVID-19 (Getty Images)

Biorąc pod uwagę te informacje, tym bardziej zaskakujące wydają się najnowsze obserwacje dra Michała Chudzika dotyczące mgły mózgowej wśród ozdrowieńców.

- Można powiedzieć, że co czwarta osoba, która ma niskie BMI (poniżej 20) i nie ma chorób współistniejących, po trzech miesiącach od przejścia COVID ma mgłę mózgową. To jest bardzo duża skala. Nawet jeżeli jest to kilka procent, biorąc pod uwagę liczbę osób, które przeszły COVID-19, oznacza to, że globalnie w Polsce jest to duża grupa chorych - zauważa dr Michał Chudzik, kardiolog, specjalista medycyny stylu życia, koordynator programu leczenia i rehabilitacji ozdrowieńców po COVID-19.

2. Osoby z BMI poniżej 20 bardziej narażone na powikłania neurologiczne

Dr Chudzik przyznaje, że wyniki obserwacji dotyczące powikłań u ozdrowieńców z niskim BMI również dla niego były zaskoczeniem. Lekarz zaznacza, że badanie wprawdzie odnosi się do niedużej grupy osób (ok. 160), które zmagały się z pocovidową mgłą mózgową, natomiast, co ważne, żaden z pacjentów nie miał dodatkowych czynników ryzyka, takich jak np. choroby współistniejące.

- Mnie też zaskoczyły te dane. Na pewno trzeba dodać, że była to dość mała grupa, więc nie mówimy o dużej skali. Jest to raczej sygnał do dalszych badań - przyznaje lekarz.

Zdaniem kardiologa być może wytłumaczenie tego zjawiska jest dość proste: w przypadku COVID "nie można w żadną stronę przesadzić".

- Takie idealne życie: chodzę na siłownie, dobrze się odżywiam, co do grama odliczam witaminy - to też jest przewlekły stres dla organizmu. Z obserwacji wynika, że najlepiej mają się ci ludzie bliżej środka, którzy o zdrowie dbają na poziomie 80 proc., czyli wizyta raz w miesiącu w McDonaldzie nie zrujnuje naszego zdrowia - tłumaczy dr Chudzik. - Z naszych badań wykluczyliśmy osoby, które miały choroby współistniejące, ale nie możemy wykluczyć, że te osoby z niskim BMI miały jakieś inne ukryte choroby. Inną przyczyną tego zjawiska może być też to, że być może te osoby miały np. niedobory białkowe, zaburzenia wchłaniania, być może niedobór innych składników, który powodował, że te osoby były mniej odporne na powikłania - dodaje ekspert ds. COVID.

Z kolei prof. Dzida bierze pod uwagę jeszcze jedną zależność. Możliwe, że u tych pacjentów ze względu na niską masę ciała dochodzi do jakichś neuroinfekcji.

- W tej chwili już wiemy, że COVID atakuje nie tylko płuca. Być może osoby szczupłe nie są predysponowane w takim stopniu jak otyłe do powikłań oddechowych, ale z kolei u nich przebiega to ogólnoustrojowo. Być może dlatego to ich układ nerwowy jest bardziej narażony - wyjaśnia diabetolog.

3. Przebieg COVID zapisany w genach

Z kolei dr Karolina Chwiałkowska zwraca uwagę na to, że może to być związane z predyspozycjami genetycznymi.

- Wiemy, że predyspozycje genetyczne na pewno też wpływają i na ciężkość przebiegu i na podatność na zakażenie. W naszych badaniach, które objęły ponad 100 tys. osób zakażonych i kilka milionów osób z grup kontrolnych, wykazaliśmy, że są pewne zmiany w genach, które predysponują różne osoby do tego, że się łatwiej zakażają bądź też ciężej przechodzą chorobę - tłumaczy dr Karolina Chwiałkowska z Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Międzynarodowe badania, w których wzięli udział również polscy naukowcy, pomogły opracować model matematyczny, który wskazuje na ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

- Oczywiście nie możemy brać pod uwagę wyłącznie czynników genetycznych. Znaczenie ma również wiek, płeć, BMI. Uważamy, że uwzględniając te wszystkie czynniki, jesteśmy w stanie wytypować, kto jest bardziej narażony na ten ciężki przebieg i np. powinien mieć wdrożoną wcześniej określoną terapię. To mógłby być też argument przekonujący te osoby do szczepień - zauważa ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze