Czy rekomendacje do przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19 uwzględnią kolejne grupy osób? Prof. Horban wyjaśnia (WIDEO)
Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, był gościem programu "Newsroom WP". Zdaniem lekarza obecne zalecenia dotyczące przyjęcia dawki przypominającej szczepionki przeciwko COVID-19 są wystarczające, ale nie można wykluczyć, że grupy osób, które powinny ją przyjąć, będą rozszerzane.
- W tej chwili rekomendacja jest jasna, osoby szczepione wcześniej niż 6 miesięcy temu powinny dostać trzecią dawkę, zwłaszcza jeżeli są z grup ryzyka. Te grupy są na razie bardzo szerokie, bo wszyscy po 50 roku życia (to jest decyzja bardzo dobra i rozsądna), plus osoby, które mają jakieś schorzenia, które spowodowałyby wystąpienie ciężkiego przebiegu choroby. W tym wypadku powinien decydować lekarz – podkreśla prof. Horban.
Ekspert odniósł się także do nastrojów społecznych dotyczących szczepień i wprowadzenia tzw. green pasu, paszportu covidowego, który umożliwia korzystanie z restauracji, kin, teatrów czy galerii, tylko osobom zaszczepionym. Co czwarty Polak uważa, że paszporty covidowe naruszają swobody obywatelskie.
- To oczywiście jest ograniczenie swobód, jesteśmy generalnie przyzwyczajeni do ograniczania swobód. Wystarczy stanąć na skrzyżowaniu i spróbować przejść na czerwonym świetle. Proszę spróbować zamknąć oczy i maszerować na tym czerwonym świetle. Efekt może być przykry. Można to porównać do sytuacji ze szczepieniami. Jest światło, jest metoda działania i jeśli ktoś się do tego stosuje, to nie ma powodu do zmartwień – twierdzi lekarz.
Jakie jest stosunek Polaków do zaostrzenia obostrzeń dla niezaszczepionych?
Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Dr Fiałek: Przyjęcie tylko jednej dawki szczepienia jest bardzo zdradliwe w obliczu wariantu Delta (WIDEO)
- Czy maseczki na świeżym powietrzu znowu będą konieczne? Prof. Simon: odpowiada (WIDEO)
- #SzczepSięNiePanikuj. Polacy boją się igieł? Prof. Simon: Lekarze też się boją, ale to nie powód, żeby się nie szczepić (WIDEO)
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.