Trwa ładowanie...

Starania o fundusze na szczepionkę przeciw czerniakowi

Badania nad polską szczepionką na czerniaka musiały być przerwane z powodu braku pieniędzy. O pomoc i dofinansowanie prosi Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka...

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Polska szczepionka przeciw czerniakowi

Prof. Andrzej Mackiewicz już od kilkunastu lat prowadzi badania nad szczepionką przeciwko czerniakowi. Efekt jego prac od trzech lat testowany jest na ponad stu pacjentach ze Stowarzyszenia Chorych na Czerniaka. Program eksperymentalny sprawdzał się, a chorzy zauważali poprawę. Prof. Mackiewicz otrzymywał wsparcie finansowe od Polskiego Komitetu Badań Naukowych oraz od Ministerstwa Zdrowia. Niestety, państwo przestało finansować program i badania nad szczepionką musiały zostać przerwane, a chorzy przestali otrzymywać lek, który według nich ratuje im życie.

2. Przyszłość szczepionki przeciw czerniakowi

Aby dokończyć prace nad szczepionką niezbędne jest przeprowadzenie ostatniej, III fazy badań klinicznych. Samo jej przygotowanie to wydatek 15-20 mln zł, a III faza ma kosztować 200 mln euro. Prof. Mackiewicz planuje zwrócić się o pomoc w dofinansowaniu badań do Ministerstwa Zdrowia. Obecnie zaś prowadzi rozmowy z koncernami farmaceutycznymi. Apel Stowarzyszenia znalazł jednak odzew w społeczeństwie. Już teraz dwóch ostrowian zorganizowało zbiórkę pieniędzy. Chociaż skala przeprowadzonej przez nich akcji jest niewielka, podobnie jak zebrane pieniądze, jednak samo działanie ma duże znaczenie, gdyż uświadamia społeczeństwu bierność państwa w problemie niedofinansowania badań naukowych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.