Trwa ładowanie...

Ekologiczne środki czystości - sprawdź, które warto stosować

Sprzątanie domu, zwłaszcza dużego, zajmuje wiele czasu, dlatego ułatwiając porządki, korzystamy z różnego rodzaju środków czystości. Dostępne w sprzedaży produkty zawierają składniki, które ułatwiają zachowanie czystości oraz niszczą szkodliwe bakterie i wirusy. Detergenty budzą jednak bardzo negatywne skojarzenia, gdyż mają niekorzystny wpływ na środowisko, a często na nasze samopoczucie. Czym zatem zastąpić płyny, mleczka czy proszki, by skrócić porządki i utrzymać czystość we wszystkich pomieszczeniach? Chcąc dokładnie posprzątać dom, jednocześnie chroniąc środowisko, można wybrać zdrowe środki czystości.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Szkodliwość używania chemii przy sprzątaniu

W sprzedaży znajduje się wiele detergentów, pełnych niekorzystnych dla zdrowia substancji chemicznych. Tego typu produkty mogą przyczynić się do powstania alergii lub innych, często poważnych chorób, dostając się do organizmu przez płuca lub skórę. Wiele specyfików pomimo licznych atestów nie gwarantuje bezpieczeństwa podczas ich użytkowania. Dodatkowo znajdujące się na półkach sklepowych proszki, żele czy płyny do czyszczenia pomimo istnienia oczyszczalni ścieków dostają się do zbiorników wodnych, zatruwając środowisko. Dlatego warto używać ekologicznych środków do sprzątania, nawet jeżeli są mniej wygodne w użyciu i dłużej należy czekać na efekty naszej pracy. Zastanawiając się nad zakupem produktów pomocnych w codziennych porządkach, warto pomyśleć o negatywnym działaniu substancji chemicznych, znajdujących się w większości specyfików.

Środki czystości
Środki czystości

Środki czystości są codziennie stosowane przez praktycznie wszystkich ludzi, dlatego mają ogromny wpływ...

zobacz galerię

2. Ekologiczne produkty czyszczące

Wbrew pozorom nie tylko substancje chemiczne mogą sobie poradzić z brudem lub innymi zanieczyszczeniami, które pojawiają się w naszych domach. Obecnie coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw natury, wybierając ekologiczne i zdrowe rozwiązania. Takie naturalne środki czystości nie tylko są skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla zdrowia. Wybierając ekoprodukty do sprzątania, można również zaoszczędzić pieniądze. Każdy z nas ma w szafkach kuchennych sodę oczyszczoną, ocet, cytrynę, sól, szare mydło oraz wodę. W porównaniu z innymi produktami znajdującymi się na rynku takie produkty są równie skuteczne, zdrowsze dla środowiska, tańsze i co jest bardzo istotne – są dostępne w każdym domu.

3. Soda, ocet, cytryna - najlepsze produkty do sprzątania

Proszki do czyszczenia, płyny do mycia szyb, mleczka do szorowania wanny czy bakteriobójcze płyny do umywalek i toalet można w łatwy i tani sposób zastąpić domowymi, a przede wszystkim bezpiecznymi w stosowaniu produktami. Czym dokładnie zastąpić chemiczne specyfiki? Wszystkie środki czystości dostępne w dziale z detergentami można śmiało wymienić na sól kuchenną oraz ocet i cytrynę. Cytryna, a dokładniej zawarte w niej kwasy organiczne przydają się podczas wybielania oraz usuwania kamienia z różnych powierzchni. Wykorzystując sok wyciśnięty z cytryny, można również wyczyścić blaty kuchenne, usunąć plamy z ubrań, kamień z czajnika, a także pozbyć się brzydkich zapachów ze zmywarki czy lodówki. Z pochłanianiem nieprzyjemnych zapachów, czyszczeniem zlewów lub brudną odzieżą radzi sobie równie dobrze soda. Mieszając ją z wodą w odpowiednich proporcjach, można uzyskać gęstą pianę, która dokładnie usuwa zabrudzenia z różnego rodzaju powierzchni. Podobne działanie ma dodający naczyniom blasku, likwidujący zanieczyszczenia i posiadający właściwości bakteriobójcze ocet. Tego typu substancje można wykorzystywać na wiele sposobów, wystarczy odmierzyć i połączyć odpowiednią ilość opisanych produktów, by uzyskać w pełni naturalny i bezpieczny dla środowiska środek do czyszczenia. Dzięki takim mieszankom wyczyścimy z powodzeniem każde, nawet najtrudniejsze zabrudzenie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.