Strzepnij kurz! Odkurzacze dla wymagających
Praktyczny, solidny, wytrzymały to podstawowe cechy, których oczekujemy od akcesoriów gospodarstwa domowego. Odkurzacz to sprzęt obecny w prawie każdym mieszkaniu, a przy jego zakupie zakładamy, że powinien służyć nam przez długie lata. Jeśli urządzenie będzie działać sprawnie, ułatwi to wywiązywanie się z obowiązków domowych i umożliwi satysfakcjonujące spędzanie wolnego czasu „na własnych włościach” ‒ nie tylko podczas sprzątania.
1. Jakie są najbardziej istotne cechy dobrego odkurzacza?
Przy zakupie użytkownicy kierują się niekiedy pozornie ważnymi cechami, które jednak nie determinują bezwzględnej efektywności sprzętu. Specjaliści w dziedzinie działania sprzętu AGD precyzują konkretne jego cechy, które należy wziąć pod uwagę. Są to: typ, moc silnika, siła uciągu, system filtracji, poziom generowania hałasu oraz jego gabaryty.
2. Rodzaje odkurzaczy
Obecnie najbardziej popularne są odkurzacze ciągnione (w odkurzaczu zamontowane są kółka, sprzątanie zaś odbywa się za pomocą połączonej z nim rury). Wśród typów wyróżniamy odkurzacze workowe, bezworkowe i wodne. Chodzi tutaj o sposób magazynowania brudu. I tak kurz zbiera się odpowiednio w wymienialnych workach, w komorze lub w zbiorniku z wodą. O ile jakość sprzątania zależy głównie od jakości wszystkich elementów sprzętu, o tyle cecha ta ma duży wpływ na sam komfort korzystania z odkurzacza oraz na ekonomię finansową bądź czasową rodziny.
Odkurzacze workowe zbierają kurz w wymienialnych workach. Mogą być one jednorazowe lub wielokrotnego użytku. Ich wymiana podnosi koszt eksploatacji. W perspektywie czasu konieczny okazuje się bowiem regularny zakup odpowiednio dopasowanych wkładów wymiennych. Stanowią jednak dodatkowy filtr dla całego mechanizmu. W przypadku worków wielorazowych, w celu zachowania higieny dobrym zwyczajem jest częste ich czyszczenie. Będzie to odpowiadało raczej zdyscyplinowanym posiadaczom. Wynika to jednak głównie z dbałości o sprzęt, gdyż odkurzacze bezworkowe, gromadzące brud w specjalnej komorze, także powinny być poddawane czyszczeniu po każdym ich wykorzystaniu. Z kolei typ wodny wymusza konserwację komory oraz wszystkich elementów zastosowanego systemu.
3. Parametry i jakość odkurzaczy
Porównując moc silnika, należy wziąć pod uwagę jednocześnie siłę ssącą, która związana jest z wykorzystaną technologią zasysania oraz cyrkulacji powietrza. Analizując te dwie cechy, można oszacować, jak wiele energii będzie pochłaniał odkurzacz w stosunku do rzeczywiście (bardziej lub mniej skutecznie) wykonanej pracy.
Ważną cechą jest wykorzystany system filtrowania powietrza. Obecnie dużym uznaniem cieszy się wysokosprawny, wykonany ze szkła spiekanego filtr HEPA. Warto, aby na jego obecność zwrócili uwagę alergicy, gdyż spełnia on rygorystyczne normy europejskie i gwarantuje wysoką jakość działania.
Masa oraz długość kabla wpływają na mobilność odkurzacza oraz łatwość jego użycia. Lekki sprzęt o kablu minimum 8-10 m na solidnych, trwałych kółkach ułatwi przemieszczanie się z nim nawet po dużym mieszkaniu. Atutem jest również generowanie niskiego poziomu hałasu.
Wśród dodatkowych udogodnień mogą znaleźć się: brak wyrzutu powietrza (który chroni przed uciekaniem zebranych zanieczyszczeń), wskaźnik konieczności wymiany worka oraz ilość dołączonych szczotek i schowek na akcesoria.
Odpowiednio dobrany odkurzacz pozwala na osiągnięcie zadowalających efektów podczas prac porządkowych i podnosi odczuwalny komfort mieszkania wszystkich domowników. Przemyślany zakup może więc przynieść długoterminowe korzyści.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.