Szczepienie przeciw COVID-19. Jak się zapisać na trzecią dawkę szczepionki?
2 listopada ruszyły zapisy na dawkę przypominającą szczepionki na COVID. Kto jest do niej uprawniony, w jaki sposób się zarejestrować i jaki preparat zostanie podany?
1. Trzecia dawka – kto jest uprawniony?
Od 1 września na tzw. dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 mogli się zapisać pacjenci z chorobami przewlekłymi, pacjenci po przeszczepach i pacjenci onkologiczni oraz osoby immunoniekompetentne.
Z kolei po 24 września do kolejnej dawki uprawnione były także osoby w wieku powyżej 50. roku życia, a także pracownicy ochrony zdrowia.
Od 2 listopada kolejną dawkę wakcyny będzie mógł otrzymać każdy, kto ukończył 18 lat.
Dodatkowym warunkiem jest upłynięcie 6 miesięcy od czasu pełnego zaszczepienia (czyli drugiej dawki szczepionki lub jednej dawki w przypadku szczepionki od Johnson & Johnson).
"Od 2 listopada 2021 r. rozpoczną się szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 18 rok życia i otrzymały pełny schemat szczepienia (dwie dawki) preparatami Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna) lub Vaxzevria (AstraZeneca) lub jedną dawkę szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen" – informuje w oficjalnym komunikacie MZ.
2. Skierowanie na szczepienie dawką przypominającą
Dla osób, które spełniają warunki podania dawki przypominającej, e-skierowanie wystawiane jest automatycznie. Można to sprawdzić po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP).
A co w przypadku, gdy spełniamy warunki wymagane do przyjęcia dawki przypominającej, ale skierowania nie ma na IKP?
"Lekarz może wystawić samodzielnie skierowanie na szczepienie przypominające, kierując się zaleceniami określonymi w komunikacie Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi grup uprawnionych do szczepienia przypominającego oraz przewidzianego odstępu jego podania" – informuje ministerstwo.
3. Jak się umówić na szczepienie?
Na szczepienie można się umówić:
- poprzez e-rejestrację, która jest dostępna na rządowej stronie pacjent.gov.pl. Można to zrobić przy użyciu profilu zaufanego lub podając numer PESEL, nazwisko i numer telefonu.
- przez e-rejestrację w aplikacji MojeIKP.
- dzwoniąc na bezpłatną i całodobową infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numer 989 – wystarczy numer PESEL
- wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści „SzczepimySie”. Po otrzymaniu wiadomości zwrotnej konieczne będzie wysłanie kolejnego SMS-a, tym razem z numerem PESEL i kodem pocztowym naszego miejsca zamieszkania.
- przez kontakt z punktem szczepień – można zadzwonić do pobliskiego lub wybranego przez nas punktu szczepień i umówić się na wizytę.
4. Trzecia dawka – jaki preparat zostanie podany?
Szczepienia dawką przypominającą będą wykonywane preparatami mRNA.
Są to szczepionki:
- Comirnaty (Pfizer-BioNTech) w pełnej dawce - 0,3 ml
- Spikevax (Moderna) połowa dawki: 50 µg - 0,25 ml
Jak informuje MZ, uwzględnione zostanie, "w pierwszej kolejności podanie szczepionki determinowanej szczepieniem podstawowym wykonanym szczepionkami Comirnaty lub Spikevax".
Oznacza to, że u osób szczepionych dotychczas wakcyną Comirnaty również ta szczepionka jest preferowana jako dawka przypominająca.
U osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki Spikevax, to właśnie ona jest preferowana jako dawka dodatkowa.
W przypadku osób zaszczepionych J&J lub AstraZeneką preferowane są jako przypominające – Comirnaty lub Spikevax.
Szczepionka Pfizera podawana jest w pełnej dawce, a szczepionka od Moderny – stosowana będzie połowa dawki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.