Trwa ładowanie...

Szczepienia na COVID-19. Ruszają zapisy dla seniorów powyżej 70 r.ż.

 Ewa Rycerz
21.01.2021 19:32
22 stycznia 2021 r. rusza rejestracja na szczepienie dla osób powyżej 70 r.ż.
22 stycznia 2021 r. rusza rejestracja na szczepienie dla osób powyżej 70 r.ż. (East West)

22 stycznia 2021 r. ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 70 r.ż. Pacjenci mają cztery sposoby na szybkie zapisanie się: mogą zrobić to u swojego lekarza rodzinnego, w punkcie szczepień, dzwoniąc na specjalną infolinię lub przez Internetowe Konto Pacjenta.

spis treści

1. Szczepienia na COVID-19 w Polsce

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce 28 grudnia 2020 r., jednak dopiero w styczniu 2021 r. zapisać mogą się na nie osoby niepracujące w placówkach medycznych. W I grupie znaleźli się także seniorzy po 70-tce i to oni od dzisiaj mogą się rejestrować.

2. Jak zapisać się na szczepienie?

Zapisać się na szczepienie możemy:

Zobacz film: "Dbaj, nie panikuj. Akcja specjalna Wirtualnej Polski"
  • bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego,
  • w punktach szczepień,
  • zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989) - możemy zapisać się osobiście lub poprosić o to członka rodziny. Wystarczy, że podamy numer PESEL oraz numer telefonu,
  • przez Internetowe Konto Pacjenta.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło także infolinię, na której seniorzy mogą otrzymać pomoc dotyczącą obsługi Internetowego Konta Pacjenta, założenia Profilu Zaufanego lub wizyty w przychodni. Aby ją otrzymać, można zadzwonić pod numer 22 505 11 11.

Po zarejestrowaniu się na szczepienie, pacjent otrzyma e-skierowanie. Sam proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji.

Co ważne, podczas umawiania się na szczepienie nie trzeba posiadać numeru e-skierowania. Wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. System automatycznie zweryfikuje ważność e-skierowania.

Po zarejestrowaniu się pacjent otrzyma SMS o terminie i miejscu szczepienia. Na dzień przed planowaną wizytą, zostanie do niego wysłane także przypomnienie o szczepieniu. Warto wiedzieć, że pacjent od razu umawia się na dwie wizyty, w celu przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki. O dacie drugiego terminu przyjęcia szczepionki, także za pośrednictwem SMS-a, poinformuje placówka, w której wykonywane będzie szczepienie.

Pacjent otrzyma zaświadczenie o szczepieniu, a informacja o przyjętej szczepionce zostanie umieszczona w e-karcie szczepień.

3. Gdzie odbędą się szczepienia?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, zaszczepić się można w:

  • placówkach podstawowej opieki zdrowotnej,
  • innych stacjonarnych placówkach medycznych,
  • mobilnych zespołach szczepiących,
  • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Przed zaszczepieniem pacjent zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. W przypadku braku przeciwwskazań, zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu.

Warto pamiętać, że szczepienie przeciwko COVID-19 jest dobrowolne i darmowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze