FDA zezwoliła na dawkę przypominającą w grupie 5-11 lat. Kiedy polskie dzieci dostaną booster? (WIDEO)
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) 17 maja 2022 roku zezwoliła na podanie dawki przypominającej szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech u dzieci w wieku 5-11 lat. Decyzja ta czeka jeszcze na akceptację przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Kiedy dzieci w Polsce otrzymają booster?
- Nie tylko grupa pacjentów 5-11, ale również trwają badania w Polsce w grupie młodszych pacjentów, od szóstego miesiąca życia – tłumaczy gość programu WP "Newsroom", lek. Łukasz Durajski, rezydent pediatrii, ekspert Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Dzieci w rodzinie lekarza są uczestnikami programu badawczego, stąd mimo młodszego wieku już otrzymały booster.
- Te dane są teraz zbierane, to kolejny okres obserwacji i ewentualnych zgłoszeń odczynów [poszczepiennych, przyp.red.] i później rejestracja, również w Europie. Także nie tylko grupa 5-11 lat, która za chwilę zostanie włączona do szczepień przypominających w Europie przez EMA [ang. Europejska Agencja Leków, przyp.red.], ale i młodsi pacjenci – mówi lek. Durajski.
Ekspert przyznaje, że jego bratankowie świetnie znoszą szczepienie:
- U młodszego dopiero przy dawce boosterowej pojawił się pierwszy odczyn, czyli zaczerwienienie w miejscu wkłucia – mówi gość programu WP. - Właściwie przechodzą to tak, jak każde dotychczasowe szczepienie.
- I tak też mamy w wynikach badań, jeśli chodzi o obserwację najmłodszych pacjentów. Te wyniki są dużo lepsze, jeśli chodzi o odczyny poszczepienne niż u osób dorosłych. Dzieciaki sobie lepiej radzą. To też wynika z tej elastyczności układu odpornościowego – kwituje lek. Durajski.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Jak tzw. booster Moderny radzi sobie z Omikronem? Nowe badania
- Czy rekomendacje do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19 uwzględnią kolejne grupy osób? Prof. Horban wyjaśnia (WIDEO)
- BA.4 i BA.5 to podwarianty Omikronu, które coraz bardziej niepokoją naukowców. Czy wywołają kolejną falę epidemii w Polsce?
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.