Szczepienia na COVID-19. Ruszają zapisy dla seniorów powyżej 70 r.ż.
22 stycznia 2021 r. ruszyły zapisy na szczepienie przeciwko COVID-19 dla osób powyżej 70 r.ż. Pacjenci mają cztery sposoby na szybkie zapisanie się: mogą zrobić to u swojego lekarza rodzinnego, w punkcie szczepień, dzwoniąc na specjalną infolinię lub przez Internetowe Konto Pacjenta.
1. Szczepienia na COVID-19 w Polsce
Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w Polsce 28 grudnia 2020 r., jednak dopiero w styczniu 2021 r. zapisać mogą się na nie osoby niepracujące w placówkach medycznych. W I grupie znaleźli się także seniorzy po 70-tce i to oni od dzisiaj mogą się rejestrować.
#szczepimysię pic.twitter.com/snHtEEqCxE
— #SzczepimySię (@szczepimysie) January 20, 2021
2. Jak zapisać się na szczepienie?
Zapisać się na szczepienie możemy:
- bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego,
- w punktach szczepień,
- zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989) - możemy zapisać się osobiście lub poprosić o to członka rodziny. Wystarczy, że podamy numer PESEL oraz numer telefonu,
- przez Internetowe Konto Pacjenta.
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło także infolinię, na której seniorzy mogą otrzymać pomoc dotyczącą obsługi Internetowego Konta Pacjenta, założenia Profilu Zaufanego lub wizyty w przychodni. Aby ją otrzymać, można zadzwonić pod numer 22 505 11 11.
Po zarejestrowaniu się na szczepienie, pacjent otrzyma e-skierowanie. Sam proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji.
Co ważne, podczas umawiania się na szczepienie nie trzeba posiadać numeru e-skierowania. Wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. System automatycznie zweryfikuje ważność e-skierowania.
Po zarejestrowaniu się pacjent otrzyma SMS o terminie i miejscu szczepienia. Na dzień przed planowaną wizytą, zostanie do niego wysłane także przypomnienie o szczepieniu. Warto wiedzieć, że pacjent od razu umawia się na dwie wizyty, w celu przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki. O dacie drugiego terminu przyjęcia szczepionki, także za pośrednictwem SMS-a, poinformuje placówka, w której wykonywane będzie szczepienie.
Pacjent otrzyma zaświadczenie o szczepieniu, a informacja o przyjętej szczepionce zostanie umieszczona w e-karcie szczepień.
3. Gdzie odbędą się szczepienia?
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, zaszczepić się można w:
- placówkach podstawowej opieki zdrowotnej,
- innych stacjonarnych placówkach medycznych,
- mobilnych zespołach szczepiących,
- centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.
Przed zaszczepieniem pacjent zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. W przypadku braku przeciwwskazań, zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu.
Warto pamiętać, że szczepienie przeciwko COVID-19 jest dobrowolne i darmowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.