Trwa ładowanie...

Szkodliwe jak palenie papierosów. Zmiany w płucach mogą być nieodwracalne

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
01.03.2023 14:05
Używasz chemicznych środków czyszczących? Uważaj na te schorzenia
Używasz chemicznych środków czyszczących? Uważaj na te schorzenia (Getty Images)

Często używasz chemicznych środków czyszczących? Uważaj. Badania specjalistów wykazały, że regularne sięganie po detergenty powoduje podrażnienie błon śluzowych w układzie oddechowym, co w dłuższej perspektywie prowadzi do postępujących oraz nieodwracalnych uszkodzeń w obrębie płuc. Jak zatem można uchronić swoje płuca przed szkodliwymi substancjami?

spis treści

1. Sprzątanie równie szkodliwe, co palenie papierosów

Norweskim naukowcom z Uniwersytetu w Bergen jako pierwszym na świecie udało się udowodnić, że używanie środków chemicznych do sprzątania może mieć znacznie gorszy wpływ na ludzkie zdrowie niż palenie 20 papierosów dziennie.

Wyniki trwających 20 lat badań zostały opublikowane w czasopiśmie medycznym "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine". Dokumentacja zebrana przez badaczy dotyczyła około 6 tysięcy kobiet. Pierwszą grupę stanowiły pracownice usług czystościowych, drugą kobiety regularnie sprzątające swoje mieszkania lub domy. W trzeciej grupie znalazły się kobiety, które poświęcają niewiele czasu na sprzątanie własnego lokum.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

W badaniu stwierdzono, że panie mające styczność z chemicznymi produktami czyszczącymi traciły funkcje płuc szybciej niż te, które sprzątaniem zajmowały się sporadycznie. U kobiet z pierwszej i drugiej grupy zaobserwowano znaczące zmiany w obrębie płuc. U pracownic usług czystościowych oraz kobiet regularnie wykonujących porządki domowe częściej występowały takie problemy zdrowotne jak: astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

2. Jak uchronić się przed szkodliwym działaniem detergentów?

Szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka mają przede wszystkim obecne w produktach do sprzątania amoniaki oraz środki chemiczne o działaniu wybielającymi.

Konsekwencją ich działania mogą być zwłóknienia tkanki płucnej. MeiLan Han, profesorka medycyny, kierowniczka oddziału pulmonologicznego i intensywnej terapii na Uniwersytecie Michigan przyznała, że prace sprzątające z użyciem detergentów należy zawsze wykonywać z użyciem osłony twarzy.

- Ważne jest, aby nasze płuca nie "brudziły się", co może się zdarzyć podczas prac z użyciem detergentów. Jeśli sprzątam w miejscu zakurzonym lub spleśniałym, zakładam maskę. Lotne związki organiczne, które pochodzą ze środków czyszczących, farb i nowych dywanów, zostały powiązane ze stanem zapalnym i uszkodzeniem płuc – powiedziała MeiLan Han w rozmowie z dziennikarzami The Telegraph.

D. Norman H. Edelman, starszy konsultant do spraw naukowych w American Lung Association, radzi z kolei, aby w domu korzystać wyłącznie z takich produktów czyszczących, które nie wykazują działania toksycznego. Jest to szczególnie ważne w przypadku astmatyków oraz alergików.

Dobrą alternatywą dla detergentów są ekologicznych środki do sprzątania. Są one w pełni naturalne, bezpieczne zarówno dla środkowiska, jak i dla zdrowia człowieka środki czyszczące.

- Wiele osób posługuje się w trakcie sprzątania wybielaczami chlorowymi i ługami sodowymi, co może być bardzo drażniące dla płuc. Zazwyczaj nie jest konieczne używanie takich produktów – powiedział D. Norman H. Edelman.

Zdaniem Edelmana maski przeciwcząsteczkowe mogą zapobiec przedostawaniu się niektórych substancji, ale nie są w stanie zatrzymać bardzo szkodliwych oparów. Osobom sprzątającym oraz pracownikom narażonym na stały kontakt z substancjami chemicznymi specjalista zaleca zakupienie "solidniejszego sprzętu".

Katarzyna Wąś-Zaniuk, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze